News

#334 Newsy z dnia 18.06.2018

Z poniedziałkowych wydarzeń: Bank Rozrachunków Międzynarodowych sceptyczny do kryptowalut; Dwa największe banki Rosji dają szansę kryptowalutom; Giełda Bancor wykorzystuje Blockchain do walki z ubóstwem; Nvidia wspiera projekt wykorzystujący Blockckchain; Tydzień rozpoczęty spokojnie.

Bank Rozrachunków Międzynarodowych sceptyczny do kryptowalut:

Bank Rozrachunków Międzynarodowych w 24-stronicowym artykule opublikowanym wczoraj w ramach rocznego raportu ekonomicznego stwierdził, że kryptowaluty nie są wystarczająco skalowalne, aby móc funkcjonować jako pieniądze.

Według BRM – organizacji z siedzibą w Szwajcarii składającej się z 60 banków centralnych z całego świata – kryptowaluty nie będą mogły stać się medium wymiany w globalnej gospodarce. Raport BRM przedstawia trzy kluczowe niedociągnięcia, które zapobiegną zastąpieniu pieniędzy przez kryptowaluty – są to „skalowalność, stabilność wartości i zaufanie do ostateczności płatności”.

BRM krytykuje decentralizację kryptowalut jako wadę, a nie siłę, twierdząc, że „zaufanie może zniknąć w każdej chwili z powodu słabości zdecentralizowanego konsensusu, w którym rejestrowane są transakcje”. Bank twierdzi, że większość Blockchainów może w najlepszym wypadku zapewnić jedynie „probabilistyczną” ostateczność transakcji.

W tym duchu raport ostrzega dalej o „rozwidlaniu” Blockchainów które mogą spowodować podział kryptowalut, co pociąga za sobą ryzyko całkowitej utraty ich wartości. W raporcie przytoczono błędną aktualizację oprogramowania Bitcoina z marca 2013 r., która spowodowała tymczasowy podział Blockchaina, a cena Bitcoina spadła „prawie o jedną trzecią” – chociaż BRM nie wspomina o tym, że Bitcoin odzyskał większość strat w ciągu kilku godzin.

BRM budzi również obawy, że wraz z rozrastaniem współdzielonego rejestru transakcje przetwarzania wymagają coraz większej ilości energii elektrycznej i zasobów obliczeniowych, które są większe niż nawet najpotężniejszych placówek. Dodatkowo powołuje się na problem manipulacji wywołany tym, iż kryptowaluty możliwe do wydobycia są kontrolowane przez niewielką grupę górników, którzy dysponują sprzętem o bardzo dużej mocy.

Raport koncentruje się głównie na kryptowalutach wykorzystujących proof-of-work, Blockchainy nie posiadające pozwoleń, chociaż uznaje istnienie alternatywnych mechanizmów konsensusu, takich jak proof-of-stake, a także rozwiązania skalujące, takie jak Lightning Network, utrzymując, że ich działanie musi jeszcze zostać udowodnione w praktyce.

Dwa największe banki Rosji dają szansę kryptowalutom:

Lokalne media informują, że dwa największe rosyjskie banki testują oparte na kryptowalutach opcje inwestycyjne  dla inwestorów detalicznych.

W ramach „piaskownicy regulacyjnej” rosyjskiego banku centralnego Sberbank i Alfa-Bank zdecydowały się rozpocząć eksperymenty z produktami opartymi na tzw. „cyfrowych aktywach finansowych”. Aktywa te przybiorą postać sześciu kryptowalut które stworzą portfel inwestycyjny. Będą to między innymi Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum i Litecoin.

Posunięcie to nastąpiło w czasie, kiedy Rosja przygotowuje się do uchwalenia wiążących praw dotyczących kryptowalut i technologii Blockchain, które sprawią, że krypto stanie się formalnie zdefiniowanym, zalegalizowanym aktywem inwestycyjnym podlegającym rosyjskiemu prawu.

Chcemy zaoferować naszym klientom całkowicie przejrzysty punkt wejścia dla zasobów cyfrowych, w pełni spełniający wymogi regulacyjne oraz pozwalający na inwestowanie w produkt, który ich interesuje.

powiedziała Anna Iwanczuk, zastępca szefa bankowości prywatnej Sbierbanku.

Giełda Bancor wykorzystuje Blockchain do walki z ubóstwem:

Zgodnie z komunikatem prasowym giełda Bancor uruchamia w Kenii sieć walut wspólnotowych opartych na technologii Blockchain, których celem jest zwalczanie ubóstwa.

Gieła Bancor jest znana z tego, że w ramach wstępnej oferty monetarnej w mniej niż 3 godziny uzyskała  niespotykane wówczas 153 mln dolarów. Jest to największa na świecie zdecentralizowana giełda kryptograficzna, której wolumen obrotu wynosi aktualnie prawie 1,6 mln dolarów, według danych z Coinmarketcap.

