News

#426 Newsy z dnia 18.09.2018

Z wtorkowych wydarzeń: Poszkodowani w ataku na Mt. Gox mogą stworzyć trudną sytuację na rynku; Ukraina przedstawia projekt opodatkowania kryptowalut; PKO BP wykorzysta Blockchain zamiast poczty; Bank Centralny Chin kolejny raz ostrzega przed ICO; Wzrostowy dzień na giełdach.

Poszkodowani w ataku na Mt. Gox mogą stworzyć trudną sytuację na rynku:

Mt. Gox, japońska giełda Bitcoina, która w wyniku ataku hakerów była zmuszona zamknąć swoją działalność 4 lata temu, ulepszyła swój system składania wniosków o zwrot utraconych środków. Od teraz mogą z z niego korzystać również klienci korporacyjni.

Z dokumentów z postępowania sądowego giełdy wynika, iż ofiary hakerów doczekały się możliwości dochodzenia roszczeń ponad 170.000 Bitconiów i Bitcoinów Cash. Wnioski będą przyjmowane do 22 października bieżącego roku – po tym terminie zostaną one przekazane japońskim sądom. Mimo iż jest to pozytywna wiadomość dla dużej grupy poszkodowanych osób, są też inni, którzy przewidują iż taka duża ilość wypłat może „całkowicie załamać rynek”.

Według Kima Nilssona, byłego tradera Mt. Gox, zapotrzebowanie rynku może być niewystarczające aby pokryć oferty sprzedaży 170.000 Bitcoinów i Bitcoinów Cash, co z kolei może doprowadzić do załamania rynku. Sprzedaż wszystkich cyfrowych aktywów, które wierzyciele giełdy po ich odzyskaniu zechcą spieniężyć może przyczynić się do dużego spadku wartości całego rynku.

Widzi on jednak również promyk nadziei. Jeżeli choć część poszkodowanych wstrzymałaby się o natychmiastowej sprzedaży aktywów konsekwencje nie musiałyby być tak dotkliwe. Istnieje szansa, że część osób wstrzyma się ze sprzedażą, gdyż z powodu toczącego się od lat śledztwa i braku możliwości spieniężenia posiadanych kryptowalut, ich wartość znacznie wzrosła.

Ukraina przedstawia projekt opodatkowania kryptowalut:

Zgodnie z opublikowanym projektem, Rada Najwyższa Ukrainy zaproponowała ustawę, która po wejściu w życie opodatkowałaby operacje za pomocą aktywów kryptograficznych. Ustawa podatkowa, która została zainicjowana przez 23 urzędników państwowych, sugeruje pięcioprocentowy podatek od osób fizycznych i prawnych posługujących się wirtualnymi aktywami walutowymi, takimi jak kryptowaluty i tokeny.

Od 1 stycznia 2024 r. dochody z działalności kryptograficznej od przedsiębiorstw byłyby opodatkowane według stawki 18%, co jest podstawową stawką podatku dochodowego od osób prawnych na Ukrainie.

Nowa ustawa ma na celu wycofanie dużych ilości operacji z szarej strefy, aby zwiększyć dochody budżetu państwa poprzez dodanie zupełnie nowego rodzaju dochodów, a także zachęcić do rozwoju działalności związanej z kryptografią na Ukrainie.

W związku z tym wprowadzenie transakcji wirtualnymi aktywami do dziedziny prawa [pozwoli] na wygenerowanie 1.27 mld hrywien (43 mln dolarów) do budżetu rocznie w latach 2019-2024.

Aktualnie kryptowaluty nie są prawnie regulowane na Ukrainie.

W maju 2018 r. szef ukraińskiej Krajowej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Timur Khromaev, ujawnił, że komisja rozważy uznanie kryptowalut za instrument finansowy, podkreślając potrzebę prawnego uznania kryptowalut, co zostało następnie poparte przez Radę Stabilności Finansowej.

PKO BP wykorzysta Blockchain zamiast poczty:

Bank PKO BP, jako pierwszy na rynku wykorzysta technologię Blockchain do wysyłania informacji o zmianach regulaminu do swoich klientów. Ponad 5 milionów klientów banku otrzyma wiadomość drogą elektroniczną, zamiast tradycyjną, co sprawia, iż będzie to największy na skalę Europy przypadek zastosowania technologii Blockchain przez bank.

