#390 Newsy z dnia 13.08.2018
Z poniedziałkowych wydarzeń: Tether emituje kolejne tokeny; Komunistyczna Partia Chin publikuje podręcznik do Blockchain; Arabia Saudyjska odwraca się od kryptowalut; Milioner oszukany na 5.500 Bitcoinów; Giełdy nadal przy spadkach.
• Tether emituje kolejne tokeny:
W dniu 11 sierpnia Tether wydał nowe tokeny o łącznej wartości 50 mln dolarów, według doniesień OmniExplorer. Pod koniec marca Tether wyemitował 300 milionów tokenów USDT wycenionych na 1 dolara za token.
W ciągu ostatnich 30 dni kapitalizacja rynkowa Tether spadła o około 300 mln dolarów, z 2,7 mld dolarów w połowie lipca do aktualnej wartości 2,4 mld dolarów, zgodnie z danymi CoinMarketCap.
Tether na chwilę obecną znajduje się na drugim miejscu po Bitcoinie pod względem najwyższych dziennych obrotów – 4,2 mld dolarów w transakcjach lub 28,16 procent wszystkich transakcji kryptograficznych, podczas gdy średni wolumen Bitcoina w ciągu 24 godzin wynosi 5,7 miliarda dolarów, czyli 38,62 procent.
Giełda kryptowalutowa Bitfinex, która jest siódmą w rankingu giełdą pod względem 24-godzinego wolumenu na CoinMarketCap, dzieli przywództwo z Tether. Obie firmy zostały skrytykowane z powodu braku przejrzystości, ponieważ Tether twierdzi, że jego tokeny USDT są wspierane jeden do jednego przez dolara, kiedy firma nie poddała się jeszcze publicznemu audytowi.
13 czerwca Tether ponownie spotkał się z falą krytyki po badaniu, które oskarżyło firmę o manipulację cenami Bitcoina w 2017 r. Według badań, modele transakcyjne Tether pokazują, że był on używany do zapewnienia wsparcia cenowego i manipulowania cenami kryptowalut.
W czerwcu Cointelegraph poinformował, że kancelaria współpracująca z Tether nieoficjalnie potwierdziła pokrycie tokenów przez dolara.
• Komunistyczna Partia Chin publikuje podręcznik do Blockchain:
Komunistyczna Partia Chin dąży do uczynienia wiedzy o technologii Blockchain normą w urzędach publicznych, dzięki publikacji poradnika dla urzędników i członków.
Publikacja wydana przez wydawnictwo „People’s Daily” – oficjalne wydawnictwo tej partii – zatytułowana jest „Blockchain – Przewodnik dla urzędników”. Zaczynając od wyjaśnienia pochodzenia i cech technologii Blockchain, przewodnik opisuje obecne i przyszłe zastosowania oraz wyzwania, jakie technologia przynosi branży biznesowej i prawnej.
Według dziennika „People’s Daily” celem inicjatywy jest pomoc urzędnikom państwowym w lepszym zrozumieniu koncepcji Blockchain w ramach szerszego wysiłku mającego na celu ułatwienie opracowania i adaptacji technologii.
Największy wpływ Blockchain tkwi w jego mechanizmie działania … który dąży do osiągnięcia konsensusu jako sposobu zarządzania społecznością. Oferuje nam nowy kąt myślenia i rozwiązywania różnych problemów.
– pisze w książce Ye Zhenzhen, dyrektor People’s Daily.
Ruch ten pojawił się wkrótce po tym, jak chiński prezydent Xi Jinping uznał potencjał Blockchain w publicznym wystąpieniu, w którym zauważył, że technologia ta jest jednym z kilku przełomów, które zmieniły światową gospodarkę.
Obecnie jedno z ministerstw na szczeblu rządowym, działających w ramach Rady Państwa Chin również opracowuje ramy standaryzacji Blockchain, aby pomóc w tworzeniu wytycznych regulacyjnych dotyczących rozwoju technologii w kraju.
• Arabia Saudyjska odwraca się od kryptowalut:
Komitet rządowy złożony z saudyjskich regulatorów wydał oświadczenie, że handel kryptowalutami w królestwie jest nielegalny. Zgodnie z oświadczeniem wydanym w niedzielę, stały komitet ostrzegł przed handlem kryptowalutami ze względu na negatywne konsekwencje i wysokie ryzyko stwarzane przez handlowców, którzy są poza nadzorem rządu.
