News

#360 Newsy z dnia 14.07.2018

Z sobotnich wydarzeń: USA oskarża rosyjskich urzędników o ingerencję w wybory; Coinbase rozważa dodanie 5 kolejnych możliwych monet; Bank Tajlandii rozważa zastosowanie Blockchainu do płatności transgranicznych; Blockchain do ochrony dziedzictwa kulturowego; Spokojny dzień na giełdach.

USA oskarża rosyjskich urzędników o ingerencję w wybory:

Amerykański Departament Sprawiedliwości (DoJ) wydał akt oskarżenia, w którym oskarża dwunastu rosyjskich obywateli o popełnienie finansowanych przez kryptowaluty zbrodni federalnych mających na celu ingerencję w wybory prezydenckie w USA z 2016 r.

Zgodnie z oświadczeniem Departamentu, rosyjscy urzędnicy z dwóch jednostek Głównego Wywiadu Rządu Rosyjskiego (GRU) wykorzystali kryptowaluty takie jak Bitcoin – które rzekomo wydobyli oraz uzyskali innymi sposobami – aby zasilić włamanie się do sieci komputerowych powiązanych z Partią Demokratyczną, kampanią prezydencką Hillary Clinton oraz rad stanowych i firm technologicznych związanych z wyborami w USA.

Ława przysięgłych w Dystrykcie Kolumbii, wraz z cyber-zespołami FBI w Pittsburghu, Filadelfii, San Francisco i Narodowym Pionem Bezpieczeństwa, twierdzą, że urzędnicy korzystali z kryptowalut w celu zakupu kont i serwerów, które pozwoliły im na nielegalny dostęp do powiązanych sieci poprzez kampanię spearphishingową. 

Rosyjscy urzędnicy rzekomo uzyskali dostęp do tysięcy skradzionych e-maili i dokumentów, które opublikowali za pośrednictwem domeny DCLeaks.com, promując siebie jako „amerykańskich haktywistów”.

Departament informuje, że akt oskarżenia nie twierdzi, iż domniemane działania przestępcze zmieniły liczbę głosów lub zmieniły wynik wyborów w 2016 r.

Akt oskarżenia składa się z jedenastu przestępstw, w tym z zarzutu, że pozwani wyprali ponad 95.000 dolarów za pośrednictwem kryptowalut w celu sfinansowania ich działań hakerskich. DoJ zauważa, że działania związane z wydobywaniem Bitcoinów, które opłacały domenę DCLeaks.com, również finansowały ataki typu spearphishing.

DoJ już wcześniej był zaangażowany w śledztwo związane z kryptowalutami. Organ rządowy pod koniec maja rozpoczął dochodzenie dotyczące manipulacji cenami Bitcoina i Ethereum.

Wcześniej w tym tygodniu prezydent USA, Donald Trump, wydał rozporządzenie wykonawcze dla nowej grupy zadaniowej zwalczającej przestępczość, która skupi się częściowo na oszustwach kryptowalutowych.

Coinbase rozważa dodanie 5 kolejnych możliwych monet:

Mająca siedzibę w San Francisco giełda kryptowalut Coinbase ogłosiła, że rozważa dodanie pięciu nowych monet. Platforma bada możliwość dodania nowych aktywów do swoich list handlowych, w tym Cardano (ADA), Basic Attention Token (BAT), Stellar Lumens (XLM), Zcash (ZEC) i 0x (ZRX). Dodatkowo, Coinbase powiedział, że będzie negocjował z lokalnymi bankami i regulatorami, aby dodać aktywa do jak największej liczby jurysdykcji, jak to możliwe.

W czerwcu Coinbase ogłosiła, że na swojej platformie będzie obsługiwać Ethereum Classic (ETC), w skutek czego cena ETC wzrosła o ponad 25 procent. Według Coinbase proces dodawania ETC do ich platformy handlowej idzie zgodnie z planem.

Giełda zauważyła, że w przeciwieństwie do dodawania ETC, które jest technicznie podobne do Ethereum, nowe aktywa „będą wymagały dodatkowych prac eksploracyjnych.” Platforma dodała, że nie gwarantuje, iż nowe tokeny będą notowane na giełdzie.

Ponadto giełda ostrzega, że proces ten może sprawić, że niektóre tokeny będą dostępne dla klientów wyłącznie do kupowania i sprzedawania, bez możliwości ich wysyłania lub odbierania za pomocą lokalnego portfela.

Istnieje możliwość, że będziemy zezwalać tylko na określone sposoby interakcji z tymi aktywami za pośrednictwem naszej witryny, takie jak obsługa depozytów i wypłat z przejrzystych adresów Zcash. Ponadto niektóre z tych aktywów mogą być oferowane w innych jurysdykcjach przed notowaniem ich w USA.

– wyjaśnia Coinbase.

Giełda stwierdziła, że aktywa te wymagają bardziej szczegółowych badań i nie określiła jeszcze, kiedy i czy te monety będą dostępne na platformie. Coinbase dalej stwierdza, że niektóre z nich mogą stać się dostępne wszędzie, podczas gdy inne mogą być obsługiwane tylko w określonych jurysdykcjach.