Nowy projekt firmy ma na celu stymulowanie lokalnej i regionalnej wymiany handlowej oraz działań peer-to-peer, poprzez umożliwienie społeczności kenijskiej tworzenie i zarządzanie własnymi tokenami cyfrowymi. Aby nadzorować rozpoczęcie działalności, Bancor nawiązał współpracę z fundacją non-profit Grassroots Economics, która obecnie prowadzi programy walut wspólnotowych w sześciu lokalizacjach w Kenii i obsługuje ponad 20 szkół i 1000 lokalnych firm.

Grassroots wykorzysta protokół Bancor do rozszerzenia istniejącego systemu waluty papierowej o sieć opartą na Blockchain. Nowe tokeny będą mogły być sprzedawane za pomocą waluty fiducjarnej lub kryptowaluty na platformie Bancor. Organizacja ma nadzieję, że pozwoli to użytkownikom z całego świata na wspieranie lokalnych społeczności z daleka. Dwa pierwsze pilotaże projektu mają zostać uruchomione w dwóch regionach Kenii  pozbawionych ekonomicznych praw – Kawangware i Kibera.

Zdecentralizowane giełdy, takie jak Bancor, wykluczają pośrednika i konieczność polegania na usługach stron trzecich w celu przechowywania środków klientów. Ich mechanizmy handlowe opierają się na inteligentnych kontraktach i Atomic Swap.

Potencjał Blockchainu, aby pomagać przy stwarzaniu sprawiedliwszego społeczeństwa został uznany przez wiodące światowe organizacje, w tym Organizację Narodów Zjednoczonych, która wykorzystała sieć Ethereum do dystrybucji środków pomocniczych dla syryjskich uchodźców w 2017 r.

Nvidia wspiera projekt wykorzystujący Blockckchain:

Producent kart graficznych, który w ubiegłym roku odnotował spore zyski ze względu na wzrost zainteresowania miningiem, pracuje teraz ze startupem o nazwie Ubex, aby stworzyć inteligentną internetową platformę marketingową wykorzystującą technologię Blockchain i sztuczną inteligencję.

Abhinav Agrawal, rzecznik prasowy startupu powiedział, że Nvidia przyjęła Ubex do swojego programu „Nvidia Inception Program”. Ubex chce korzystać z tej technologii, aby pomóc sieci neuronowej – rodzaj programu komputerowego zaprojektowanego tak, aby myśleć jak osoba – skuteczniej prezentować reklamy na stronach internetowych.

Zasadniczo startup stara się wykorzystać Blockchain do ulepszenia swojej usługi, a dane przechowywane w rozproszonym rejestrze pomagają lepiej dobierać reklamy sieciowe do konsumentów.

Współzałożyciel i dyrektor generalny Ubex, Artem Chestnov, powiedział, że startup używa konkretnie technologii Blockchain, ponieważ jej „głównym celem jest przejrzystość i szybkość transakcji”.

Każda sztuczna inteligencja potrzebuje zbiorów danych, aby pracować bardziej efektywnie i uczyć się. Szkolenie Sztucznej Inteligencji wymaga dużego nakładu pracy. Baza Blockchain pozwoli nam przyciągnąć tysiące źródeł informacji, które zostaną wykorzystane do wzbogacenia bazy danych naszej SI i uczynienia jej szybszą, mądrzejszą, silniejszą i bardziej wydajną.

– dodał.

Na chwilę obecną startup wypuścił prototyp swojej platformy w celu przeprowadzenia testów. 

Nvidia Inception Program ma na celu udostępnienie firmom zajmującym się badaniami danych i sztuczną inteligencją zasobów pozwalających na ukończenie opracowywania i wprowadzania na rynek swoich produktów. Agrawal powiedział, że zasoby te obejmują narzędzia edukacyjne i marketingowe, a także zestawy danych do szkolenia sieci neuronowej startupów.

Szef programu Nvidii, Arjun Dutt, potwierdził, że Ubex jest częścią ich programu inkubacyjnego, ale dodał, że  wykorzystanie Blockchainu nie było istotnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji – planowane zastosowanie Ubexa jest tym, co przykuło uwagę firmy.

Tydzień rozpoczęty spokojnie:

Po upływie doby na giełdach w dalszym ciągu nie widzimy sporych ruchów – ceny pozostają przy niedużych wzrostach. Biorąc pod uwagę największe waluty – Bitcoin notuje wzrost o 1,8%, Ethereum o 2,3%, Ripple o 1,5% oraz Bitcoin Cash o 2,4%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 4 mld dolarów i wynosi obecnie 284 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 11,1 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button