News

#447 Newsy z dnia 09.10.2018

Z wtorkowych wydarzeń: Nowy stablecoin powiązany z japońskim jenem; Carrefour zaadaptuje Blockchain do śledzenia żywności; ESMA pracuje nad utworzeniem regulacji dla ICO; Szwajcaria wydaje pierwszą licencję na zarządzanie krypto aktywami; Na giełdach nieduże spadki.

Nowy stablecoin powiązany z japońskim jenem:

Zgodnie z dzisiejszymi doniesieniami Cointelegraph Japan, Japoński konglomerat internetowy GMO Internet Co. Ltd potwierdził plany wydania kryptograficznego stablecoina powiązanego z japońskim jenem. GMO, który wszedł na rynek japońskiej giełdy kryptowalut w maju ubiegłego roku, zamierza rozpocząć emisję tokenów, zwanych GMO Japanese Yen (GJY), w roku finansowym 2019.

Wiadomość ta rysuje kolejnego potencjalnego gracza na rynku stablecoinów, dodatkowo kilka innych korporacji sygnalizuje, że ma zamiar uruchomić własne aktywa.

GMO potwierdziło, że głównym bodźcem do podjęcia tej decyzji było dotarcie do międzynarodowych przekazów pieniężnych.

Mamy banki i licencje w Japonii, więc wydamy (GJY) w Azji, ale możemy przechowywać aktywa także w Japonii. Jeśli tak się stanie, nikt nie będzie się martwić jak przy Tether; można powiedzieć, że GMO ma tam bank, w którym trzyma fiat.

– powiedział założyciel i prezes GMO Masatoshi Kumagai.

GMO Internet zauważył również, iż:

[przy GJY] jest wysoce prawdopodobne, że jest on idealną walutą, która łączy wysoką zdolność kredytową, niskie opłaty i szybkość przekazu. Poprzez emisję waluty opartej na jenach, GMO Internet będzie nadal wspierać wiarygodne transakcje bez granic.

Kumagai dodał, że GMO będzie starał się uzyskać notowanie GJY na wielu międzynarodowych giełdach.

Carrefour zaadaptuje Blockchain do śledzenia żywności:

Amerykański gigant technologiczny IBM oficjalnie uruchomił opartą na technologii Blockchain sieć śledzenia żywności, Food Trust. Po 18 miesiącach testów, firma ujawniła ową informację w publikacji prasowej.

W tym samym komunikacie korporacja ujawniła, że inna duża sieć – Carrefour – dołącza do ich ekosystemu. Francuska firma, która obsługuje ponad 12 tysięcy sklepów w 33 krajach, najpierw przetestuje Blockchain we własnych sklepach. Zgodnie z komunikatem prasowym IBM, Carrefour do 2022 r. planuje rozszerzyć Blockchain na wszystkie swoje marki na całym świecie.

IBM Food Trust został po raz pierwszy ogłoszony w 2016 r. jako rozwiązanie typu Blockchain, które łączyłoby różne podmioty z branży spożywczej. W okresie próbnym, który rozpoczął się w sierpniu 2017 r., firma współpracowała z Nestle SA, Dole Food Co., Driscoll’s Inc., Golden State Foods, Kroger Co., McCormick and Co., McLane Co., Tyson Foods Inc. i Unilever NV.

Według IBM podczas okresu testowania detaliści i dostawcy korzystali z Blockchain Food Trust do śledzenia „milionów pojedynczych produktów żywnościowych”.

Amerykańska firma handlowa Walmart była jedną z pierwszych firm, które dołączyły do IBM w zakresie eksperymentowania w tej dziedzinie – w 2016 r., wykorzystała Blockchain do identyfikacji i usuwania wycofanych produktów spożywczych, na które skarżyli się klienci.

ESMA pracuje nad utworzeniem regulacji dla ICO:

Według doniesień Reuters, europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (European Securities and Markets Authority – ESMA) ogłosił, że analizuje wstępne oferty monetarne (ICO) aby ustalić, w jaki sposób należy je uregulować.