Technologia Blockchain spełnia warunki tak zwanego „trwałego nośnika”, czyli gwarantuje że nikt w trakcie przesyłania przesyłki nie będzie mógł w nią ingerować.

Tradycyjnie informacje o zmianach w regulaminach czy opłatach były przesyłane pocztą w formie papierowej lub na płycie CD. Sposób ten jest uciążliwy dla obu stron, jako że wysyłki dla banków generują dodatkowe koszty, a klienci muszą otrzymaną zawartość przechowywać w domu.

Rafał Kozłowski, wiceprezes PKO BP, podczas niedawnej konferencji prasowej zapowiedział wysyłanie korespondencji wykorzystując do tego technologię Blockchain. Dzisiaj bank opublikował informację, że w ciągu kilku najbliższych dni klienci dostaną nowe regulaminy w formie cyfrowej. Rozwiązanie powstało dzięki współpracy Krajowej Izby Rozliczeniowej oraz startupu Coinfirm.

Osoby, które wyraziły zgodę na otrzymanie korespondencji drogą elektroniczną otrzymają 64 znakowy identyfikator hash dokumentu oraz odnośnik do strony banku gdzie po skopiowaniu go – bez logowania – dostaną potwierdzenie autentyczności dokumentu, oraz informację o ostatnim terminie jego modyfikacji. Klienci będą mieli dostęp do swoich dokumentów nawet po zakończeniu współpracy z bankiem – będą one zapisane na serwerach zarówno KIR jak i PKO BP.

Bank Centralny Chin kolejny raz ostrzega przed ICO:

Chiński bank centralny, Ludowy Bank Chin (PBoC), wydał dzisiaj nowe publiczne ogłoszenie przypominające inwestorom o ryzyku związanym z wstępnymi ofertami monetarnymi (ICO) i transakcjami kryptowalutowymi. Zawiadomienie wydane z centrali banku w Szanghaju potwierdza surową postawę przyjętą przez Biuro ds. Specjalnej Naprawy Ryzyka Finansowego w Internecie, które we wrześniu 2017 r. wprowadziło ogólny zakaz dotyczący ICO.

Dzisiejsze zawiadomienie krytykuje „nieautoryzowany” i „nielegalny” model finansowania ICO jako „poważne zakłócenie” porządku ekonomicznego, finansowego i społecznego:

[ICO] są podejrzane o nielegalne sprzedawanie tokenów, nielegalną emisję papierów wartościowych, nielegalną działalność przestępczą, oszustwa finansowe, piramidy finansowe i inne nielegalne i przestępcze działania.

– czytamy w ogłoszeniu.

PBoC pochwalał również sukcesy surowych restrykcji krajowych, które skierowane były do ICO i szerokiego spektrum działań związanych z kryptografią:

Globalny udział krajowych transakcji w wirtualnych walutach spadł z początkowych 90% do mniej niż 5%, skutecznie unikając wirtualnej bańki walutowej wywołanej przez gwałtowne globalne wzrosty cen wirtualnych walut w drugiej połowie ubiegłego roku na chińskim rynku finansowym. Wpływ został wysoko oceniony przez społeczność.

Wcześniej, 25 sierpnia, Ludowy Bank Chin wydał alert o ryzyku przeciwko „nielegalnym” ICO, ostrzegając, że Blockchain i idea „innowacji finansowych” są wykorzystywane do zwabienia inwestorów jako „szwindel”, który ukrywa zasadniczo oszukańcze systemy Ponzi.

Wzrostowy dzień na giełdach:

Po upływie doby na giełdach obserwujemy tendencję wzrostową. W dniu dzisiejszym szczególnie wyróżnia się XRP, który notuje wzrost aż o 16,6%. Pozostałe kryptowaluty z czołówki również zwiększyły swoją wartość – Bitcoin o 1,3%,  Ethereum o 2,8% oraz Bitcoin Cash o 4%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 4.8 mld dolarów i wynosi obecnie 199.8 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 13,1 mld dolarów.

źródło: comparic.pl, cointelegraph.com, coinmarketcap.com, interia.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

One Comment

  1. z tym blockchainem w pko bp to chyba nie ogarneliscie do konca. jak zamiast poczty? twierdzicie ze bank nie bedzie mogl wyslac poczta tresci wiadomosci z blockchainu? a druga sprawa to piszecie ze nikt w czasie wysylki nie bedzie mogl ingerowac w wiadomosc. a po wysylce juz bedzie mogl? 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button