News

#369 Newsy z dnia 23.07.2018

Z poniedziałkowych wydarzeń: Google Cloud wspomaga rozwój technologii Blockchain; G20 pozostaje czujne w stosunku do kryptowalut; Konkurs Lufthansy na Blockchain dla branży lotniczej; Nielegalni krypto górnicy wyrzuceni z Chińskiej prowincji; Bitcoin utrzymuje wzrosty.

Google Cloud wspomaga rozwój technologii Blockchain:

Firma Digital Asset ogłosiła w poniedziałek, że połączyła siły z Google Cloud, aby zapewnić zestaw narzędzi i usług dla architektów chcących tworzyć aplikacje Blockchain bez konieczności kodowania ich od zera. Dzięki temu partnerstwu Digital Asset zapewni zarówno narzędzia programowe, jak i wsparcie dla programistów wchodzących w tę przestrzeń.

Google Cloud dołączył także do prywatnej wersji beta programu Digital Asset, umożliwiając programistom Google Cloud dostęp do SDK Języka Modelowania Zasobów Cyfrowych (DAML).

Digital Asset poprzez współpracę planuje rozwijać swój program DAML, zapewniając „w pełni zarządzane rozwiązanie”, aby wspomóc programistów próbujących testować lub uruchamiać aplikacje Blockchain. Usługa będzie dostępna dla programistów za pośrednictwem platformy aplikacji Google Cloud.

Dyrektor generalny Digital Asset, Blythe Masters, powiedział w oświadczeniu, że współpraca ułatwi programistom eksplorowanie technologii:

Współpracujemy Google Cloud, aby zapewnić programistom pełne rozwiązanie, aby mogli uwolnić potencjał innowacyjnych rozwiązań sieciowych w Blockchain. Dzięki dostarczeniu do Google Cloud naszej zaawansowanej platformy rozproszonego rejestru i języka modelowania, zmniejszą się bariery techniczne w tworzeniu aplikacji DLT. 

Podobnie Leonard Law, szef Financial Services Platform w Google Cloud, powiedział, że gigant technologiczny jest „zachwycony wprowadzaniem innowacji” u boku Digital Asset.

DLT ma ogromny potencjał, by przynosić korzyści klientom nie tylko w branży usług finansowych, ale także w wielu innych. Cieszymy się, że możemy wprowadzić te narzędzia programistyczne do Google Cloud.

– dodał.

G20 pozostaje czujne w stosunku do kryptowalut:

Kraje członkowskie G20 wyznaczyły październik jako termin przeglądu globalnego standardu do walki z praniem pieniędzy (Anti Money Laundering – AML) poprzez kryptowaluty.

Zgodnie z oświadczeniem, ministrowie finansów i prezesi banków centralnych krajów grupy G20 zorganizowali w weekend spotkanie oraz powtórzyli swoje stanowisko w sprawie planu czujnego monitorowania kryptowalut.

Kraje członkowskie wezwały ponadto Grupę Specjalną ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) – organ międzyrządowy powołany do zwalczania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu – aby w ciągu trzech miesięcy wyjaśniła, w jaki sposób obecne standardy AML mogą zostać zastosowane do kryptowalut.

Podczas gdy krypto-aktywa nie stanowią w tym momencie ryzyka dla globalnej stabilności finansowej, zachowujemy czujność … Podtrzymujemy nasze marcowe zobowiązania związane z wdrożeniem standardów FATF i zwracamy się do FATF aby w październiku 2018 r. wyjaśniło w jaki sposób ich standardy można zastosować do krypto-aktywów.

– podały państwa członkowskie w dokumencie.

G20 początkowo w marcu poprosiło FATF o standard AML dla kryptowalut. Działanie to było częścią szerszego poparcia dla globalnych zaleceń regulacyjnych w tej kwestii.

W zeszłym miesiącu poinformowano, że FATF planuje opracowanie wiążących reguł AML dla światowych giełd kryptowalut. Dodatkowo z raportu opublikowanego w lutym wynika, że agencja zwiększy swoje starania o kontrolę nad praniem pieniędzy poprzez kryptowaluty.

Konkurs Lufthansy na Blockchain dla branży lotniczej:

Jedna z głównych linii lotniczych Lufthansa nawiązała współpracę z gigantem oprogramowania SAP, aby zorganizować konkurs Blockchain mający na celu zwiększenie popularności technologii Blockchain w branży lotniczej.

