#332 Newsy z dnia 16.06.2018
Z sobotnich wydarzeń: Mainnet EOS zawiesza się na 2 dni po uruchomieniu; Włoskie władze zajęły Bitcoiny z portfeli giełdy BitGrail; Rower zamiast koparki; Sobota dniem korekt.
• Mainnet EOS zawiesza się na 2 dni po uruchomieniu:
Zgodnie z licznymi doniesieniami na Twitterze i postami na Steemicie 21 największych producentów bloków EOS (Block Producer – BP), Mainnet EOS niecałe 48 godzin po uruchomieniu „zatrzymał się”.
Podczas, gdy producenci bloków i „wiele rezerwowych węzłów” wykonuje działania w celu zidentyfikowania i naprawienia problemu transakcje wydają się być „zamrożone” w sieci EOS Mainnet. Pomimo, że EOS Mainnet Status Update na Steemicie, twierdzi, że zajmuje się tą kwestią, przyczyna zamrożenia transakcji jest nadal niejasna.
EOSUK, jeden z kandydatów EOS na producenta bloków, informuje, że monitor sieci EOS pokazuje obecnie wielu producentów bloków wyświetlanych na „czerwono”, co oznacza, że ich interfejsy programistyczne (API) nie odpowiadają. Zgodnie z kontem EOSUK na Twitterze, jednym z możliwych powodów zamrożenia sieci jest atak DDoS.
21 największych producentów bloków piszą w poście na witrynie Steemit, że stworzyli metodę wznowienia łańcucha mniej więcej godzinę po zidentyfikowaniu problemu. Napisali również, że normalne funkcje powinny być dostępne w ciągu trzech do sześciu godzin od momentu publikacji ich raportu.
EOS jest obecnie największą wstępną ofertą monetarną (ICO), szacowaną na 4 mln dolarów przed jej uruchomieniem. Ma również zamiar konkurować z Ethereum jako platformą zdecentralizowanych aplikacji (DApps). Rynki zareagowały łagodnie na wieści, a cena EOS spadła o 3% w ciągu 24 godzin. Według danych Coinmarketcap, cena coina wynosi obecnie 10,43 dolarów.
• Włoskie władze zajęły Bitcoiny z portfeli giełdy BitGrail:
Włoska giełda kryptowalut BitGrail ogłosiła, że Bitcoiny przechowywane w portfelach firmy zostały przejęte przez włoskie władze, jak wynika z oficjalnego ogłoszenia.
Oświadczenie mówi, że władze usunęły środki z portfeli giełdowych na mocy orzeczenia sądowego wydanego przez Trybunał Florencki 5. czerwca, ale nie wspomniały o aktualnej wartości zajętego majątku.
W dniu 5. czerwca 2018 r., na mocy zarządzeń trybunału florenckiego, Bitcoiny znajdujące się w portfelach spółki zostały zajęte i przekazane pod kontrolę władz sądowych w oczekiwaniu na dalsze orzeczenia sądu w związku z postępowaniem przedupadłościowym.
– czytamy w oświadczeniu.
Zajęcie Bitcoinów BitGraila jest wynikiem petycji złożonej do sądu przez ofiary hacku na BitGrail, w której twierdzili, że giełda jest obecnie w stanie upadłości zgodnie z artykułem 6 włoskiego prawa upadłościowego. Petycja została złożona w imieniu wierzyciela BitGrail, Espena Engera, z którym rzekomo nawiązało kontakt ponad 3000 wnioskodawców.
W lutym na BitGrail przeprowadzono atak cybernetyczny, który spowodował utratę 17 mln Nano wartych wtedy 187 mln dolarów. Po wstrzymaniu handlu, prezes Francesco Firano argumentował, że zwrot skradzionych środków nie byłby możliwy. Włamanie spowodowało szereg sporów między BitGrailem a Fundacją Nano, ponieważ nie było jasne czy hakerzy wykorzystali lukę w zabezpieczeniach BitGrail czy w Blockchainie Nano.
W kwietniu Fundacja Nano ogłosiła, że będzie wspierać fundusz prawny, aby zapewnić wszystkim ofiarom hacku równy dostęp do reprezentacji w celu realizacji swoich prawnych interesów związanych z niewypłacalnością BitGrail.
3. maja BitGrail ponownie otworzył działalność, ale trzy godziny później zamknął operacje na polecenie sądu we Florencji. Sąd nakazał natychmiastowe zamknięcie giełdy zgodnie z wnioskiem złożonym przez kancelarię prawną Bonelli w imieniu klienta.
Mimo że nie zgadzamy się z tą decyzją, jesteśmy zobowiązani do przestrzegania prawa i natychmiastowego zawieszenia działalności BitGrail.
– stwierdziła giełda.
• Rower zamiast koparki:
Pewien brytyjski handlarz potwierdził, że dostarczy pierwszy na świecie e-rower, który będzie generował kryptowaluty, informują lokalne media. Firma 50cycles z siedzibą w Londynie zacznie oferować swoją gamę pojazdów TOBA w sierpniu poprzez partnerstwo z tokenem „zorientowanym na lojalność klienta” LoyaltyCoin.
To nie tylko pierwszy elektryczny rower tego typu, ale również będzie to także pierwszy produkt, który zostanie poddany procesowi tokenizacji, i który wydaje nagrodę za jego użytkowanie.
– powiedział prezes firmy 50cycles Scott Snaith, w wywiadzie dla „Cycling Industry News”.
Korzystając z e-roweru, rowerzyści wygenerują LoyalCoins o wartości 26,50 dolarów za 1609 przejechanych kilometrów (tysiąc mil). Tokeny można swobodnie wymieniać, ponieważ LoyalCoin istnieje jako integracja z innymi programami lojalnościowymi. 50cycles akceptuje je również jako formę płatności za produkty.
Tymczasem, pierwsi uczestnicy programu e-bike będą musieli mocno się wysilić, aby czerpać potencjalne korzyści z wypadów rowerowych, ponieważ najtańszy produkt TOBA będzie sprzedawany za 2250 dolarów.
• Sobota dniem korekt:
Po upływie doby na giełdach obserwujemy wyraźne korekty. Wszystkie waluty z top 10 wg Coinmarketcap notują spadki – Bitcoin i Ethereum na pozioime 2%, Ripple 4,3%, Bitoin Cash 3,1% oraz EOS 4,5%.
Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 9 mld dolarów i wynosi obecnie 276 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 10,8 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.