News

#331 Newsy z dnia 15.06.2018

Z piątkowych wydarzeń: Dyrektor w Ripple przewiduje pozytywny ruch Banku Rezerw Indii; Holenderski regulator wątpi w rzetelność krypto firm; Walmart wygrywa patent na kryptowalutowe zarządzanie zużyciem energii; Ripple finansuje badania nad technologią Blockchain; Na giełdach dzień minął spokojnie.

• Dyrektor w Ripple przewiduje pozytywny ruch Banku Rezerw Indii:

Według dzisiejszego wydania Times of India, Ripple spodziewa się, że Bank Rezerw Indii (RBI) wyda korzystne dla kryptowalut ramy regulacyjne.

Dilip Rao (na zdj.), szef innowacji infrastruktury w Ripple mówi, że pomimo nałożenia przez RBI kontrowersyjnego zakazu zajmowania się kryptowalutami obejmującego wszystkie banki krajowe, niedawne dochodzenie banku rezerw w sprawie emisji własnej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC) sugeruje, że RBI w przyszłości może cofnąć swój zakaz.

Istnieje duży komfort regulacyjny dla Ripple Net – szczególnie w świetle polityki Banku Rozrachunków Międzynarodowych, która wymaga od banków centralnych kopii zapasowych systemów płatności o nieporównywalnej technologii.

– mówi Rao.

W ubiegłym roku firma Ripple założyła biuro w Bombaju. Rao uważa, że kraje, które nie mają rozwiniętej sieci międzybankowej będą bardziej otwarte na oparty na kryptografii alternatywny system rozrachunku brutto w czasie rzeczywistym.

Zaostrzone stanowisko RBI wobec kryptowalut doprowadziło do fali spraw sądowych w odpowiedzi na coraz bardziej obezwładniający klimat regulacyjny dla krajowych firm kryptograficznych. Niektórzy prokuratorzy argumentują, że decyzja RBI o zakazaniu bankom prowadzenia interesów z firmami kryptograficznymi stanowi naruszenie konstytucji tego kraju.

W maju Sąd Najwyższy Indii orzekł, że żadne dalsze petycje przeciwko zakazowi RBI nie mogą być składane, aż do następnego terminu rozprawy w sprawie istniejących petycji w dniu 20. lipca 2018 r.

W kwietniu inwestor Tim Draper ostrzegł, że ruch przeprowadzony przez RBI może spowodować drenaż mózgów, w którym indyjscy przedsiębiorcy zajmujący się krypto i technologią DLT przeniosą swoje działalności za granicę z powodu dławiących ograniczeń w domu. Podczas gdy Draper wspiera zdecydowane kroki przeciwko korupcji premiera Narendry Modiego, stanowisko rządu w sprawie krypto nazwał „ogromnym błędem”.

Indyjskie Ministerstwo Finansów na początku stycznia również skrytykowało kryptowalutę jako schemat Ponzi nieposiadający rzeczywistej wartości.

Holenderski regulator wątpi w rzetelność krypto firm:

Holenderski Urząd ds. Rynków Finansowych (AFM) wyraził wątpliwości co do tego, czy podmioty zajmujące się kryptowalutami dostosowują się do prawa licencyjnego. W liście wysłanym do uczestników rynku chcącym zaoferować możliwości inwestycyjne w kryptowaluty, regulator pisał, że ryzyko powiązane z kryptowalutami oznacza, że takie firmy mogą nie mieć żadnych zobowiązań licencyjnych.

AFM ma poważne wątpliwości, częściowo ze względu na ryzyko związane z kryptowalutami i zarządzaniem nim. 

– czytamy w liście.

Inwestycja w kryptowaluty nie podlega przepisom holenderskiej ustawy o nadzorze finansowym, ale wykonywanie niektórych czynności może wymagać od dostawców uzyskania licencji od AFM. Oceniając obecną sytuację organ stwierdził, że znajomość tych wymagań dla wielu podmiotów rynkowych jest zbyt ograniczona.

W połączeniu z ryzykiem związanym z kryptografią, AFM ma poważne wątpliwości, czy menedżerowie instytucji inwestycyjnych w krypto mogą spełniać wymagania dotyczące licencjonowania.

 – dodaje urząd.

Na początku tego miesiąca bank centralny Holandii dołączył do rosnącego konsensusu dotyczącego obecnych niedociągnięć technologii Blockchain kiedy ogłosił, że dostępne wdrożenia technologiczne są niewystarczająco wydajne, aby obsługiwać sektor bankowy.

Niemniej jednak rządowy raport opublikowany w maju uznał kryptowaluty za stwarzające niskie ryzyko dla stabilności finansowej.

Walmart wygrywa patent na kryptowalutowe zarządzanie zużyciem energii:

Zgodnie z wnioskiem patentowym opublikowanym przez Urząd Patentowy USA, amerykański gigant Walmart wygrał patent na rozwój sieci elektrycznej, która będzie zasilana Bitcoinem lub inną cyfrową walutą.

System został zaprojektowany po to, aby pomóc firmom lepiej zarządzać zużyciem energii i regulować obciążenie sieci elektrycznej za pomocą publicznego, rozproszonego rejestru transakcji. Walmart początkowo złożył wniosek patentowy w grudniu 2017 r.

