News

#443 Newsy z dnia 05.10.2018

Z piątkowych wydarzeń: 7 agentów rosyjskiego wywiadu oskarżonych o hacking fundowany kryptowalutami; Coinbase traci znaczącego pracownika; Największy bank Rosji zmierza do zaimplementowania Blockchain; Czołowy uniwersytet USA inwestuje w fundusz kryptowalutowy; Ruchy na giełdach bliskie zera.

7 agentów rosyjskiego wywiadu oskarżonych o hacking fundowany kryptowalutami:

Amerykański Departament Sprawiedliwości (DoJ) oskarżył siedmiu funkcjonariuszy Głównego Zarządu Wywiadowczego (GRU) o globalne hackowanie i powiązane operacje dezinformacyjne finansowane kryptowalutami.

Oskarżeni, z których wszyscy mają współpracować z GRU – agencją wywiadu wojskowego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej – zostali oskarżeni za domniemane włamania komputerowe, oszustwa telekomunikacyjne, kradzież tożsamości i pranie brudnych pieniędzy.

Mówi się, że grupa należy do zespołu hakerskiego znanego jako „Fancy Bear”, a oskarżenie zawiera zarzuty sięgające już 2014 r.

[w celu] ułatwienia zakupu infrastruktury wykorzystywanej w ich działaniach hakerskich […] [oskarżeni] prali pieniądze za pośrednictwem sieci transakcji skonstruowanych tak, aby czerpać korzyści z postrzeganej anonimowości kryptowalut, takich jak Bitcoin.

– czytamy w akcie oskarżenia.

W dokumencie zarzuca się, że użycie Bitcoina pozwoliło konspiratorom unikać bezpośrednich relacji z tradycyjnymi instytucjami finansowymi, co pozwoliło im jeszcze bardziej zataić ich tożsamość i źródła funduszy.

Oskarżenie sugeruje również, że pozwani finansowali ich działalności poprzez wydobycie Bitcoinów.

Pula Bitcoinów wygenerowanych z działalności wydobywczej GRU została wykorzystana, na przykład, do zapłaty firmie z siedzibą w Stanach Zjednoczonych za zarejestrowanie [pishingowej] domeny wada-arna.org za pośrednictwem firmy przetwarzającej płatności z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Konspiratorzy korzystali z tej samej struktury finansowania – a w niektórych przypadkach z tej samej puli środków – do zakupu kluczowych kont, serwerów i domen wykorzystywanych w działaniach hakerskich związanych z anty-dopingiem.

Odniesienie do działań hakerskich związanych z antydopingiem odnosi się do zarzutu DoJ, że Fancy Bear wykradł dane od 250 międzynarodowych sportowców, a także agencji antydopingowych na całym świecie. Uważa się, że ataki te miały miejsce w odwecie za wykluczenie rosyjskich sportowców z Igrzysk Olimpijskich w 2018 r., po podejrzeniu sponsorowanego przez państwo programu dopingu.

Coinbase traci znaczącego pracownika:

Zgodnie z doniesieniami Blomberg, wiodąca amerykańska giełda kryptograficzna Coinbase ogłosiła, że długoletni pracownik Adam White opuszcza firmę.

Adam White był podobno piątym pracownikiem Coinbase, do którego dołączył w 2013 r., kiedy założyciele nadal pracowali w mieszkaniu z jedną sypialnią, a Bitcoinem handlowano za około 200 dolarów. Przed pracą w Coinbase, podobno służył w Siłach Powietrznych USA i ukończył studia MBA na Harvard Business School.

Na swoim poprzednim stanowisku, White pełnił funkcję wiceprezesa i głównego managera od spraw instytucjonalnych firmy Coinbase. Od wiosny 2018 r. giełda wprowadziła serię produktów skierowanych do głównych klientów instytucjonalnych – w tym usługi powiernicze i fundusz indeksowy.

Jesteśmy bardzo smutni z powodu jego odejścia, ale jesteśmy również pewni, że grupa ta będzie w stanie nadal realizować wizję, którą określił jako najbardziej zaufane miejsce dla inwestorów instytucjonalnych w handlu kryptowalutami.

