News

#425 Newsy z dnia 17.09.2018

Z poniedziałkowych wydarzeń: Były inżynier SpaceX uruchamia giełdę kryptowalut; Wiceprzewodniczący policji Dubaju przewiduje całkowite zastąpienie gotówki; Bitcoin ratunkiem dla Zimbabwe; MasterCard składa kolejne wnioski patentowe; Na giełdach korekty.

Były inżynier SpaceX uruchamia giełdę kryptowalut:

Zgodnie z dzisiejszymi doniesieniami Leaprate, były inżynier z firmy Elona Muska, SpaceX, ogłosił, że jego nowa firma LXDX uruchomi publiczną giełdę kryptowalut. Joshua Greenwald, który wcześniej odpowiedzialny był za automatyzację i napęd w SpaceX, spróbował swoich sił w instytucjonalnym handlu kryptowalutami.

Greenwald, jako że obsługuje już inwestorów instytucjonalnych, obecnie chce wejść na mainstreamowy rynek konsumencki.

Obecnie naszą pełną uwagę poświęcamy kryptowalucie oraz umożliwieniu każdemu inwestorowi korzystania z ekskluzywnych narzędzi, takich jak inteligentne kierowanie zamówień, do których tylko instytucje wcześniej mogły uzyskać dostęp. 

– mówi.

W sierpniu firma LXDX otrzymała wsparcie od mieszanej grupy inwestorów, wśród których był Dymon Asia Venture Capital Fund, a w zeszłym tygodniu firma potwierdziła przeprowadzkę na Maltę.

Najnowsza informacja pojawia się w czasie, kiedy sektor inwestycji instytucjonalnych staje się coraz ważniejszym tematem dla „grubych ryb”. W zeszłym tygodniu pojawiły się pogłoski o planach zarówno Citigroup, jak i Morgan Stanley, dotyczących rozpoczęcia handlu Bitcoinowymi instrumentami pochodnymi.

Kryptowaluty są całkowicie nową kategorią aktywów. Do stopnia, w jakim można je zintegrować z istniejącą infrastrukturą, staramy się tę integrację ułatwić. […] Przewidujemy masowe skalowanie w zakresie tokenizacji i sekurytyzacji.

– powiedział Greenwald po ogłoszeniu sierpniowej rundy finansowania.

Wiceprzewodniczący policji Dubaju przewiduje całkowite zastąpienie gotówki:

Starszy funkcjonariusz policji w Dubaju przewiduje, że waluta cyfrowa wkrótce zastąpi gotówkę, jak informuje lokalny punkt informacyjny, Khaleej Times.

Przemawiając podczas panelu, generał broni Dhahi Khalfan Tamim, wiceprzewodniczący policji i szef ochrony generalnej w Dubaju, powiedział, że przeszkodą w upowszechnieniu cyfrowej waluty pozostaje brak świadomości społecznej i niedostateczna taktyka zapobiegania przestępczości.

[…] Wiara w cyfrowe waluty zawsze będzie kwestionowana, dopóki jej źródło i system śledzenia pozostaną nieznane”

– mówi Tamim.

Dubaj przyjął w ostatnich latach progresywne stanowisko zarówno w sprawie kryptowalut, jak i regulacji Blockchain. Dzięki szeroko nagłośnionej strategii Blockchain i zainteresowaniu na poziomie państwowym, Zjednoczone Emiraty Arabskie znacznie wyprzedzają swoich sąsiadów w tym sektorze.

Podczas panelu inne osoby z wyższych szczebli powtórzyły entuzjazm Tamima, twierdząc, że ZEA powinny wyemitować cyfrową kryptowalutę za pomocą technologii Blockchain.

Inni byli bardziej ostrożni. Dr Saeed Al Dhaheri, przewodniczący dostawcy inteligentnych usług cyfrowych –  Dubai SmartWorld, domagał się wprowadzenia regulacji w branży, która wciąż jest burzliwa.

Na każdą udaną transakcję cyfrową jest pięć nieudanych walut.

– cytuje go Times.

W ubiegłym tygodniu pojawiły się doniesienia, że prawodawcy ZEA wkrótce przyjmą formalne regulacje dotyczące zarówno fintech, jak i ICO.

Bitcoin ratunkiem dla Zimbabwe:

Jak donosi lokalny magazyn IT Web Africa, nowy minister finansów Zimbabwe powiedział, że kraj powinien zaadaptować Bitcoina na szczeblu państwowym w sposób podobny do Szwajcarii.

