News

#421 Newsy z dnia 13.09.2018

Z czwartkowych wydarzeń: Morgan Stanley otwiera się na Bitcoina; Meksyk zaostrza przepisy dla krypto giełd; OKCoin rozwija działalność w USA; FSA powiększy zespół zajmujący się kryptografią; Odbicie cen na rynkach.

Morgan Stanley otwiera się na Bitcoina:

Amerykański gigant bankowości, Morgan Stanley, planuje zaoferować klientom handel Bitcoinowymi instrumentami pochodnymi, jak podają anonimowe źródła dla Bloomberg.

Cytując „osoby zaznajomione z tą sprawą”, publikacja ujawnia, że międzynarodowa organizacja z USA pójdzie w ślady innych graczy z Wall Street w zakresie realizacji opcji na Bitcoina.

[Morgan Stanley] będzie zajmował się umowami, które dają inwestorom syntetyczny dostęp do Bitcoina. Inwestorzy będą mogli grać długo lub krótko, stosując tak zwane swapy, a Morgan Stanley pobierze opłaty od każdej transakcji.

– podaje źródło.

Wiadomość ta potwierdza zainteresowanie Bitcoinem giganta z Wall Street, Goldman Sachs, który w zeszłym tygodniu zaprzeczył plotkom o tym, że zrezygnował z planów utworzenia Bitcoinowego trading desku.

Rzecznik Morgan Stanley odmówił komentarza Bloombergowi na temat planów firmy.

W minionym tygodniu inny gigant bankowy, Citigroup, wskazał, że planuje wejście w przestrzeń Bitcoinowych produktów handlowych. Podobnie jak w przypadku potencjalnych ofert Morgana i Goldmana, klienci Citigroup mogliby uzyskać dostęp do rynku Bitcoinów bez bezpośredniego posiadania jakiejkolwiek kryptowaluty.

Meksyk zaostrza przepisy dla krypto giełd:

Zgodnie z okólnikiem opublikowanym w oficjalnym dzienniku meksykańskiego rządu, Diario Oficial de la Federación, wszystkie giełdy kryptowalut i banki świadczące usługi kryptograficzne w Meksyku będą teraz zobowiązane do uzyskania zezwolenia od Banku Meksykańskiego (Banxico).

W piśmie zatytułowanym „Przepisy ogólne dotyczące operacji związanych z funduszami elektronicznych płatności” stwierdzono, że Banxico jest od teraz odpowiedzialny za wydawanie pozwoleń związanych z kryptografią. Aby je uzyskać, firma zajmująca się walutami cyfrowymi musi przedstawić szczegółowy plan biznesowy wraz z opisem operacji, prowizjami, które planują pobrać, oraz mechanizmem, którego użyją do weryfikacji tożsamości klienta.

Ponadto banki nie mogą udostępnić klientom kryptowalut, jeśli ich konta zostały utworzone tego samego dnia. Podmioty finansowe są również zobowiązane do identyfikacji wszystkich klientów uczestniczących w handlu kryptowalutami. Ponadto wszelkie aktywa nabyte przez beneficjentów kryptograficznych muszą przejść dodatkowe kontrole sprawdzające. Zdaniem Banxico, środki te pomogą zapobiegać praniu pieniędzy i nielegalnym działaniom.

Według informacji podanych przez Criptonoticias, instytucje zainteresowane otrzymaniem pozwolenia Banxico muszą złożyć swoje wnioski do 11 września. Mogą jednak ponownie złożyć wniosek w marcu 2019 r., kiedy nowy akt prawny fintech zostanie przejęty do prawa.

Według Amira Manzura, założyciela lokalnej giełdy crypto Cubobit pomimo nowych przepisów wydanych przez Banxico, Meksyk pod koniec 2018 r. może stanąć w obliczu boomu kryptowalutowego. Manzur powiedział Forbes Mexico, że wprowadzenie kompleksowego prawa fintechowego w marcu tylko wzmocni zaufanie konsumentów do cyfrowych walut, co zachęci ludzi do dalszego inwestowania.

OKCoin rozwija działalność w USA:

Zgodnie z opublikowanym oświadczeniem, Giełda kryptowalutowa OKCoin poinformowała o rozszerzeniu handlu token-token na dwadzieścia nowych stanów w USA. Swoje usługi giełda rozszerzyła do stanów Alaska, Arizona, Kolorado, Idaho, Illinois, Indiana, Kansas, Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan, Minnesota, Missouri, Montana, Nevada, New Jersey, Tennessee, Texas, Utah i Wisconsin.