– mówi rzecznik firmy.

Dyrektor generalny Brian Armstrong również skomentował wydarzenie:

W ciągu ostatnich pięciu lat, Adam pomógł nam rozbudować naszą giełdę do największego amerykańskiego centrum handlu kryptowalutami i był integralną częścią globalnej obecności Coinbase i skalowania naszej kultury do wielu biur.

– powiedział.

Największy bank Rosji zmierza do zaimplementowania Blockchain:

Według komunikatu prasowego, największy w Rosji bank państwowy Sberbank podpisał umowę partnerską z państwowym gigantem energetycznym Rosseti w celu propagowania nowych technologii.

Najnowszy krok Sberbanku sprawi, że bank wspólnie z Rosseti będzie współpracować przy wielu projektach, w tym akceleratorach, edukacji, badaniach i wymianie ekspertyz. Sberbank wyśle również konsultanta do Rosseti w celu zwiększenia efektywności jego obecnych operacji i wydajności. Przedsiębiorstwo energetyczne uzyska także dostęp do innowacyjnych rozwiązań laboratoryjnych i produktów z ekosystemu Sbierbanku.

Strategiczne partnerstwo Sbierbanku i Rosseti w dziedzinie innowacyjnego wzrostu pozwala obu firmom korzystać z najnowszych technologii, aby przekształcić ich biznes i zadowolenie klientów.

– skomentował prezes Sberbanku Herman Gref.

Podczas gdy legalny krajobraz kryptowaluty – jej wykorzystanie, wydobywanie i inne działania – pozostaje w Rosji niepewnym szarym obszarem, rząd obiecał pełne poparcie dla Blockchain. Od czasu pierwszej implementacji technologii na poziomie rządowym w grudniu 2017 r., z najbardziej wpływowych podmiotów w kraju nadal wypływają różne inicjatywy. Ze swej strony Sberbank był jednym z dwóch podmiotów, które w lipcu zainicjowały pierwszy rosyjski kryptowalutowy fundusz inwestycyjny.

Czołowy uniwersytet USA inwestuje w fundusz kryptowalutowy:

Amerykański uniwersytet Yale jest uważany za jednego z inwestorów, który pomógł zebrać 400 milionów dolarów na nowy, skoncentrowany na kryptowalutach fundusz, o czym donosi Bloomberg.

Fundusz, nazwany „Paradigm”, został stworzony przez współzałożyciela Coinbase, Freda Ehrsama, byłego partnera Sequoia Capital, Matta Huanga, oraz Charlesa Noyesa, wcześniej znanego z solidnego funduszu kryptograficznego Pantera Capital. Wall Street Journal donosił wówczas, że Huang podobno opuścił Sequoia w czerwcu, aby rozpocząć tworzenie funduszu razem z Ehrsamem.

Bloomberg cytował dzisiaj anonimowe źródło mówiące, że Yale zainwestował w Paradigm sumę o nieujawnionej wielkości. Agencja prasowa informuje również, że 60 procent aktywów Yale w roku podatkowym 2019 jest przeznaczonych na „alternatywne inwestycje”, w tym venture capital (VC), fundusze hedgingowe i wykupy lewarowane. 

Fundusz podobno planuje zainwestować we wczesne etapy projektów kryptograficznych, nowych Blockchainów i giełd cyfrowych aktywów.

Tego lata Cointelegraph poinformował o grupie ekonomistów z Yale, która stworzyła kompleksową analizę „ryzyka zysku i strat” głównych kryptowalut, takich jak Bitcoin, Ethereum i Ripple, na podstawie ich historycznych danych dotyczących wydajności.

Ruchy na giełdach bliskie zera: 

Ostatni dzień na giełdach mija spokojnie. Ruchy dużej części kryptowalut są bliskie zera: Bitcoin, Ethereum, EOS i Stellar notują spadek na poziomie mniejszym niż 0.1%. Z czołówki wyróżniają się jedynie XRP i Bitcoin Cash, które notują spadki kolejno o 3% i 1%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się zaledwie o 0,4 mld dolarów i obecnie wynosi 218.4 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 12 mld dolarów.

źródło: coinmarketcap.com, cointelegraph.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button