News

#441 Newsy z dnia 03.10.2018

Ze środowych wydarzeń: Wall Street Journal uśmiercił własną kryptowalutę; Bitmain wykupuje portfel Bitcoina Cash; IBM patentuje system bezpieczeństwa oparty na Blockchain; Polityk promujący Blockckchian objął wysokie stanowisko w rządzie Japonii; Na giełdach lekkie spadki.

Wall Street Journal uśmiercił własną kryptowalutę:

The Wall Street Journal (WSJ) stworzył, a następnie zniszczył własną kryptowalutę. Emisja miała na celu zaoferowanie lepszego wglądu w branżę, informuje gazeta.

WSJ Coin według dziennikarza Stevena Russolillo miał rzuć światło na powstającą gospodarkę kryptograficzną jednocześnie zapewniając rzeczywiste przypadki użycia dla branży dziennikarskiej. Okazało się jednak, iż w końcowym rozrachunku wydano jedynie dwie jednostki.

Dodatkowo, około 150 fizycznych monet WSJ zostało rozdystrybuowanych do publiczności panelu dyskusyjnego omawiającego tę koncepcję podczas dorocznej konferencji technologicznej D.Live w Hong Kongu. Na panelu przemawiali m.in. Elizabeth Rossiello, prezes usługi przekazów pieniężnych BitPesa oraz były dyrektor ds. Technologii Ripple, Stefan Thomas, którzy dostrzegli duży potencjał w aktywie kryptograficznym opartym na dziennikarstwie.

Jeśli obniżysz koszty przenoszenia pieniędzy, cała gospodarka zmieni się […] Kwestia „Jak zapłacę za artykuły w Internecie?” ulegnie zmianie. 

– powiedział Thomas.

Russolillo połączył siły z japońskim programistą Makuto Takemiya, by wykorzystać Blockchian Hyperledgera – Iroha, jako podstawę dla WSJ Coina.

Obaj ustalili rezerwę 8,4 mld sztuk, do której doszli przez uśrednienie rezerwy dziesięciu największych kryptowalut według kapitalizacji rynkowej.

Dwie monety trafiły do lokalnego baru, którymi zapłacono za dwa piwa.

Kiedy Russolillo przedstawił pełną emisję inwestorom, szef etyki WSJ okazał się osobą, która zamknęła cały program. Neil Lipschitz, redaktor ds. Etyki i Standardów, powiedział, że WSJ Coin budzi pytania związane z „kwestiami etycznymi”.

Nie zajmujemy się wchodzeniem w świat kryptowalut; jesteśmy tutaj, aby o tym informować i wyjaśniać, tak jak informujemy o bankach, ale nie wychodzimy i nie zakładamy banku. Nie utworzymy waluty.

– powiedział.

Bitmain wykupuje portfel Bitcoina Cash:

Gigant minigu kryptograficznego Bitmain ogłosił, że nabył startup stojący za portfelem Bitcoina Cash o otwartym kodzie źródłowym o nazwie Telescope.

Portfel oparty na przeglądarce został uruchomiony na początku tego roku, aby umożliwić natychmiastowe transakcje w Bitcoinie Cash. Obecnie Telescope może działać w przeglądarkach Google Chrome lub Mozilla Firefox, choć zespół po przejęciu planuje rozszerzyć kompatybilność na inne platformy.

Obsługiwany przez BitPay i moneybutton.com, portfel przechowuje klucze kryptograficzne w rozszerzeniu przeglądarki, co oznacza, że transakcje są podpisywane bezpośrednio przez przeglądarkę użytkownika. Projekt mówi, że przechowywanie funduszy w ten sposób zapewnia użytkownikom podobne bezpieczeństwo do oferowanego przez niezależne portfele.

Nishant Sharma, szef międzynarodowych kontaktów prasowych i komunikacji w Bitmain, powiedział w wydaniu, że Telescope wprowadza „prostą, ale kluczową innowację” do ekosystemu Bitcoina Cash. 

Portfele kryptowalutowe wbudowane w przeglądarkę są obiecującą technologią. Zespół Telescope pracuje nad bardzo interesującym dziełem i cieszymy się na współpracę z nimi przy projekcie Telescope i przyszłych projektach Bitcoin Cash. 

– dodał.

IBM patentuje system bezpieczeństwa oparty na Blockchain:

Konglomeratowi technologicznemu IBM przyznano patent na system bezpieczeństwa oparty na Blockchain. Zgłoszenie patentowe zostało opublikowane na stronie Urzędu Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych (USPTO). 

