News

#542 Newsy z dnia 12.01.2019

Z sobotnich wydarzeń: Czołowy bank Indii grozi zamknięciem kont powiązanych z kryptowalutami; Wyoming przyjmuje dwa projekty ustaw dot. kryptowalut; Status kryptowalut w Malezji nie jest jasny; Sobota upłynęła spokojnie.

Czołowy bank Indii grozi zamknięciem kont powiązanych z kryptowalutami:

Kotak Mahindra Bank – drugi pod względem wielkości bank w Indiach – rzekomo wymaga od posiadaczy rachunków powstrzymania się od transakcji w kryptowalutach. Twierdzenie zostało przedstawione przez użytkownika Twittera „Indian CryptoGirl” (@Desicryptohodlr) w tweecie opublikowanym 8 stycznia.

Zgodnie ze zrzutem ekranu zamieszczonym w tweecie CryptoGirl, Kotak Mahindra Bank wyraźnie nawiązuje do regulacji Banku Rezerw Indii (RBI) w swoich zasadach i warunkach (terms and conditions) dla posiadaczy rachunków, które rzekomo wymagają zgody na:

Podstawą regulacji wydanych przez RBI, niniejszym oświadczam, że nie będę zajmować się żadnymi transakcjami związanymi z kryptowalutą, w tym Bitcoinami. Rozumiem również i zgadzam się, że bank zastrzega sobie prawo do zamknięcia mojego konta bez dodatkowej informacji w przypadku, gdy okaże się, że dokonuję takich transakcji.

W kwietniu 2018 r. bank centralny Indii, RBI, zabronił wszystkim bankom krajowym dostarczania usług firmom kryptograficznym pomimo faktu, że status prawny samych kryptowalut w kraju pozostaje w dużej mierze nieokreślony.

Wielu użytkowników Twittera odpowiedziało na tweet z 8 stycznia, informując o kolejnych niepotwierdzonych szczegółach rzekomego ostrzeżenia przed kryptografią banku. Jeden użytkownik udostępnił zrzut ekranu przedstawiający ekran bankomatu należący do nieokreślonego banku, na którym można przeczytać powyższe ostrzeżenie. Ponadto ostrzeżenie z bankomatu jeszcze wyraźniej stwierdza, że

Wirtualne waluty (Virtual Currencies – VC) nie są prawnym środkiem płatniczym i nie mają żadnych zezwoleń ani zabezpieczeń w Indiach. Żądamy, abyś nie dokonywał transakcji związanych z jakimikolwiek VC z jakiegokolwiek konta / kont.

Jak wspominaliśmy wcześniej, status i przyszłość kryptowalut w Indiach pozostaje kwestią sporną. Po kontrowersyjnym zakazie RBI, który wszedł w życie w lipcu ubiegłego roku, zarówno publiczne, jak i prowadzone przez branżę petycje odwołały się do sądów na tej podstawie, że decyzja ta jest niekonstytucyjna. 

Wyoming przyjmuje dwa projekty ustaw dot. kryptowalut:

Ustawodawca stanowy amerykańskiego stanu Wyoming przyjął podobno dwa nowe projekty ustaw, które mają na celu stworzenie otoczenia regulacyjnego sprzyjającego kryptowalutom i innowacjom Blockchain. Wydarzenia zostały zgłoszone przez przewodniczącą Koalicji Blockchain Wyoming, Caitlin Long, w dwóch tweetach.

Do chwili obecnej status tylko jednego z projektów – House Bill 62 – został przedstawiony na stronie ustawodawcy stanu Wyoming, która pokazała, że przyjęto go przewagą głosów 8-1 i od tego czasu został umieszczony w ogólnej dokumentacji. Oficjalny status drugiego projektu ustawy – House Bill 57 – nie został jeszcze przedstawiony – ostatnia aktualizacją miała miejsce 8 stycznia, jednak dzisiejszy tweet Long informuje, że Bill 57 przeszedł jednogłośnie.

House Bill 62 zatytułowany „Wyoming Utility Token Act-property amendments”, ma istotne znaczenie dla ustanowienia nowej klasy aktywów, definiując „otwarte tokeny Blockchain o określonych właściwościach konsumpcyjnych jako niematerialne własności osobiste”. Definicja oznacza w szczególności, że wspomniane tokeny nie wymagają zwolnienia z federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych.

Bill 57 jest zatytułowany „Financial technology sandbox” i dotyczy utworzenia „piaskownicy” regulacyjnej – nadzorowanego i elastycznego środowiska testowego, które zapewnia zwolnienia dla niektórych ustaw i przepisów, które w przeciwnym razie utrudniłyby wprowadzanie innowacji. Jego utworzenie ma podobno na celu stworzenie przyjaznego środowiska biznesowego dla twórców nowych produktów i usług finansowych, a tym samym przyciągnięcie talentów fintech do stanu. 

Status kryptowalut w Malezji nie jest jasny:

Według doniesień New Straits Times, rząd Malezji jest podobno nadal niezdecydowany odnośnie tego, czy zalegalizować kryptowaluty.

Odpowiadając na pytanie, czy waluty cyfrowe są obecnie legalne lub nielegalne, Khalid Abdul Samad, minister ds. Terytoriów Malezji, powiedział:

W tej chwili odpowiedź to: nie są ani legalne ani nielegalne, ponieważ sytuacja jest wciąż niejasna.

Samad zwrócił także uwagę, że choć był zaangażowany w uruchomienie Harapan Coina (HRP) – proponowanej politycznej kryptowaluty – nie został wyznaczony na ministra finansów, zauważając, że sprawa nie podlega jego jurysdykcji.

W grudniu 2018 r., organ nadzoru finansowego Malezji i bank centralny wydały wspólne oświadczenie, w którym potwierdziły, że wprowadzają przepisy dotyczące aktywów kryptowalutowych i wstępnych ofert monetarnych.

Samad podobno wcześniej zaproponował Bankowi Negara Malaysia i Premierowi Tunowi Dr Mahathirowi Mohamadowi wykorzystanie cyfrowej waluty, Harapan Coina, do transakcji rządowych. Jednakże, jak informował Cointelegraph w listopadzie zeszłego roku, poseł do parlamentu Malezji wezwał rząd do wdrożenia odpowiednich przepisów dotyczących kryptowalut, zanim podejmie się projektu kryptowaluty Harapan Coin.

Sobota upłynęła spokojnie:

Tydzień kończy się niedużymi spadkami na giełdach. Większość czołowych kryptowalut notuje wyniki ujemne nie przekraczające 3% – są jednak wyjątki: Litecoin ze spadkiem o 3,9% oraz TRON ze spadkiem o 9,4%. Bitcoin notuje spadek o 0,9%, XRP o 2,3% a Ethereum o 1,3%. Na wyróżnienie zasługuje również Bitcoin SV, który notuje wzrost o 11,1%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 1.4 mld dolarów i wynosi obecnie 122.3 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 15.1 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button