News

#402 Newsy z dnia 25.08.2018

Z sobotnich wydarzeń: Rosja rozważa kryminalizację nielegalnych operacji kryptowalutowych; Oszust ukarany na 1.1 mln dolarów; Chiński gigant WeChat wycofuje płatności kryptowalutami; Na giełdach umiarkowane wzrosty.

Rosja rozważa kryminalizację nielegalnych operacji kryptowalutowych:

Według doniesień Izwiestia, Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozważa ustanowienie odpowiedzialności karnej za niezarejestrowane operacje kryptograficzne.

Zgodnie z dokumentami zdobytymi przez Izwiestię ministerstwo spraw wewnętrznych Rosji opracowuje nowelizację przepisów polegającą na legalizacji tylko zarejestrowanych operacji kryptowalutami typu open source, takimi jak Bitcoin, Ethereum i inne. Ministerstwo sugeruje, że w celu prowadzenia legalnych transakcji z udziałem krypto osoby lub podmioty powinny nabyć obowiązkową rejestrację w organach państwowych prowadzących regulacje finansowe i podatkowe.

Inicjatywa pochodzi podobno od głównej dyrekcji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji ds. Kontroli Narkotyków (GUKON). 13 lipca szef GUKONu, Andriej Chrapow, poprosił rosyjskie Ministerstwo Finansów o wypowiedzenie się na temat potencjalnej realizacji i wykonalności proponowanych środków legislacyjnych, informuje Izwiestia.

Rosyjskie Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego podobno wyraziło sceptyczne nastawienie do inicjatywy ministerstwa spraw wewnętrznych, twierdząc, że wciąż jest za wcześnie na rozważenie kryminalizacji operacji kryptowalutowych. Zastępca szefa Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Savva Shipov zwrócił uwagę, że jak dotąd nie ma przepisów odnoszących się konkretnie do regulowania transakcji kryptograficznych. Shipov zauważył jednak, że osoby lub podmioty mogą być ścigane w przypadkach, w których krypto zostało użyte jako środek płatniczy za już ustaloną nielegalną działalność, taką jak handel bronią lub narkotykami.

Artem Tolkachev, ekspert prawny i dyrektor generalny Sputnik DLT, potwierdził stanowisko Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego w wiadomości e-mail do Cointelegraph. 

Jest zbyt wcześnie, aby mówić o kryminalizacji nielegalnych [niezarejestrowanych] operacji kryptowalutowych, ponieważ nie ustalono niezbędnych przepisów dla tego przemysłu.

– pisze.

Tolkachev zauważył także, że podczas gdy handel krypto odbywa się w tzw. szarej strefie w Rosji, oraz że wiele rosyjskich władz wnosi podobne inicjatywy od 2015 r., idea kryminalizacji handlu kryptograficznego nie miała jeszcze żadnej bezpośredniej podstawy prawnej.

Pod względem wpływu takich inicjatyw ekspert prawny zasugerował, że rosyjskie projekty kryptograficzne będą ostatecznie szukać innej jurysdykcji.

Jeśli takie inicjatywy jak kryminalizacja kryptowalut w przyszłości zyskają na sile, będzie to miało negatywny wpływ na prawdziwe projekty, które w rezultacie będą szukać innej jurysdykcji. W rzeczywistości wielcy operatorzy kryptograficzni nie pracują już w rosyjskich strukturach, zamiast tego operują przez obce programy.

– mówi Tolkachev.

Ministerstwo Finansów po raz pierwszy wprowadziło pełne ramy prawne dla krypto i Blockchain w styczniu 2018 r. Projekt ustawy, zatytułowany „O cyfrowych aktywach finansowych”, miał zostać sfinalizowany do 1 lipca. Do tej pory projekt ustawy został zatwierdzony tylko w pierwszym z trzech odczytów rosyjskiego parlamentu Dumy Państwowej.

Chociaż ostatnio zatwierdzona wersja ustawy legalizuje działalność związaną z kryptografią i wstępnymi ofertami monetarnymi nadal bezpośrednio stwierdza, że cyfrowe aktywa finansowe nie stanowią legalnej metody płatności na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Oszust ukarany na 1.1 mln dolarów:

Amerykańska Komisja Kontraktów Terminowych typu Futures (CFTC) wygrała nakaz sądowy, by na stałe zakazać działalności operatorowi firmy CabbageTech Corp. za „bezczelne i okrutne oszustwo związane z kryptowalutami”, podaje Bloomberg.

Wcześniej w tym roku Patrick McDonnell, promotor kryptowalut i operator CabbageTech Corp., został oskarżony o oszustwo i sprzeniewierzenie związane z kupnem i handlem Bitcoinami i Litecoinami. McDonnell twierdził, że CFTC nie ma uprawnień do regulowania jego operacji handlowych, jednak sędzia okręgowy w Nowym Jorku, Jack B. Weinstein, odrzucił jego roszczenie.

W lipcu Weinstein przeprowadził proces bez udziału ławy przysięgłych, w którym twierdził, że McDonnell prowadził „kotłownię”, zwodniczo zwabiając inwestorów z różnych stanów i okręgów, posuwając się do „oszustwa, fałszywych oświadczeń i sprzeniewierzenia funduszy”, zauważa Bloomberg. Weinstein wydał wyrok, wedle którego McDonnell musiał zapłacić 290.429 dolarów w postaci restytucji i 871.287 dolarów kary.

Bloomberg podaje również, że CabbageTech nie był reprezentowany przez adwokata, ponieważ McDonnell twierdził, że nie stać go na opłacenie pełnomocnika, oraz przestał pojawiać się w sądzie podczas procesu.

McDonnell był również zaangażowany w inny pozew CFTC przeciwko jego innej firmie, Coin Drop Markets. CFTC twierdziło w pozwie, że klienci, którzy zapłacili McDonnellowi i Coin Drop za porady dotyczące transakcji kryptograficznych nie otrzymali porady za którą zapłacili, oraz że McDonnell zamknął stronę internetową Coin Drop i nie odpowiadał klientom. W pozwie zaznaczono również, że Coin Drop nie został zarejestrowany w CFTC.

Chiński gigant WeChat wycofuje płatności kryptowalutami:

Po niedawnych ogłoszeniach dotyczących wstępnych ofert monetarnych (ICO) i kryptowalut, wiodące chińskie mobilne platformy płatnicze WeChat Pay i Alipay zmagają się by nadążyć za nowymi regulacjami. Zgodnie z doniesieniami prasowymi obaj giganci mówią, że będą ściśle współpracować z agencjami rządowymi w celu monitorowania transakcji kryptowalutowych.

Pięć wysokopoziomowych agencji regulacyjnych w Chinach – w tym Ludowy Bank Chin i Komisja ds. Regulacji Bankowych – wystosowało ostrzeżenie przed wszelkimi działaniami związanymi ze zbieraniem funduszy i handlem kryptowalutami.

W wydaniu opublikowanym przez Tencent, spółkę matkę WeChat Pay, niedługo po tym, jak pojawiły się nowe informacje firma oświadczyła, że opracowała trzy główne środki mające na celu regulację wszelkich problematycznych platform związanych z ICO i kryptowalutami.

Gigant technologiczny powiedział, że zabrania użytkownikom korzystania z płatności WeChat w celu dokonywania jakichkolwiek transakcji związanych z wirtualnymi walutami. Ponadto przeprowadzi on monitorowanie codziennych transakcji w czasie rzeczywistym i ocenę ryzyka wszelkich podejrzanych transakcji.

W tym samym czasie, w ekskluzywnym wywiadzie dla BJ News, lokalnego biura prasowego z siedzibą w Pekinie, podmiot zależny Alibaba Group, Ant Financial, do którego należy Alipay powiedział, że w zależności od sytuacji ograniczy lub na stałe zablokuje konta osobiste Alipay, które są które są zaangażowane w transakcje kryptowalutowe.

Na giełdach umiarkowane wzrosty:

Po upływie doby rynki kryptowalut notują umiarkowane wzrosty. Z top 10 wg. Coinmarketcap, Bitcoin notuje wzrost o 2,6%, podobnie jak Monero. Ethereum, XRP i Bitcoin Cash wzrosły kolejno o 1,7%, 2,1% i 0,9%. IOTA może się pochwalić największym wzrostem, na poziomie 6,5%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 5 mld dolarów i wynosi obecnie 216 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 11.1 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button