Jim Nguyen, wiceprezes ds. marketingu w OKCoin, oświadczył na blogu, że giełda współpracowała z organami regulacyjnymi w każdym stanie, aby zapewnić zgodność z przepisami federalnymi i stanowymi.

Aby rynek kryptowalut osiągnął swój pełny potencjał, giełdy takie jak OKCoin muszą współpracować z istniejącymi i nowymi organami regulacyjnymi w zakresie wymienialnej waluty wirtualnej, towarów cyfrowych i / lub papierów wartościowych.

– mówi prezes OKCoin, Tim Buyn.

W komunikacie stwierdza się, że OKCoin złożył również wniosek o wydanie licencji na przekaz pieniężny zarówno w przypadku transakcji token-token, jak i transakcji typu fiat-token. Po otrzymaniu licencji OKCoin planuje wprowadzić swoją platformę transakcyjną do innych państw.

Tymczasem Star Xu, założyciel spółki zależnej OKCoin – OKEx, został zatrzymany w Chinach w związku z podejrzeniem oszustwa z udziałem cyfrowych walut. Według ZeroHedge, grupa inwestorów w WFEE Coin – firmie, której Xu był podobno udziałowcem – złożyła skargę do lokalnej policji o oszukańczych praktykach stosowanych w firmie.

Jednak w ciągu 24 godzin Xu został zwolniony z przesłuchania przez policję, odrzucając zarzuty o oszustwo. Kiedy Cointelegraph skontaktował się z OKEx, firma zaprzeczyła, że Xu był zaangażowany kapitałowo w WFEE.

FSA powiększy zespół zajmujący się kryptografią:

Japoński organ nadzoru rynku finansowego zamierza w przyszłym roku rozszerzyć swój zespół do działań związanych z kryptografią, aby lepiej radzić sobie z rosnącym zainteresowaniem japońskich firm zdobyciem licencji na wymianę kryptowalut.

Agencja usług finansowych zorganizowała posiedzenie grupy analitycznej poświęconej kryptowalutom, w którym udział brały platformy handlowe, naukowcy, prawnicy i urzędnicy państwowi. Kiyotaka Sasaki, wiceprezes ds. koordynacji polityki w FSA, powiedział, że organ ma obecnie około 30 osób odpowiedzialnych za ogólny nadzór nad działalnością związaną z kryptografią, w tym za przegląd wniosków o rejestrację licencji.

Sasaki powiedział dla Reuters, iż w 2019 r. FSA planuje dodać kolejnych 12 osób,  aby lepiej odpowiedzieć na rozwój branży kryptowalut.

Zgodnie z dokumentem opublikowanym po spotkaniu, FSA rozpatrywało 16 przypadków, podczas gdy obecnie ponad 160 firm, w tym firmy publiczne, planuje złożenie takiego wniosku. Dane zebrane przez FSA wskazują ponadto, że agencja rządowa nie jest jedynym podmiotem, który ma do czynienia z niedoborem personelu pracującego w przestrzeni kryptowalutowej.

Wiele giełd zarządza dużymi zasobami aktywów użytkowników przy małym zespole (średnio 3,3 miliarda jenów [około 30 milionów dolarów] na pracownika)

– pisze FSA.

Dane pokazują, że podczas gdy suma aktywów posiadanych przez japońskie giełdy kryptograficzne wzrosła o 553 procent w ciągu ostatniego roku (obecnie 6,2 miliarda dolarów), ponad 75 procent z nich ma zespół, który jest mniejszy niż 20 osób.

FSA zorganizowało pierwsze spotkanie grupy kryptograficznej w kwietniu po styczniowym włamaniu na Coincheck. Wówczas organ informował, że wolumen handlu kryptowalutami w Japonii znacznie wzrósł w ciągu ostatnich lat, a w 2017 r. zostało sprzedanych 97 mld dolarów tylko w samym Bitcoinie.

Odbicie cen na rynkach:

Na giełdach po upływie 24h obserwujemy niemałe wzrosty przy prawie wszystkich kryptowalutach. Największym zyskiem może się pochwalić Ethereum, którego wartość obecnie wrosła o 20,4%. EOS i Litecoin również notują bardzo dobre wyniki, kolejno o 13,6% i 10,8% w górę. Bitcoin notuje najmniejszy wzrost  z czołowych walut – o 3%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 12.9 mld dolarów i wynosi obecnie 201.3 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 13,6 mld dolarów.

źródło: coindesk.com, cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button