#351 Newsy z dnia 05.07.2018
Z czwartkowych wydarzeń: Malta wprowadza przejrzyste regulacje dla branży Blockchain; Korea Płd. legitymizuje przemysł Blockchain; ICO w Tajlandii doczekały się pełnej regulacji; Szef BIS udziela kolejnej krytycznej wypowiedzi; Nieduże ruchy na giełdach.
• Malta wprowadza przejrzyste regulacje dla branży Blockchain:
Parlament Malty uchwalił trzy projekty ustaw, które ustanawiają ramy regulacyjne dla technologii Blockchain, podaje lokalny kanał informacyjny Malta Today. W skład tych projektów wchodzą ustawa Malta Digital Innovation Authority Act, ustawa o innowacyjnych rozwiązaniach i usługach technologicznych oraz ustawa o wirtualnych aktywach finansowych.
Silvio Schembri, młodszy minister ds. Usług Finansowych, Gospodarki Cyfrowej i Innowacji w Biurze Premiera Malty, wypowiedział się na Twitterze o dzisiejszym przyjęciu projektów zauważając, że wyspiarskie państwo jest pionierem w tworzeniu solidnych ram prawnych dla spółek typu Blockchain:
Trzy ustawy regulujące technologię rozproszonego rejestru (DLT) zostały zatwierdzone przez Parlament i wprowadzone w życie. Malta – pierwsza światowa jurysdykcja zapewniająca pewność prawną w tej przestrzeni.
– pisze Schembri.
Powiedział on, że posunięcie Parlamentu da inwestorom spokój umysłu, ponieważ firmy mają teraz niezbędne narzędzia prawne do działania w regulowanym środowisku. Młodszy minister wyraził się optymistycznie wobec firm, które wybrały Maltę jako swoją bazę operacyjną mówiąc, że republika oferuje obecnie stabilny system, który spowoduje dalszy wzrost gospodarczy.
[przejście nowego ustawodawstwa jest] doniosłym kamieniem milowym dla patrzącej przyszłościowo na gospodarkę Malty, co prawdziwie potwierdza, że Malta jest wyspą Blockchain.
– powiedział Dr Jean-Philippe Chetcuti z maltańskiej firmy adwokackiej Chetcuti Cauchi Advocates.
Chetcuti zauważył, że firmy będą czuć się bardziej komfortowo angażując się do dalszych inwestycji i zakładania działalności na Malcie.
Wiele firm typu Blockchain i krypto już teraz znajduje się na Malcie, ponieważ urzędnicy tego kraju podjęli kroki regulacyjne, aby stać się „wyspą Blockchain”. Ostatnio kilka giełd kryptowalut, w tym OKex, Binance i BitBay, rozpoczęło działalność na Malcie ze względu na rozwój przyjaznej przestrzeni dla Blockchain i kryptografii w tym kraju.
W maju minister transportu Malty ogłosił partnerstwo ze startupem Blockchainowym Omnitude w celu udoskonalenia maltańskiego transportu publicznego za pomocą technologii rozproszonego rejestru. Ponadto Maltański Urząd ds. Gier wydał dokument zawierający wytyczne dotyczące aplikacji Blockchain i kryptowalut w branży gier, mając na celu wprowadzenie standardów do gier wykorzystujących kryptowaluty i technologię Blockchain. W ubiegłym roku rząd Malty ogłosił także, że opracowuje projekt, który ma przetestować możliwość użycia technologii Blockchain do rejestrowania akademickich certyfikatów.
• Korea Płd. legitymizuje przemysł Blockchain:
Rząd Korei Południowej opracowuje nowe standardy klasyfikacji branży dla krajowego przemysłu Blockchain, jak podaje lokalny magazyn z wiadomościami kryptograficznymi, BChain.
Trzy koreańskie ministerstwa – Krajowy Urząd Statystyczny, Ministerstwo Nauki i Technologii oraz Ministerstwo Informacji i Komunikacji – od końca ubiegłego miesiąca pracują aby do końca lipca opracować ostateczny projekt nowego systemu klasyfikacji branży Blockchain. Projekt definiuje giełdy kryptowalut jako pośrednictwo i giełda aktywów kryptograficznych, co jest ważną redefinicją, która uznaje krypto giełdy jako regulowane instytucje finansowe.
BChain informuje, że jest to pierwszy raz, kiedy rząd koreański uznał nowo powstający sektor za legalny przemysł.
Inicjatywa czerpie z konsultacji z ponad 160 instytucjami, które utworzą pierwsze w kraju badanie statystyczne tego sektora. Rząd podzielił swój system klasyfikacji branżowej na trzy sektory z 10 dalszymi podrozdziałami pod kierownictwem Koreańskiej Standardowej Klasyfikacji Przemysłowej (KSIC). Podrozdziały zawierają szczegółowe rozważania na temat infrastruktury opartej na Blockchain dla DApps, takich jak EOS, Ethereum i NEO.
