News

#536 Newsy z dnia 06.01.2019

Z niedzielnych wydarzeń: Wizerunek premiera Nowej Zelandii wykorzystany do promowania Bitcoina; Kraken otrzymał w ubiegłym roku trzy razy więcej wniosków o egzekwowanie prawa; Coinbase usunęło konto założyciela platformy społecznościowej Gab; Kontynuacja trendu wzrostowego.

Wizerunek premiera Nowej Zelandii wykorzystany do promowania Bitcoina:

Domniemany portal z fałszywymi wiadomościami opublikował artykuł związany z kryptografią wykorzystujący wizerunek byłego premiera Nowej Zelandii, Johna Key’a, podaje serwis informacyjny Stuff.

Reklama podobno promowała Bitcoina i firmę o nazwie „Crypto Revolt”, która jest rzekomo sklonowaną oszukańczą witryną. Artykuł dalej wyjaśnia, że reklama imituje stronę z informacjami biznesowymi Stuff i zawiera wywiad z Johnem Key na temat jego entuzjazmu do Bitcoina.

Co więcej, w miejsce loga Stuff widnieje logo „NZ Times”, a wszystkie linki prowadzą do strony internetowej Crypto Revolt. Źródło, które napotkało reklamę sugerowało, że adres internetowy był podejrzany, i że sama firma mogła zostać zhakowana.

Jak informował Cointelegraph w grudniu 2017 r., Key zaprzeczył plotkom sugerującym, że zainwestował w Bitcoina. Twierdzenie, że Keys był Bitcoinowym inwestorem, podobno pochodziło z innej fałszywej strony z wiadomościami, do której link rozpowszechniano za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Nowozelandzka policja ostrzegła również we wrześniu przed oszustami internetowymi po tym, jak inwestor kryptowalutowy stracił w takim oszustwie 213.000 dolarów. W listopadzie urząd ds. rynków finansowych w Nowej Zelandii dodał również trzy witryny związane z kryptowalutą do swojej czarnej listy oszustw internetowych, a kolejne trzy zostały wpisane na listę w grudniu.

Kraken otrzymał w ubiegłym roku trzy razy więcej wniosków o egzekwowanie prawa:

Giełda kryptowalutowa Kraken ujawniła, że otrzymała w 2018 r. trzy razy więcej wniosków o egzekwowanie prawa niż w 2017 r. Przeważająca większość organów wnioskujących znajduje się w USA.

Giełda, której siedziba znajduje się w San Francisco opublikowała infografikę pokazującą rosnącą liczbę wniosków otrzymanych w 2018 roku. Jak się okazuje, rynek niedźwiedzi nie jest jedynym zmartwieniem platformy. Firma w 2018 r. otrzymała 475 wniosków o egzekwowanie prawa  – liczba trzykrotnie większa niż w 2017 r.

Zdecydowana większość wniosków pochodzi od władz w USA. Homeland Security Investigations (HSI) przoduje z 91. wnioskami, FBI wydało ich w sumie 67, a na trzecim miejscu znajduje się Drug Enforcement Administration (DEA) z 40. 

Widać, dlaczego wiele firm decyduje się na blokowanie użytkowników z USA. Koszt obsługi wezwań (bez względu na licencje) szybko staje się barierą wejścia.

– pisze giełda na Twitterze.

Warto zauważyć, że w kwietniu, dyrektor generalny i współzałożyciel firmy Kraken, Jesse Powell, wyraził swoją opinię na temat wniosków o informacje:

Posiadanie rodzaju wymaganych informacji „na wyciągnięcie ręki” nie jest równoznaczne z posiadaniem zasobów do opracowania ich, aby pasowały do ramy wniosku …

W samych Stanach Zjednoczonych jest 11 różnych departamentów, które chcą egzekwować swoje ramy regulacyjne na rynku kryptowalut.

Komentując tę sprawę, gospodarz programu CNBC Cryptotrader, Ran Neuer powiedział:

[…] Jest tak wiele różnych i chaotycznych działów, które chcą egzekwować swoją małą jurysdykcję – ostatecznie koszty te są przekazywane konsumentowi.

Coinbase usunęło konto założyciela platformy społecznościowej Gab:

Osobiste konto Coinbase Andrew Torba, założyciela platformy społecznościowej Gab, zostało zamknięte, o czym oficjalne konto Gab.com poinformowało na Twitterze.

Jak wcześniej informował blog Blockchain – Breaker – konto biznesowe Gaba na Coinbase zostało rzekomo zamknięte w grudniu. Źródło wiadomości podało, że możliwym powodem, dla którego Gab trudno jest uzyskać dostęp do procesora płatności, jest jego reputacja jako sieci społecznościowej dla osób zbanowanych na mainstreamowych platformach za szerzenie nienawiści.

W październiku New York Times wspomniał o Gabie jako sieci społecznościowej użytej przez strzelca w Pittsburghu do opublikowania ostatniej wiadomości przed atakiem na synagogę. Po strzelaninie, Torba oznajmił, że wydarzenie z Pittsburgha nie reprezentuje szerszej grupy użytkowników portalu społecznościowego.

Gab opisuje się na swojej stronie internetowej jako „sieć społecznościowa, która promuje wolność słowa, wolność osobistą i swobodny przepływ informacji w Internecie. Wszyscy są mile widziani”.

Jak napisał Cointelegraph w kwietniu, konto Coinbase należące do anonimowego, międzynarodowego, wydawnictwa non-profit WikiLeaks, również zostało zamknięte z powodu naruszenia warunków świadczenia usług.

W grudniu 2017 r. założyciel WikiLeaks, Julian Assange, wezwał darczyńców, by przyczynili się do internetowych publikacji wykorzystując kryptowaluty, aby obejść tak zwaną blokadę finansową nałożoną przez rządy krajowe.

Kontynuacja trendu wzrostowego:

Po upływie doby na giełdach nie ustępują wzrosty. Bitcoin notuje wzrost o 5,1%, Ethereum o 0,4%, XRP o 2,9%, Bitcoin Cash o 2,3%, EOS o 5,3% a Litecoin aż o 11,2%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 5.4 mld dolarów i wynosi obecnie 138.2 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 17.6 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bitcoinist.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button