Komitet zapewnił, że waluta wirtualna, w tym na przykład, ale nie wyłącznie, Bitcoin, są nielegalne w królestwie i żadna ze stron ani osób nie ma licencji na takie praktyki.
– wyjaśnia oświadczenie.
Publikacja nie wskazuje jakie mogą być konsekwencje dla stron, które handlowałyby kryptowalutami.
Powołany do życia przez najwyższy dekret, Stały Komitet ds. Świadomości w Działaniu na Nieautoryzowanych Papierach Wartościowych na rynku walutowym został utworzony przez pięć organów regulacyjnych krajów Bliskiego Wschodu, w tym Urząd Rynku Kapitałowego (CMA) i Saudyjski Fundusz Walutowy (SAMA) – w praktyce bank centralny tego kraju.
Oprócz mandatu na nieautoryzowane papiery wartościowe, komisja ma również obowiązek powiadamiania odpowiednich agencji o wszelkich działaniach związanych z wirtualną walutą aby ograniczyć ich dostęp do społeczeństwa.
Ostrzeżenie to pojawiło się po krytycznej uwadze saudyjskiego księcia Al-Waleeda bin Talala z grudnia 2017 r., w której powiedział, że Bitcoin pewnego dnia imploduje. Książę dodatkowo porównał największą na świecie kryptowalutę do Enron, amerykańskiej firmy energetycznej, która upadła na początku 2000 roku po ujawnieniu ogromnych oszustw księgowych.
• Milioner oszukany na 5.500 Bitcoinów:
22-letni milioner stracił ponad 5.500 Bitcoinów w rzekomym oszustwie inwestycyjnym w Tajlandii, które zwróciło uwagę opinii publicznej z powodu zaangażowania lokalnego aktora.
Według dzisiejszego doniesienia Bangkok Post, grupa zwróciła się w czerwcu 2017 r. do fińskiego biznesmena Aarni Otavy Saarimaa i poprosiła o inwestycję w kilka tajlandzkich akcji, kasyno w Makau i nową kryptowalutę Dragon Coin.
Grupa twierdziła, że Dragon Coin po emisji może zostać wykorzystany w kasynie, przywieźli także Saarimaa do kasyna w Makau, aby udowodnić zasadność projektu. Saarimaa, który uwierzył w program, przekazał grupie 5.564 Bitcoinów, wskazuje raport.
Po miesiącach od inwestycji bez zwrotów, Saarimaa złożył w styczniu skargę do Tajlandzkiego Departamentu Zwalczania Przestępczości (CSD), wraz ze swoim lokalnym partnerem biznesowym, który wierzył, że plan inwestycyjny jest oszustwem. CSD następnie wszczął dochodzenie i stwierdził w raporcie, że grupa nie dokonała żadnych inwestycji, a zamiast tego zamieniła wszystkie Bitcoiny na tajlandzkiego bata i zdeponowała fundusze na siedmiu rachunkach bankowych.
Chociaż nie jest jasne, kiedy grupa sprzedała Bitcoinowe aktywa, CSD powiedział, że oszuści wykupili prawie 800 mln bahtów, czyli około 24 mln dolarów. Dochodzenie CSD wykazało również, że tajlandzki aktor filmowy Jiratpisit „Boom” Jaravijit był zaangażowany w ten plan i aresztował go w ubiegłą środę.
CSD twierdziło ponadto, że podejrzewa się, iż brat aktora, Prinya Jaravijit, jest przywódcą programu i opuścił Tajlandię kierując się do USA przez Koreę Południową. CSD współpracuje teraz z władzami w USA, aby znaleźć głównego podejrzanego, podaje raport.
• Giełdy nadal przy spadkach:
Po upływie doby, giełdy kryptowalut nadal tracą na wartości. Cena Bitcoina wahała się od 6.300 do 6.500 dolarów, a obecnie utrzymuje się na poziomie 6.400 dolarów, co stanowi wzrost na poziomie 1%. Z pozostałych kryptowalut z czołówki Ethereum notuje największy spadek na poziomie 5,9%, za nim Litecoin ze spadkiem o 2,6%. Największy wzrost zanotował Stellar – o 5,6%.
Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 2 mld dolarów i wynosi obecnie 212 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 11,8 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut