News

#405 Newsy z dnia 28.08.2018

Z wtorkowych wydarzeń: Najnowszy raport Deloitte w sprawie globalnej adopcji technologii Blockchain; Ramię Samsunga ujawnia narzędzie Blockchain dla banków; CIO banku JP Morgan o przyszłości technologii Blockchain; Rozszerzenie działalności niemieckich spółek opartych na Blockchainie; Giełdy na zielono. 

• Najnowszy raport Deloitte w sprawie globalnej adopcji technologii Blockchain:

Badanie branży Blockchain przeprowadzone w tym roku przez firmę Deloitte, opublikowane 27. sierpnia, ujawnia, że ​​technologia zyskuje znacząco na poziomie wykonawczym przedsiębiorstw w różnych branżach.

W ankiecie Deloitte wzięło udział ponad 1000 menedżerów wyższego szczebla w siedmiu krajach – Kanadzie, Chinach, Francji, Niemczech, Meksyku, Wielkiej Brytanii i USA – w firmach o rocznych przychodach sięgających 500 milionów dolarów.

Jak zauważa Deloitte, badanie skupiło się głównie na „doświadczonych blockchainach” w tak zwanych „przedsiębiorstwach cyfrowych”, a nie na start-upach – tj. na firmach, których modele działalności zostały zainspirowane przez Blockchain w momencie ich powstania.

74 procent wszystkich respondentów ankiety stwierdziło, że ich zespół wykonawczy wierzy, że istnieje przekonujące uzasadnienie biznesowe do zastosowania technologii Blockchain, 34 procent twierdzi, że niektóre formy wdrożenia Blockchain były już w toku w ich organizacji.

Kolejne 41 procent respondentów stwierdziło, że spodziewa się, że ich organizacje wdrożą aplikację Blockchain w ciągu 12 miesięcy, a prawie 40 procent poinformuje, że ich organizacja zainwestuje w przyszłym roku 5 milionów dolarów lub więcej w tę technologię.

Ostatecznie Blockchain jest bardziej modelem biznesowym niż technologią. W przypadku starszych organizacji zaczynamy dostrzegać zmianę podejścia do Blockchain. Dyrektorzy w tych organizacjach idą w kierunku bardziej rozsądnego, pragmatycznego funkcjonowania ekosystemu biznesowego.

Deloitte uznał, że technologia Blockchain stanowi fundamentalną zmianę w działalności przebadanych firm i wyjaśnia, dlaczego procent, który widzi przekonującą argumentację biznesową (74 procent) dla technologii, jest ponad dwukrotnie większy niż odsetek tych, które już rozpoczęły wdrażanie technologii (34 procent). Ponadto w sprawozdaniu odnotowano, że:

Dodanie do jeszcze niepewnego stanu ogólnego przyjęcia Blockchain jest faktem, że podczas gdy ponad 41 procent respondentów twierdzi, że spodziewa się, że ich organizacje wprowadzą technologię w ciągu najbliższego roku, 21 procent globalnych respondentów i 30 procent respondentów w USA twierdzi, że nadal brakuje przekonującej aplikacji uzasadniającej jej wdrożenie.

Badanie wykazało również, że obawy regulacyjne stanowiły 39% uzasadnień respondentów, którzy nie przyspieszyli większych inwestycji w tę technologię. Trudności w dostosowaniu starszych systemów stanowiły kolejne 37 procent.

Niemniej jednak, z perspektywy długoterminowej, 84 procent wszystkich respondentów w pewnym lub silnym stopniu zgodziło się ze stwierdzeniem, że „technologia Blockchain jest zasadniczo skalowalna i docelowo zostanie przyjęta do głównego nurtu.

W branży ropy, gazu, żywności, technologii, mediów, telekomunikacji, produktów konsumenckich, produkcji oraz przemysłu motoryzacyjnego, 80-87 procent dyrektorów oceniło swoją wiedzę na temat technologii jako będącą w zasięgu jako ekspertów.

Sam Deloitte potwierdził swój pogląd, że:

Jedyną poważną pomyłką, jaką uważamy, że organizacje mogą teraz popełnić w związku z wdrożeniem tej technologii, jest nic nie robić.

Masowa adopcja zbliża się do przełomowego momentu każdego dnia. Wcześniej tej wiosny, raport Deloitte w sprawie Blockchain skupiał się na branży towarów i usług konsumenckich (CPG) i podobnie mocno stwierdził, że firmy, które nie uwzględniają przynajmniej możliwości zastosowania tej technologii, są zagrożone opóźnieniem.

Ramię Samsunga ujawnia narzędzie Blockchain dla banków:

Zgodnie z oficjalnym ogłoszeniem, Samsung SDS – ramię IT giganta technologicznego Samsung – opracował BankSign, narzędzie do certyfikacji banków oparte na technologii Blockchain. 

Narzędzie to jest wspólnym projektem Samsung SDS i Koreańskiej Federacji Banków (KFB). BankSign dąży do zapewnienia prostej metody transakcji w różnych systemach bankowych, wymagając certyfikacji tylko od jednego banku. Certyfikację można zweryfikować na platformie przy użyciu haseł, odcisków palców lub wzorów.

Według ogłoszenia, BankSign umożliwia klientom uzyskanie certyfikatu, który jest ważny przez okres do trzech lat. Zastąpi on istniejący system certyfikatów, który wymaga corocznej rejestracji i odnawiania oraz uwierzytelniania w każdym banku.

Wiceprezes ds. finansów w Samsung SDS, Hong-Jun Yoo, twierdził, że BankSign będzie pierwszym przykładem zastosowania technologii Blockchain w usługach bankowych. Dodał, że firma „w dalszym ciągu rozszerza działalność w zakresie transformacji cyfrowej, co zwiększy konkurencyjność banków i innych instytucji finansowych”.

KFB po raz pierwszy ujawniło, że pracuje nad BankSign w czerwcu, zamierzając zastąpić skomplikowany, 20-letni system weryfikacji bardziej wydajnym – opartym na Blockchain. Cointelegraph informował wówczas, że BankSign będzie oparty na Nexledger, prywatnym narzędziu opracowanym przez Samsung SDS służącym do zarządzania transakcjami w przedsiębiorstwie.

Samsung SDS wydał w tym roku pakiet produktów opartych na Blockchain. W czerwcu wprowadził na rynek swój produkt CelloSquare 3.0, implementację Blockchain skierowaną na globalną logistykę. Wcześniej firma ogłosiła uruchomienie platformy finansowej Nexfinance, również opartej na systemie Blockchain. Samsung SDS twierdził, że produkt będzie zawierać aspekty sztucznej inteligencji, analityki big data i zaawansowanych technologii IT, takich jak inteligentna automatyzacja procesów.

CIO banku JP Morgan o przyszłości technologii Blockchain:

Chief Information Oficer (CIO) banku JP Morgan, Lori Beer, powiedziała na konferencji prasowej w Buenos Aires, że Blockchain za kilka lat całkowicie zastąpi istniejącą technologię.

Zobaczymy większe i szersze wykorzystanie Blockchain […] W ciągu kilku lat Blockchain zastąpi istniejącą technologię, dziś tylko współistnieje z obecną.

– powiedziała Beer.

Beer wyjaśniła portalowi Cripto247, że JP Morgan wykorzystuje technologię Blockchain aby uprościć proces płatności i przechowywać informacje o klientach związane z zasadami KYC (Know Your Customer). Dodała, że technologia Blockchain pomaga zapobiegać praniu brudnych pieniędzy.

W dalszej części Beer wyjaśniła stosowanie technologii Blockchain przez bank:

Obecnie podążamy wieloma ścieżkami. Wynaleźliśmy Blockchain z otwartym kodem opartym na Ethereum. Aktualna technologia Blockchain nie rozwiązała jeszcze istotnych dla nas problemów związanych z prywatnością i skalowalnością. Jesteśmy powiązani z Hyperledger i Enterprise Ethereum Alliance. Zastosowanie tej technologii w biznesie jest dla nas ważniejsze niż sama technologia. Szukamy nie tylko redukcji kosztów, ale także możliwości rozwoju nowych produktów.

Beer została również zapytana o stanowisko JP Morgan w sprawie kupowania kryptowalut. Wyjaśniła, że bank wspiera tylko to co jest regulowane, oraz że ma specjalistów, którzy oceniają „co się dzieje” z wirtualnymi walutami. Zapytana o pozycję instytucjonalną dotyczącą wstępnych ofert monetarnych (ICO), Beer wolała nie odpowiadać. 

W maju JP Morgan Chase złożył wniosek patentowy na sieć płatności typu peer-to-peer, która może być wykorzystywana do rozliczeń wewnątrz i między bankami. W zgłoszeniu patentowym zaproponowano wykorzystanie rozproszonego rejestru do przetwarzania płatności w czasie rzeczywistym, bez konieczności polegania na zaufanej stronie trzeciej, która utrzymywałaby prawdziwą „złotą kopię” ścieżki audytu.

• Rozszerzenie działalności niemieckich spółek opartych na Blockchainie:

Niemiecka spółka akcyjna Deutsche Boerse (DB) kontynuuje współpracę z dostawcą płynności HQLAx, opartym na Blockchainie, inwestując miliony euro w akcjonariusza mniejszościowego.

Deutsche Boerse AG to niemiecki organizator rynku i dostawca usług transakcyjnych, który od 2015 r. posiadał aktywa sięgające aż 3,695 mld EUR (4,327 mld dolarów).

Obie strony, które początkowo współpracowały w marcu, aby stworzyć opartą na technologii Blockchain platformę pożyczek papierów wartościowych, wykorzystującą technologię Corda R3 Consortium, twierdzą, że ruch ten pozwolił im rozszerzyć działalność w terenie.

Ta współpraca daje nam możliwość opracowania rozwiązania opartego na Blockchain do obsługi transakcji po ich zakończeniu.

– skomentował Philippe Seyll, odpowiedzialny za globalne pożyczki DB i dodaje:

Naszym celem jest współpraca z podobnie myślącymi partnerami, takimi jak HQLAx, w celu stworzenia znormalizowanego rynku pożyczek papierów wartościowych.

DB zyska również obecność dwóch osób na planie HQLAx, co określa jako „duży krok naprzód”.

• Giełdy na zielono: 

Po upływie doby na giełdach obserwujemy utrzymanie się trendu wzrostowego. Bitcoin zwiększył swoją wartość o 4,1%, Ethereum o 3,5%, XRP o 4,9% oraz Bitcoin Cash o 3,3%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 10 mld dolarów i wynosi obecnie 228 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 13,1 mld dolarów.

 

 

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button