#434 Newsy z dnia 26.09.2018
Ze środowych wydarzeń: Inwestor oszukany na ponad 200.000 dolarów; Dell EMC wykorzysta technologię Blockchain; Twórcy Monero załatali „palący” błąd; Rząd USA potroił inwestycje w analityczne firmy Blockchain; Rynki na zielono.
• Inwestor oszukany na ponad 200.000 dolarów:
Nowozelandzka policja ostrzega społeczeństwo przed internetowymi oszustami po tym, jak inwestor stracił 213.000 dolarów w oszustwie kryptowalutowym. Anonimowy inwestor, który dokonał wielu inwestycji w internetowy system kryptowalut – jak się okazało nieuczciwy – został przyciągnięty przez „wyjątkowo dobre zyski”, wyjaśnia raport policyjny z miasta Canterbury.
Według raportu, który nie wymienia rodzaju wykonanych operacji, zyski z „inwestycji w kryptowaluty takich jak Bitcoin […] wkrótce zaczęły spadać.” Gdy inwestycje zostały wstrzymane z powodu braku zysków, skłoniło to oszusta do osobistego skontaktowania się z inwestorem, który przekonał go do przelania kolejnych środków za pośrednictwem strony internetowej.
Członkowie społeczeństwa powinni zasięgnąć porady przed dokonaniem jakichkolwiek inwestycji online, których nie są pewni. Oszuści są wyjątkowo wytrwali i mogą wydawać się bardzo wiarygodni, ponieważ są bardzo biegli w swoim fachu.
– mówi starszy sierżant Paul Reeves.
Raport policyjny kończy się linkiem do większej ilości informacji na temat bezpieczeństwa w kryptowalutowych.
Organy regulacyjne na całym świecie nadal zmagają się z oszustami, którzy manipulują początkującymi inwestorami w ciągle rozwijającej się branży kryptowalut. Cointelegraph niedawno zgłosił falę kradzieży danych osobowych w Wielkiej Brytanii przez oszukańcze firmy podszywające się pod licencjonowane podmioty związane z kryptowalutami.
W zeszłym tygodniu prezes Tesli i SpaceX, Elon Musk, skontaktował się z Jacksonem Palmerem, założycielem Dogecoin (DOGE), z prośbą o pomoc w powstrzymaniu oszustów kryptowalutowych na Twitterze.
• Dell EMC wykorzysta technologię Blockchain:
Lokalny serwis informacyjny Economic Times India informuje, że Dell EMC Technologies planuje pozostać liderem na rynku serwerów indyjskich poprzez wprowadzenie produktów, które mają możliwość obsługi Blockchain.
Firma Dell określiła Blockchain, sztuczną inteligencję (AI), analizę danych i zgodność z chmurą jako kluczowe elementy, które zastosuje aby zachować przewagę. Według Economic Times India, Dell miał najwyższy całkowity udział w rynku serwerów indyjskich w Q1 2018 na poziomie 28,3 procent, w porównaniu z 19,4 procent w poprzednim kwartale.
Klienci, z którymi współpracujemy chcą wykorzystać te technologie, dlatego wprowadzamy serwery, które pozwolą im zoptymalizować tradycyjny nakład pracy, a także inwestować w nowe rozwiązania takie jak chmura, sztuczna inteligencja, analizy i Blockchain.
– powiedział Manish Gupta, starszy dyrektor i dyrektor generalny w Infrastructure Solutions Group, Dell EMC India.
W drugim kwartale 2018 r. serwery i usługi sieciowe firmy Dell wygenerowały przychody w wysokości 5.1 mld dolarów, co oznacza 34-procentowy wzrost w stosunku do tego samego kwartału w roku poprzednim.
Gupta powiedział Economic Times India, że popyt jest szczególnie silny w sektorze usług wspomagających IT, sektorze bankowym, sektorze usług finansowych i ubezpieczeń (BFSI) oraz sektorze rządowym. Dodał, że Blockchain wzbudził szczególne zainteresowanie w rządzie kraju, w szczególności w sektorze BFSI.
Wcześniej tego lata indyjskie państwo Telangana ogłosiło, że podpisze kilka protokołów ustaleń z firmami Blockchain, aby ostatecznie wdrożyć technologię we wszystkich usługach rządowych.
Podczas gdy najwyższy organ sądowy w kraju jest otwarty na Blockchain, obecnie jest on w trakcie przeglądu kontrowersyjnego zakazu Banku Rezerw Indii w sprawie relacji banków z podmiotami powiązanymi z kryptografią. Jeszcze wczoraj, Sąd Najwyższy Indii wysłuchał ostatniej rundy petycji w sprawie zakazu, który oficjalnie obowiązuje od 6 lipca.