W patencie czytamy,  że zarówno gospodarstwa domowe jak i duże organizacje mogą korzystać z opartej na Blockchainie sieci urządzeń zużywających energię. Następnie mogą przypisać każdemu urządzeniu określoną ilość Bitcoinów lub dowolnej innej akceptowanej kryptowaluty, którą można wykorzystać do zakupu energii od dostawcy.

Każda jednostka kryptowalutowa może reprezentować jednostkę lub część jednostki energii. Na przykład, jeżeli 1 jednostka kryptowalutowa jest ustawiona na równoważność 1 kWh, moduł interfejsu dostawcy 131 może otrzymać ograniczoną całkowitą ilość kryptowaluty wynoszącą 800 na miesiąc, do wydania na zakup 800 kWh energii elektrycznej.

– wyjaśnia dokument.

Stwierdza on, że urządzenia w sieci mogą dzielić fundusze między sobą, jeśli urządzenie przekroczyło swój przydział kryptowaluty, aby zapewnić ciągłość działania w okresie rozliczeniowym. System ten będzie wskazywał również, które urządzenie, w porównaniu do innych,  zużywa więcej energii.

Na tej samej zasadzie sieci mogą się wzajemnie wspierać, jeśli któraś zużywa się mniej energii. Pozostały wolumen może być dzielony z innymi sieciami lub może zostać zaprogramowany do sprzedaży nadmiaru kryptowaluty lub zatrzymania jej do następnego okresu rozliczeniowego.

Korzystanie z kryptowaluty może być obsługiwane niezależnie od centralnego systemu baz danych, takiego jak bank centralny, centralny system zarządzania lub centralny organ zarządzany przez dostawcę energii.

– czytamy we wniosku.

Walmart złożył wniosek o przyznanie różnych patentów w celu zintegrowania technologii Blockchain ze swoimi cyklami łańcucha dostaw, na przykład usługi, która rejestrowałaby zakupy klienta na Blockchainowym rejestrze, umożliwiając klientowi odsprzedanie przedmiotów na platformie sprzedażowej wykorzystując do tego zapis zakupu. Patent „Smart Package” wykorzystuje narzędzie oparte na Blockchainie do śledzenia zawartości opakowania, warunków środowiskowych, lokalizacji i innych szczegółów. Walmart pozyskuje również dostawców, którzy będą umieszczać żywność na Blockchainie – co według firmy zmniejszy ilość odpadów a także usprawni zarządzanie zanieczyszczeniami i przejrzystość.

Ripple finansuje badania nad technologią Blockchain:

University of Texas w Austin jest jedną z pierwszych instytucji akademickich, które otrzymały dofinansowanie od Ripple. Firma zobowiązała się przekazać 2 mln dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat dla uniwersyteckiej McCombs School of Business, aby wesprzeć jej Inicjatywę Badawczą Blockchain, informuje The Daily Texan Thursday.

Dofinansowanie to stanowi część 50 mln dolarów, które Ripple zobowiązał się zainwestować w badania Blockchain prowadzone przez uniwersytety na całym świecie. Inne placówki które uwzględniono do otrzymania pomocy to Uniwersytet Princeton, MIT i 14 innych światowych instytucji, podaje raport. McCombs School of Business nie ma jeszcze twardego planu na to w jaki sposób będzie zarządzała tymi funduszami, powiedział Cesare Fracassi, profesor finansów.

Fracassi, który prowadzi także szkolny program Blockchain Initiative powiedział, że szkoła planuje przyjmowanie wniosków jeszcze w tym roku. Zarówno projekty prowadzone przez wykładowców jak i studentów mogą otrzymać dofinansowanie z programu.

Nie tylko szkoła biznesowa, ale także inne oddziały będą mogły uczestniczyć, na przykład szkoła medyczna wyraziła zainteresowanie badaniami nad technologią Blockchain. 

– powiedział Fracassi.

Ta względnie młoda inicjatywa rozpoczęła się w kwietniu 2018 r., kiedy McCombs przeprowadził pierwszą konferencję Blockchain z udziałem około 300 uczestników.

Godni uwagi goście to Goldman Sachs, Jason Kelley z IBM Global Blockchain Services, Radia Perlman z firmy Dell, dyrektor ds. płatności firmowych Ryan Gaylor oraz pełnomocnik Komisji ds. Papierów Wartościowych i Giełd – Dave Hirsch. Fracassi powiedział, że kolejna konferencja odbędzie się w 2019 r.

Według strony internetowej inicjatywy, jej celem jest „wspieranie badań studentów i absolwentów nad technologią Blockchain”, a także „uczenie studentów głównych koncepcji związanych z technologią Blockchain, kryptowalutami i płatnościami cyfrowymi”. Inicjatywa ma również na celu ułatwianie kontaktów z przemysłem i organizacjami medialnymi.

Na giełdach dzień minął spokojnie:

Minione 24h na giełdach wykazały nieduże ruchy w wartości kryptowalut. Patrząc na top 10 – wartość Bitcoina wzrosłą o 1,4%, Ethereum o 2,8%, EOS o 5,8% oraz Stellar o 3,3%. Pozostałe waluty z czołówki notują znikome wzrosty.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 6 mld dolarów i wynosi obecnie 285 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 15,3 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com., coinmarketcap.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button