News

#324 Newsy z dnia 08.06.2018

Z piątkowych wydarzeń: Rosyjska agencja podaje, że kryptowaluty nie nadają się obecnie jako środek płatniczy; Kanadyjska prowincja zawiesza otwieranie nowych krypto kopalni; Bithumb oczyszczony z zarzutu oszustw podatkowych; Baidu ogłasza własną Blockchainową grę; Weekend rozpoczęty niedużymi spadkami.

Rosyjska agencja podaje, że kryptowaluty nie nadają się obecnie jako środek płatniczy:

Raport rosyjskiej agencji ratingowej Analytical Credit Rating Agency (ACRA) stwierdza, że kryptowaluty nie nadają się jeszcze do wykorzystania jako środek płatniczy. Według nich kryptowaluta „obecnie nie spełnia w pełni żadnej funkcji pieniądza”, ponieważ zmienność kursu  jest zbyt wysoka aby mogła być wydajna jako płatność – zmienność porównywalna z wahaniami cen żywności. W raporcie odnotowano również, że używanie krypto nie zmniejsza kosztów transakcji w gospodarce ze względu na „nieefektywność energetyczną […], brak korzyści skali w zapewnieniu cyberbezpieczeństwa i niedużą szybkość wpisów do rejestru [Blockchainu].”

Wszystkie te czynniki obniżają wartość potencjalnej korzyści, jaką jest zmniejszenie liczby pośredników w rozliczeniach.

– czytamy w raporcie.

ACRA pisze, że porównanie kryptowalut z walutami fiat i ich własną wartością wewnętrzną uwypukla to jak wartość rynkowa kryptowalut kształtowana jest głównie na podstawie oczekiwań inwestorów gotowych sprzedać ją w przyszłości po wyższej cenie. Do czynników, które mogą zwiększyć używanie kryptowalut ACRA zalicza zaostrzenie sankcji w kontekście rozwijającej się polityki zagranicznej i zewnętrznych napięć gospodarczych.

Wczoraj, podczas corocznego Q&A prowadzonego na żywo ze społeczeństwem, prezydent Rosji Władimir Putin mówił niejednoznacznie, ale głównie negatywnie o kryptowalutach. Zaznaczył jednak, że Rosja zbada, w jaki sposób może użyć kryptowalut do „unikania jakichkolwiek ograniczeń w zakresie międzynarodowej działalności finansowej”, co mogłoby być odniesieniem do unikania zachodnich sankcji nałożonych obecnie na kraj.

Raport ACRA stwierdza, że w przyszłości w Rosji korzystanie z kryptowalut nie stanie się raczej powszechne ze względu na:

dość surowe podejście do regulacji przez Centralny Bank Federacji Rosyjskiej, wysokie ryzyko inwestycyjne, niewystarczającą liczbę firm gotowych na przyjęcie zapłaty za swoje towary i usługi w kryptowalutach, […] oraz brak gwarancji bezpieczeństwa funduszy, co jest nieodłączną cechą tradycyjnych pieniędzy.

 

Najważniejszy projekt ustawy Rosji dotyczący kryptografii i Blockchainu „O cyfrowych aktywach finansowych” został niemal jednogłośnie zatwierdzony podczas pierwszego czytania pod koniec maja w Dumie Państwowej. Ostateczna wersja prawodawstwa w sprawie kryptografii ma zostać uchwalona do 1 lipca.

Kanadyjska prowincja zawiesza otwieranie nowych krypto kopalni:

Quebec ogłosił moratorium na nowe operacje wydobywcze kryptowalut, aby dać urzędnikom czas na opracowanie nowych ograniczeń i potencjalnie zwiększenie kosztów energii – podaje agencja prasowa Reuters.

Kanadyjska prowincja znana od dawna z taniej energii hydroelektrycznej oficjalnie przestała akceptować nowe projekty, aby stworzyć nowe zasady, według których firmy wydobywcze będą mogły zakładać punkty w tym regionie.

Co więcej, Hydro Quebec, państwowy producent energii elektrycznej, ma nadzieję ograniczyć moc, która może być udostępniana górnikom do 500 megawatów – ma to być tylko „ułamek z 17.000 megawatów”, o które górnicy prosili do tej pory. Firma również poprosiła zarząd energii w Quebecu o stworzenie nowych stawek, aby pomóc zmaksymalizować swoje przychody.

To nie pierwszy raz, kiedy Quebec wstrzymał otwieranie nowych firm górniczych. W marcu Hydro Quebec na krótko przestał przyjmować nowych klientów, powołując się na dużą ilość energii wymaganej przez górników. Firma wydała wtedy dokument stwierdzający, że nie byłaby w stanie zaspokoić tego popytu, gdyby każdy projekt miningowy, który ubiegał się o miejsce, został zatwierdzony.