Jak wyjaśnia IMB w dokumencie złożonym po raz pierwszy we wrześniu 2017 r., technologia ta umożliwia wykrywanie naruszeń bezpieczeństwa w sieci, poprzez połączenie wszystkich programów monitorujących z konfiguracją łańcucha, która rejestruje wszystkie zdarzenia w sieci. To z kolei może pomóc w zapobieganiu różnego rodzaju włamaniom.

Zgodnie ze szczegółowym wyjaśnieniem dostarczonym przez IBM, program monitorujący może być łatwo naruszony w zwykłym systemie, jako że „żadne z urządzeń nie wie o istnieniu pozostałych”, a hakerzy mogą wyczyścić przeszłe zdarzenia, aby uzyskać kontrolę.

Jednak w systemie zabezpieczeń Blockchain, zhakowany program monitorujący można znaleźć natychmiast, ponieważ w takim przypadku zsynchronizowane programy nie będą miały konsensusu.

Jeśli informacje otrzymane w związku z konkretnym zdarzeniem lub transakcją są różne, jeden z programów monitorujących mógł zostać naruszony. 

– czytamy we wniosku.

Wykorzystanie technologii Blockchain w systemach monitorowania pomoże zatem stworzyć „mniej podatną” sieć i zapewni większe bezpieczeństwo.

IBM, razem z chińską korporacją e-commerce Alibaba, zajmują pierwsze miejsce na świecie pod względem liczby zgłoszeń patentowych związanych z technologią Blockchain. Jak wynika z ostatnich doniesień magazynu IPR Daily, Alibaba zarejestrowała 90 patentów, podczas gdy IBM 89.

Polityk promujący Blockckchian objął wysokie stanowisko w rządzie Japonii:

Wybitny polityk promujący technologię Blockchain został mianowany Ministrem Nauki, Technologii i IT Japonii. Takuya Hirai, członek rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP) oraz jeden z architektów prawa legalizującego krypto giełdy w Japonii w ubiegłym roku, zajmie kluczową rolę jako szef ministerstwa – będzie odpowiedzialny między innymi za nadzorowanie oficjalnej polityki rządu wobec technologii finansowych.

Hirai aktywnie promował Blockchain jako część swojej roli przewodniczącego Komitetu Specjalnego ds. Strategii IT Liberalnej Partii Demokratycznej, a także przewodniczącego Federacji Parlamentarzystów Promocji Fintech.

Co więcej, Hirai jest uznawany za swoją rolę w opracowywaniu podstawowego prawa cyberbezpieczeństwa w Japonii, które zostało uchwalone w 2015 r. Hirai wówczas stwierdził, iż LDP doszła do wniosku, że rząd będzie na razie unikał przejścia do prawnego uregulowania kryptowalut, takich jak Bitcoin. Lokalne japońskie media podkreśliły również, że na spotkaniu Japan Blockchain Association w sierpniu tego roku Hirai pozytywne wypowiadał się o wstępnych ofertach monetarnych. 

W odniesieniu do postępów w ustanawianiu przepisów dotyczących kontraktów futures, Cointelegraph Japan pisze, że „oczekiwane są różne wsparcia i wysiłki ze strony rządu”, biorąc pod uwagę wyznaczenie osoby dobrze znającej się na kryptografii na stanowisko kierownicze w krajowym Ministerstwie Nauki, Technologii i IT.

Rola doradcy, którą Hirai pełnił na Uniwersytecie Tama zaowocowała szeroką listą wytycznych dotyczących regulacji i pełnej legalizacji ICO w kraju, która zostanie wzięta pod uwagę przez japońską Agencję Usług Finansowych (FSA), a za kilka lat może zostać ostatecznie uchwalona.

Wytyczne zawierały przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy (AML), środków KYC (know your customer), śledzenia postępu projektu oraz ochrony istniejących posiadaczy akcji i długów.

Lekkie spadki na giełdach:

Po upływie doby na giełdach obserwujemy nieduże spadki przy znacznej większości ze 100 największych kryptowalut. Patrząc na ścisłą czołówkę: Bitcoin notuje spadek o 0,7% a Ethereum o 2,3%. Najgorszy wynik notują XRP oraz Stellar, kolejno o 4,5% i 4,1%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 3.2 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 13.9 mld dolarów.

źródło: coindesk.com, coinmarketcap.com, cointelegraph.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button