Ogłoszony w piątek Aviation Blockchain Challenge szuka „przełomowych pomysłów” na aplikacje Blockchain, które mogą przyspieszyć rozwój branży lotniczej i doprowadzić do pilotażowych programów wspomaganych przez Lufthansę i SAP. W ogłoszeniu firmy podały, że inicjatywa jest odpowiedzią na ograniczone wysiłki podejmowane obecnie w celu zbadania potencjalnych przypadków użycia technologii Blockchain w przemyśle lotniczym.

Chociaż wiele branż odkryło swoje pierwsze zastosowania tej technologii, wpływ na sektor lotnictwa nie jest jeszcze zauważalny. Wraz z SAP chcemy to zmienić i zobaczyć, jak znaczny potencjał naszej branży wykorzystuje Blockchain i inne zdecentralizowane sieci.

– powiedziała Lufthansa.

Konkurs w szczególności szuka koncepcji dla zastosowania Blockchain w trzech głównych obszarach: rezerwacja/zakup biletów lotniczych i programy lojalnościowe, wewnętrzne przetwarzanie danych oraz przypadki użycia łańcucha dostaw z udziałem dostawców zewnętrznych.

Startupy Blockchain, których pomysły zostaną ostatecznie wybrane będą potencjalnie mogły awansować do projektów pilotażowych i uruchomić Minimum Viable Product wykorzystując platformę Blockchain-as-a-Service firmy SAP, wydaną w czerwcu. Początkowy termin składania wniosków został ustalony na koniec sierpnia.

Lufthansa bada sposoby umieszczania informacji o rezerwacjach w rozproszonej sieci już od października 2017 r., poprzez partnerstwo ze startupem Ethereum Blockchain.

Nielegalni krypto górnicy wyrzuceni z Chińskiej prowincji:

Chiński region autonomiczny Xinjiang Uyghur ma wyeliminować nielegalne operacje wydobywania Bitcoinów do końca sierpnia, co potwierdziła agencja rządowa dla CoinDesk.

Pogłoski pojawiły się najpierw w Internecie po wycieku ogłoszenia rządowego wydanego przez Komisję Ekonomiczno-Informacyjną Xinjiang (EIC). Wynikało z niego, że władza domaga się aby lokalne przedsiębiorstwa użyteczności publicznej zgłosiły i zamknęły nielegalne operacje wydobywania Bitcoinów.

Urzędnik z komisji potwierdził dziś autentyczność dokumentu i dodał, że został on opracowany przez jednostkę EIC odpowiedzialną za kwestie użyteczności publicznej w regionie.

Dokument stwierdza ponadto, że przedsiębiorstwa użyteczności publicznej w regionie mają teraz za zadanie likwidację takich nielicencjonowanych operacji i przekazanie władzom informacji o ich postępie do końca sierpnia.

Lokalne agencje użyteczności publicznej i firmy zostaną pociągnięte do odpowiedzialności, jeśli nie zamkną nielegalnych operacji wydobywających Bitcoiny.

– pisze EIC.

Taki obrót spraw już teraz dotknął górników prowadzących kopalnie w Xinjiang. Scott Meng, dyrektor zarządzający kanadyjskiego startupu Blockchain, który również jest współwłaścicielem farm górniczych w tym regionie, powiedział, że zawiadomienie rządu „zdecydowanie miało wpływ” na operacje wydobywania Bitcoinów.

Mam dwóch partnerów (w regionie): jeden ma 18.000 koparek, a drugi ma 40.000. W ostatnich dniach wołali o pomoc, zachęcając mnie do poszukiwania miejsc w USA i Kanadzie jako substytutów. Ale nawet jak dla mnie, muszę najpierw zdobyć energię elektryczną, a nawet gdybym ją miał to musimy zbudować farmy od zera.

– powiedział.

W czerwcu 2017 r. EIC wydała również zawiadomienie władzom miejskim, w którym zwróciła się do nich z prośbą o ostrożność przy wspieraniu spółek wydobywających Bitcoiny.

Te operacje nic nie wnoszą do gospodarki regionu, poza zużyciem dużej ilości energii elektrycznej.

– stwierdziło wówczas EIC.

Bitcoin utrzymuje wzrosty:

Giełdy po upływie doby wykazały zdecydowane prowadzenie Bitcoina, który z top 10 największych walut jako jedyny notuje widoczny wzrost na poziomie 3%. Pozostałe kryptowaluty z czołówki notują spadki, Ethereum i XRP o 2%, Bitcoin Cash o 1,8%, EOS o 2,2% i Stellar o 3,3%.

Kapitalizacja całego rynku pozostała na poziomie 286 mld dolarów, a całkowity obrót na giełdach wyniósł 14.5 mld dolarów.

źródło: coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button