Dzięki nowym przepisom ograniczającym, jak informuje Reuters, Hydro Quebec będzie mógł wybrać „najlepsze spośród firm”, które będą rywalizować o otwieranie placówek w regionie. To z kolei pomoże prowincji w rozwoju gospodarki, nie powodując podwyższonych kosztów dla lokalnych mieszkańców, powiedział prezes Hydro-Quebecu, Eric Filion.

Bithumb oczyszczony z zarzutu oszustw podatkowych:

Południowokoreańska giełda kryptowalut Bithumb nie została uznana za winną uchylania się od płacenia podatków, ma za to teraz do zapłacenia ogromny rachunek podatkowy.

Krajowa służba podatkowa w styczniu wszczęła dochodzenie w sprawie firmy, a teraz oczyściła ją z zarzutów. Jednak Bithumb – jedna z największych giełd w Korei Południowej pod względem obrotów – ma teraz do zapłaty rachunek za podatki dochodowe, który wynosi prawie 28 mln dolarów, podaje lokalne źródło informacji eToday.

[Krajowa służba podatkowa] przeprowadziła śledztwo podatkowe przeciwko firmie Bithumb na lata obrotowe 2014-2017. Wiem, że Bithumb postanowił zapłacić powiązane podatki bez żadnych zastrzeżeń co do nałożonej kwoty podatku. Nie wykryto żadnego przypadku uchylania się od płacenia podatków, więc nie wniesiono oskarżeń.

– mówi urzędnik podatkowy.

Giełda twierdzi, że nie otrzymała jeszcze formalnego zawiadomienia o ostatecznym zobowiązaniu podatkowym.

Od końca zeszłego roku władze Korei Południowej zintensyfikowały swoje działania przeciwko giełdom kryptograficznym. Wcześniej, we wrześniu, wprowadzono również zakaz na ICO. W styczniu kraj zakazał anonimowego handlu i objął dochodzeniem szereg giełd w sprawie możliwych przestępstw, takich jak defraudacja i oszustwo. Ostatnio lokalny wydział policji orzekł, że kadra zarządzająca na giełdzie Coinone zostanie obciążona grzywną, ponieważ jej usługa handlu marżami jest w rzeczywistości nielegalnym hazardem.

Baidu ogłasza własną Blockchainową grę:

Chiński odpowiednik Google, Baidu, ogłosił dziś, że wprowadza Blockchainową grę – na kilka dni po ujawnieniu własnościowej platformy o nazwie SuperChain.

Gra nazwana „Du Yuzhou” – co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Wszechświat” – przedstawia napędzaną Blockchainem podróż kosmiczną, w której użytkownicy, poprzez uczestnictwo w Blockchainie, otrzymywali „pierwiastki” do budowy własnej planety.

Pierwiastki – podobnie jak nagrody w postaci tokenów generowane przez Blockchain – będą początkowo dostępne poprzez airdropy, zgodnie z oficjalną stroną gry. W miarę jak użytkownicy będą gromadzić więcej pierwiastków, będą mogli rozwijać swoją własną planetę. Wraz ze wzrostem, planeta zwiększy swoją siłę grawitacji i umożliwi pochłanianie jeszcze większej ilości pierwiastków, co odblokuje dodatkowe funkcje.

Zasadniczo celem gry jest umożliwienie użytkownikom doświadczenia korzystania z funkcji, które mogą wynikać z aktywów kryptowalutowych – innych niż zwykły handel nimi.

Du Yuzhou nie powstało aby uruchomić kolejną kryptowalutę, ale jako eksperyment społeczeństwa cyfrowego.

– powiedziała firma.

Baidu odmówiło jednak podzielenia się większą ilością szczegółów na temat gry, na przykład tego, który Blockchain jest do niej wykorzystywany. Przekazała jedynie informację, że aplikacja ma zostać uruchomiona w przyszłym tygodniu.

W tym tygodniu Xiao Wei, główny naukowiec z ramienia Blockchainowego Baidu, ujawnił platformę SuperChain firmy, która ma być kompatybilna z sieciami Bitcoin i Ethereum oraz może być skalowana, aby umożliwić wykonywanie 100.000 transakcji na sekundę.

W ubiegłym miesiącu Baidu zaczął także zapisywać na Blockchainie historie rewizji wpisów na Baidu Baike – swojej usługi na kształt Wikipedii.

Weekend rozpoczęty niedużymi spadkami:

Po upływie 24h na giełdach obserwujemy nieznaczne spadki. Prawie wszystkie waluty z top 10 wg Coinmarketcap notują spadki: Bitcoin na poziomie 0,8%, Ethereum i Ripple 1%,  Bitcoin Cash 1,3% oraz Litecoin 1,2%. Wzrosty spotkały jedynie EOS i IOTA, kolejno o 0,6% i 0,2%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 4 mld dolarów i wynosi obecnie 342 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 14,5 mld dolarów.

 

źródło:  coinmarketcap.com, cointelegraph.com, coindesk.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button