Badanie obejmuje również integrację systemów Blockchain z istniejącymi branżami, w tym z sektorem finansowym, bezpieczeństwem, ubezpieczeniami, zarządzaniem prawami autorskimi, zarządzaniem łańcuchem dostaw, usługami medycznymi i rozwojem oprogramowania.
Dzisiejsza wiadomość nadchodzi w kluczowym momencie dla południowokoreańskiej sfery kryptograficznej. Ostatnie głośne hacki kryptowalutowe wymusiły silne reakcje ze strony lokalnych organów regulacyjnych. Niemniej jednak na wiosnę pojawiły się ważne pozytywne wiadomości od rządu, w szczególności plany zniesienia zakazu krajowych wstępnych ofert monetarnych (ICO).
• ICO w Tajlandii doczekały się pełnej regulacji:
Tajlandia potwierdziła, że długo oczekiwane przepisy dot. ICO wejdą w życie 16 lipca, cementując jego status w tym kraju.
Tajska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) doprecyzowała szczegóły dotyczące tego, w jaki sposób wstępne oferty monetarne będą działać w przyszłości w tym kraju. Nowe rozporządzenie przyjmie formę dwuetapowej procedury sprawdzającej – akredytowane „portale ICO” będą odpowiedzialne za wybór kandydatów, którzy przejdą do SEC w celu ostatecznej selekcji.
Po zatwierdzeniu przez portal ICO, SEC rozpocznie rozpatrywanie wniosków o wydanie i sprzedaż cyfrowych tokenów dla ICO,”
– czytamy w ogłoszeniu.
System jest wynikiem konsultacji i procesu przygotowawczego rządu, który trwa już od kilku miesięcy. Pierwotnie ogłoszony w marcu i na mocy dekretu królewskiego z maja tego roku sprawi, że Tajlandia stanie się jedną z pierwszych jurysdykcji na świecie, która umożliwiła ICO funkcjonowanie w całkowicie regulowanym środowisku.
Korea Południowa może być następna w kolejności – ustawodawcy rozważają obecnie zmianę zakazu stosowania ICO przez kraj na rzecz kontrolowanego działania. Przyszli tajlandzcy operatorzy ICO muszą jednak spełnić szereg warunków wstępnych przed złożeniem wniosku. Jest to m.in. posiadanie minimalnego kapitału w wysokości 5 mln. bahtów tajlandzkich (150.000 dolarów) oraz zdolność do pełnego ujawnienia aspektów funkcjonalności technicznych i planów inwestycyjnych.
• Szef BIS udziela kolejnej krytycznej wypowiedzi:
Szef Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) utrzymuje swoje krytyczne stanowisko dotyczące kryptowalut, mówiąc, że „nie mogą one przejąć funkcji pieniądza”, donosi BIS.
Przemawiając do szwajcarskiej gazety „Basler Zeitung”, opublikowanej następnie przez samo BIS, dyrektor generalny Agustin Carstens ostrzegł młodych ludzi przed „próbowaniem tworzenia pieniędzy”, mówiąc o miningu Bitcoinów.
Ci, którzy mają największą motywację w systemie tych tak zwanych kryptowalut, to ci, którzy produkują aktywa – górnicy … Ta motywacja nie jest jednak zgodna z maksymalizacją użyteczności pieniędzy. […] Kryptowaluty nie spełniają żadnego z trzech przeznaczeń pieniądza. Nie są one ani dobrym środkiem płatniczym, ani dobrą jednostką rozliczeniową, ani nie są odpowiednie jako środek tezauryzacji. Drastycznie zawodzą w każdym z tych przypadków.
– powiedział w publikacji.
BIS wywołał oburzenie, gdy opublikował artykuł poświęcony kryptowalutom w czerwcu. Media głównego nurtu szeroko informowały o bardzo podejrzliwych poglądach na temat tego zjawiska w porównaniu do waluty fiducjarnej. Oprócz tych samych obaw co do możliwości funkcjonowania krypto jako pieniądza artykuł, pośród innych kontrowersyjnych stwierdzeń, wyraził obawy o to, że masowa adopcja kryptowalut może „zatrzymać internet”.
Kontynuując wypowiedź, Carstens, który sam wielokrotnie występował jako niedźwiedź kryptowalut, powiedział, że jednoznacznie nie będą one miały szczęśliwego zakończenia.
[…] Nie ma potrzeby owijania w bawełnę w tej sprawie. Nie zapominajmy, że banki centralne od dziesięcioleci dostarczają elektronicznych środków płatniczych.
– kontynuował.
• Nieduże ruchy na giełdach:
Giełdy po upływie doby nadal nie widzą większych ruchów. Czołowe waluty, poza dwoma największymi, notują nieznaczne spadki. XRP spadło o 2%, Bitcoin Cash i Litecoin o 2,3% oraz EOS o 1,1%. Bitcoin zanotował znikomy wzrost na poziomie 0,2% a Ethereum na poziomie 0,7%.
Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 1 mld dolarów i wynosi obecnie 272 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 15,8 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.