Powołując się na „inwestycję i zrozumienie” Bitcoina przez szwajcarski bank centralny, Mthuli Ncube powiedział, że wezwie Rezerwowy Bank Zimbabwe (RBZ), by podążał jej śladem.

Zimbabwe powinno inwestować w zrozumienie innowacji, a banki centralne często zbyt wolno inwestują w te technologie. Ale są też inne kraje, które poruszają się szybciej. Jeśli spojrzysz na szwajcarski bank centralny, inwestują w Bitcoina i rozumieją go.

– mówi.

Zimbabwe w dalszym ciągu boryka się z trudnościami finansowymi po przewrocie politycznym z powodu lat zawirowań gospodarczych. Tymczasem RBZ od pewnego czasu przyjmuje coraz bardziej ostrożne stanowisko w sprawie kryptowalut. W maju tego roku bank zakazał wszystkim krajowym instytucjom bankowym obsługi firm kryptowalutowych w sposób podobny do Indii i Iranu.

Ncube sugerował, że przymykanie oczu na Bitcoina zamknie drzwi do korzyści, które pojawią się później.

[…] Jeśli te kraje dostrzegą w tym wartość i kierunek ,w którym to zmierza, my również powinniśmy uważnie obserwować. […] Pomysł nie powinien polegać na powstrzymaniu tego i powiedzeniu, nie rób tego, a raczej organy regulacyjne powinny zainwestować w nadgonienie i znaleźć sposób, aby to zrozumieć. Potem to regulujesz, ponieważ teraz już to rozumiesz.

– powiedział.

W lipcu RBZ ujawnił, że bada sposoby zastosowania technologii Blockchain w swoich wewnętrznych procesach.

MasterCard składa kolejne wnioski patentowe:

Gigant usług płatniczych, MasterCard, rozważa wykorzystanie Blockchain do śledzenia płatności konsumenckich, co sugerują nowo opublikowane zgłoszenia patentowe.

W serii bardzo podobnych zgłoszeń patentowych opublikowanych przez Biuro Patentów i Znaków Towarowych USA, Mastercard określa, w jaki sposób można wykorzystać DLT do rejestrowania „transakcji typu point-to-point”, gdy są one przetwarzane. Informacje te mogą następnie zostać wykorzystane przez organizacje lub członków tych organizacji w celu utworzenia dziennika przedmiotów zakupionych w trakcie prowadzenia działalności.

Jeden z wniosków wyjaśnia, iż w celu usprawnienia zarządzania kontami można zastosować rejestr Blockchain co uprości proces, w którym zamówienia zakupu są zarejestrowane i monitorowane.

Monitorowanie zakupów na platformach wielousługowych również można uprościć za pomocą Blockchain, o czym wspomina Mastercard w dokumentach.

Korzystanie z cyfrowych rejestrów, takich jak Blockchain, może dodatkowo ułatwiać świadczenie usług przez platformę, umożliwiając przechowywanie danych w przejrzysty sposób, i w formacie, który jest łatwy do skontrolowania przez uczestniczące podmioty. W przypadkach, gdy stosowane są rejestry takie jak Blockchain, mogą one mieć jeszcze więcej zalet, ponieważ są niezmienne i odporne na manipulacje, co może dodatkowo zwiększyć wiarygodność takich danych. W rezultacie taka platforma może dostarczać dużą ilość usług podmiotom, czyniąc to w sposób bardziej bezpieczny i przejrzysty niż jakakolwiek liczba systemów dedykowanych nawet jednej z wielu usług.

– czytamy we wniosku.

Mastercard wcześniej uzyskał kilka patentów związanych z technologią Blockchain, w tym jeden, który wyszczególnia metodę przyspieszania płatności kryptowalutowych. Firma wyraziła również zainteresowanie zatrudnieniem specjalistów od Blockchain, co jest kolejnym znakiem, że Mastercard aktywnie praktykuje adaptację tej technologii.

Na giełdach korekty:

Na giełdach po upływie doby dominuje kolor czerwony. 9 z 10 czołowych kryptowalut notuje spadki, wszystkie powyżej poziomu 2%. Spadek Bitcoina osiągnął poziom 2,9%, a Ethereum 4,8%. Najbardziej spadła wartość EOS, o 7%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 5 mld dolarów i wynosi obecnie 195 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 11.8 mld dolarów.

źródło: coindesk.com, cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button