• Bank Tajlandii rozważa zastosowanie Blockchainu do płatności transgranicznych:

Gubernator Banku Tajlandii (BoT) podczas przemówienia na szczycie biznesowym Bloomberg ASEAN oświadczył, że bank rozważa wykorzystanie technologii Blockchain do różnych aplikacji.

Gubernator banku centralnego, dr Veerathai Santiprabhob, oświadczył, że bank dokładnie przegląda zastosowania Blockchain dotyczące płatności transgranicznych, finansowania łańcucha dostaw i uwierzytelniania dokumentów. Zdaniem dr Santiprabhoba wykorzystanie technologii Blockchain do płatności transgranicznych „poprawiłoby regionalną łączność finansową i ułatwiłoby płynniejsze transgraniczne usługi finansowe”.

Gubernator BoT uważa również, że Blockchain odgrywa ważną rolę w zmniejszaniu liczby oszustw i ochronie informacji finansowych:

Przyjęcie nowoczesnych technologii, takich jak biometria i Blockchain, może pomóc w ochronie informacji finansowych oraz w zmniejszeniu liczby i skali nieuczciwych działań. […] Bank Tajlandii przechodzi również reformę regulacyjną w celu przeglądu przestarzałych zasad i przepisów, aby ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej i zapewnić, że nasze regulacje nie utrudniają powstawania innowacji oraz nie przyczyniają się do wysokich kosztów usług finansowych.

– powiedział.

Tajlandia dokonała ostatnio dwóch znaczących ruchów w zakresie regulowania kryptowalut. Jak poinformował Cointelegraph 30 marca, minister finansów kraju ujawnił nowe ramy podatkowe dla kryptowalut. Drugi ruch pochodzi od Tajlandzkiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, która oświadczyła, że nowe regulacje dotyczące wstępnych ofert monetarnych (ICO) wejdą w życie 16 lipca.

To nie pierwszy krok gubernatora BoT w kierunku wdrożenia technologii opartych na Blockchain. Jak poinformował Cointelegraph na początku czerwca, dr Santiprabhob mówił o możliwym wydaniu cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) w celu poprawy rozliczeń międzybankowych.

Blockchain do ochrony dziedzictwa kulturowego:

Zespół z chińskiego Uniwersytetu Tsinghua złożył wniosek patentowy szczegółowo określający rolę technologii Blockchain w ochronie dziedzictwa kulturowego.

Według zgłoszenia patentowego, trzech wykładowców uniwersytetu opracowało koncepcję systemu, który może przechowywać i udostępniać cyfrowe wersje ważnych kulturowo obiektów za pomocą technologii Blockchain.

Trzej wynalazcy – w tym Tan Jiajia, doktor habilitowany i Lu Xiaobu, szef Akademii Sztuk Pięknych Uniwersytetu – wyjaśniają w dokumencie, że system składa się głównie z dwóch części.

Pierwsza dotyczy modelu obliczeniowego 3D, który może skanować obiekt ważny kulturowo w celu zapewnienia mu formy w przestrzeni cyfrowej. W drugim etapie system automatycznie składuje dane każdego obiektu na prywatnym Blockchainie za pośrednictwem procesu kryptograficznego zwanego hashowaniem.

Uwzględniając innych właścicieli dziedzictwa kulturowego (takich jak muzea) jako uczestniczące węzły, platforma Blockchain mogłaby ostatecznie przekształcić się w konsorcjum, w którym każda ze stron uzyskałaby wspólną księgę danych o dziedzictwach kulturowych i mogłaby zaktualizować ją za pomocą własnego archiwum.

Ponadto, system będzie generował hash dla pełnej księgi w prywatnym Blockchaine za każdym razem, gdy zostanie on zaktualizowany. Dalej byłby  przetransferowany do publicznego Blockchainu w celu zwiększenia widoczności.

W oparciu o unikalny sposób w jaki Blockchain wymienia informacje, cyfrowa identyfikacja każdego dziedzictwa kulturowego może być przesyłana pomiędzy różnymi stronami przy niższych kosztach i z większą wydajnością, dzięki czemu możemy zwiększyć ich wartości ekonomiczne i społeczne.

– zespół pisze w patencie.

Chociaż dokument nie ujawnia dokładnych szczegółów na temat tego, w jaki sposób opracowany zostanie prywatny Blockchain, twórcy wskazują, że ich wczesna eksploracja została oparta na platformie Blockchain Tencent Trust – produktu ogłoszonego przez giganta internetu w kwietniu zeszłego roku.

• Spokojny dzień na giełdach:

Miniona doba na rynkach kryptowalut minęła spokojnie, bez znacznych ruchów – za wyjątkiem Stellar i Cardano, które zanotowały największe wzrosty, kolejno o 9,8% i 7,5%. Bitcoin pozostał prawie bez zmian, notuje wzrost na poziomie 0,1%. Spadki odnotował Ethereum, o 0,3%, XRP o 0,2%, Bitcoin Cash o 0,1% oraz EOS o 1,1%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 1 mld dolarów i wynosi obecnie 249 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 10.5 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button