• Twórcy Monero załatali „palący” błąd:
Zgodnie z oficjalnym ogłoszeniem, twórcy kryptowaluty open source Monero (XMR) załatali błąd, który pozwalał atakującemu „spalić” fundusze portfela organizacji, tracąc jedynie opłaty za transakcje sieciowe.
Błąd został rzekomo wykryty po tym, jak członek społeczności opisał hipotetyczny atak na subreddicie XMR. Mógł on rzekomo wpłynąć na kupców i organizacje w ekosystemie XMR, umożliwiając atakującemu spowodowanie znacznych szkód.
Podczas gdy Monero zauważa, że atakujący nie byłby w stanie bezpośrednio zdobyć zysków dzięki takiemu atakowi, „prawdopodobnie istnieją pośrednie metody zarobienia na nim”. Warto zauważyć również, że błąd nie wpłynął na protokół ani ilość monet.
Programiści XMR następnie spatchowali kod, co zostało ogłoszone na oficjalnym koncie Twittera Monero.
XMR, które twierdzi, że jest prywatną i „niemożliwą do wykrycia” kryptowalutą, już wcześniej było celem nieuczciwych działań w przestrzeni kryptograficznej. Wcześniej w tym miesiącu złamano rozszerzenie MEGA Chrome, co pozwoliło cyberprzestępcom wykradać XMR użytkowników oraz inne poufne informacje.
W czerwcu raport opublikowany przez firmę Palo Alto Networks wykazał, że około 5 procent wszystkich Monero w obiegu w tym czasie zostało wydobytych przez złośliwe oprogramowania. Dane wykazują również, że XMR jest głównym celem jeżeli chodzi o ataki przez złośliwe oprogramowanie – w sumie 175 mln dolarów zostało wydobytych w ten sposób.
Monero jest obecnie dziesiątą co do wielkości walutą cyfrową, z kapitalizacją rynkową w wysokości blisko 1.9 mld dolarów według CoinMarketCap.
• Rząd USA potroił inwestycje w analityczne firmy Blockchain:
Nowy raport Diar informuje, iż nowe badania na publicznie dostępnych dokumentach wykazały, że agencje rządowe USA potroiły w tym roku swoje inwestycje w firmy analityczne typu Blockchain,.
Jak mówi Diar, analiza Blockchain może być używana przez instytucje finansowe lub banki do śledzenia zgodności z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i know-your-customer (KYC). Analiza może być również wykorzystana jako „cyfrowy ślad”, który zapewnia organom ścigania dane wywiadowcze, pozwalając im potencjalnie przeciwdziałać nielegalnej działalności, która w przeciwnym razie byłaby ukryta pod pseudonimami adresów portfeli kryptograficznych.
Według doniesień Diar, agencje rządowe w USA mają wypłacać 5,7 mln dolarów z łącznej kwoty 28.8 mln dolarów, które zainwestowano do tej pory w firmy analityczne typu Blockchain.
Zdecydowana większość umów rządowych została zakontraktowana w firmie wywiadowczej Blockchain z siedzibą w Nowym Jorku, Chainalysis, która podpisała umowy z agencjami rządowymi o łącznej wartości 5,3 mln dolarów. W sierpniu tego roku największy kontrakt Chainalysis został podpisany z Internal Revenue Service (IRS) za około 1,6 mln dolarów.
Raport Diar zawierał także sekcję poświęconą wstępnym ofertom monetarnym (ICO) – wielkość inwestycji w 2018 r. w porównaniu z ubiegłym rokiem została podwojona. Jednak zebrane statystyki Diara pokazały także, że 70 procent tokenów „jest teraz cenionych za mniej niż sumę, którą zebrano podczas ich ICO”. Raport odnotowuje, że 402 z 562 projektów, które łącznie przekroczyły 8,2 mld dolarów, są teraz warte 2,2 mld dolarów – ogromna strata kapitalizacji rynkowej wynosząca 6 mld dolarów.
• Rynki na zielono:
Po upływie doby na giełdach obserwujemy widoczne wzrosty – prawie wszystkie ze 100 największych kryptowalut wg. CoinMarketCap zakreślamy na zielono. Patrząc na top 10, Bitcoin notuje wzrost o 1,9%, Ethereum o 4,4%, a XRP o 16,3%. Najlepszym wynikiem może się pochwalić Bitcoin Cash, którego wartość wzrosła o 20,4%.
Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 9 mld dolarów i wynosi obecnie 217 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 15.9 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.