ESMA została ustanowiona w 2011 r. w Paryżu, w celu opracowania zbioru wspólnych przepisów dotyczących rynków finansowych Unii Europejskiej i ich nadzoru. ESMA współpracuje ściśle z innymi europejskimi organami nadzoru w dziedzinie bankowości (EUNB) oraz dziedzinie ubezpieczeń i emerytur pracowniczych (EIOPA).

Według agencji Reuters, ESMA bierze ICO pod lupę, aby dowiedzieć się, w jaki sposób są one zgodne z obowiązującymi regulacjami dotyczącymi papierów wartościowych a także aby ustalić ich wpływ na konkurencję w sektorze pozyskiwania funduszy. Każdy przypadek jest analizowany indywidualnie.

Steven Maijoor, przewodniczący ESMA, podobno powiedział, że ICO mają trudności z ukazaniem ich rentowności i tego jakie dodatkowe korzyści przynoszą w porównaniu z tradycyjnym pozyskiwaniem kapitału.

Następujące pytanie brzmi: Co robimy z tymi ICO, które są poza światem regulacyjnym. Ocenimy to jako komitet. Oczekujemy, iż sprawozdanie będzie gotowe do końca roku.

– dodaje Maijoor.

Andrea Enria, przewodniczący Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego, powiedział, że rozważał umożliwienie ICO rozwoju bez zestawu konkretnych przepisów UE, jednak rezultaty nie były zgodnie z oczekiwaniami.

Ostrzeżenia konsumentów nie wydają się być wystarczająco skuteczne w podnoszeniu świadomości, że istnieje brak zabezpieczeń dla tych inwestycji.

– mówi Enria.

Szwajcaria wydaje pierwszą licencję na zarządzanie krypto aktywami:

Szwajcarski regulator rynków finansowych wydał licencję na kryptowalutowy fundusz inwestycyjny.

Crypto Finance AG z siedzibą w Zug ogłosił, że FINMA (Swiss Financial Market Supervisory Authority) pokazał zielone światło swojej spółce zależnej, Crypto Fund AG, aby legalnie działała jako zarządca aktywów. Crypto Fund AG – założony przez byłego bankiera UBS, Jana Brzezka w 2017 r. – jest obecnie autoryzowany jako menedżer „zbiorowych inwestycji” zgodnie z krajową Ustawą o programach zbiorowego inwestowania.

Dzięki tej licencji firma Crypto Fund AG może teraz zarządzać i dystrybuować zarówno krajowe, jak i zagraniczne fundusze na inwestycje w projekty związane z kryptografią. Rejestracja jako zarządzający aktywami jest przedłużeniem kolejnej licencji, którą Crypto Fund AG otrzymał od FINMA w czerwcu, która ograniczyła działalność firmy do zwykłej dystrybucji środków kwalifikowanym inwestorom.

Znaczenie aktywów kryptograficznych rośnie a naszym celem jest przyspieszenie dojrzałości na tych rynkach. Uznanie w zakresie regulacji pozostaje bardzo pożądane przez uczestników, co widać w niedawnej prasie i oświadczeniach firmy.

– mówi Brzezek.

W ostatnich latach Szwajcaria cieszy się popularnością wśród firm działających w zakresie kryptowalut i Blockchain, dzięki stosunkowo przyjemnemu środowisku regulacyjnemu.

FINMA na początku tego roku wydała wytyczne, które wyjaśniły, kiedy tokeny będą sklasyfikowane jako papiery wartościowe i co projekty kryptograficzne muszą zrobić, aby móc przeprowadzić ICO pozostając przy tym w zgodzie z prawem.

Na giełdach nieduże spadki:

Ostatnia doba na giełdach odznaczyła lekkie spadki, które widzimy przy większości istotnych kryptowalut. Z top 10 wg. Coinmarketcap, Bitcoin notuje spadek o 0,6%, Ethereum o 0,8%, XRP o 3,4%, Bitcoin Cash o 1,8% oraz EOS o 0,7%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 2,5 mld dolarów i wynosi obecnie 218.8 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 11.1 mld dolarów.

źródło: coinmarketcap.com, cointelegraph.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button