News

#453 Newsy z dnia 15.10.2018

Z poniedziałkowych wydarzeń: Tether zamieszał dziś rynkiem kryptowalut; Binance zakłada w Afryce giełdę krypto-fiat; W Hong-Kongu wyklucza się zakazu krypto; MasterCard zaklasyfikuje kryptowaluty i ICO; Wzrosty cen po weekendowej drzemce.

• Tether zamieszał dziś rynkiem kryptowalut:

Dziś byliśmy świadkami wysokich jak na ostatnie tygodnie wahań na rynku kryptowalut, gdzie obserwowaliśmy wyraźnych wzrostów. Gwałtowne ruchy wywołano przez Tether (USDT), który liczony był 1:1 do dolara, a dziś stracił swój dolarowy peg i notowany jest już znacznie poniżej historycznego zakresu transakcji.

Chociaż powody spadku cen USDT nie zostały potwierdzone, pojawiły się doniesienia o rzekomej utracie zaufania rynkowego, która doprowadziła do możliwej wyprzedaży: wczoraj, artykuł Bloomberg sugerował, że inwestorzy „tracą wiarę” z powodu ciągłego braku przejrzystości twierdząc.

W przeszłości krytycy oskarżali Tether o operowanie rezerwą cząstkową i pokrycie jej rzekomego deficytu rezerwowego. Pod koniec czerwca nieoficjalna kontrola Tether potwierdziła, że ​​stablecoin posiadał odpowiednią ilość udziałów w dolarach w porównaniu do emisji tokena.

8 października, Bitfinex został również poproszony o oficjalną odpowiedź na internetowe pogłoski, które twierdziły, że giełda była niewypłacalna i być może boryka się z problemami bankowymi. W odpowiedzi Bitfinex stwierdził, że ​​wszystkie zarzuty związane z Noble Bank International z Puerto Rico – partnerowi bankowemu giełdy – nie mają wpływu na jego działanie, zdolność przetrwania lub wypłacalność.

Kilka dni później Bitfinex zawiesił tymczasowo wszystkie depozyty za euro, dolara amerykańskiego, jena japońskiego i funta szterlinga. W oryginalnym oświadczeniu 8 października, giełda wykazała, że ​​komplikacje nadal istnieją dla Bitfinex w dziedzinie transakcji fiducjarnych, ale napisano też, że jest to coś powszechnego wśród większości organizacji związanych z kryptografią.

15. października firma Bitfinex opublikowała kolejne oświadczenie, w którym poinformowała, że nowy system depozytowy będzie dostępny dzień później.

Niezwykła sytuacja z Tether miała wyraźny wpływ na cenę Bitcoina na Bitfinex, która jeszcze kilka godzin temu sięgała 7.000 dolarów. Aktualna jego cena wg Coinmarketcap, to 6657 dolarów, co i tak oznacza wzrost o 5,2% w porównaniu z dniem poprzednim.

• Binance zakłada w Afryce giełdę krypto-fiat:

Największa międzynarodowa giełda kryptowalut Binance, ogłosiła, że ​​w tym tygodniu w Ugandzie zostanie otwarta nowa giełda. CEO i założyciel Binance, Changpeng Zhao (CZ), opowiadał o swoich planach otwarcia ugandyjskiej giełdy krypto-fiat jeszcze w czerwcu br.

Zgodnie z informacjami prasowymi Binance Ugandy, nowy oddział oficjalnie zacznie przyjmować depozyty i wypłaty z ugandańskich szylingów (UGX) już w najbliższą w środę. Binance Uganda zauważa, że ​​giełda rozpoczęła już procedury know-your-customer (KYC).

Dodatkowo, prasa informuje, że w Ugandzie będzie można handlować walutą krajową tylko z Bitcoinem i Ethereum, ale giełda planuje wkrótce dodać więcej par. Analiza Cointelegraph kryptowalut w Afryce wykazała, że ​​chociaż Bank Ugandy ostrzegł inwestorów przed zagrożeniami kryptowalutowymi w marcu 2017 r., rząd tego kraju wykazał zainteresowanie wykorzystaniem technologii Blockchain.

Dyrektor finansowy Binance, Wei Zhou, mówi, że pierwsza w historii giełda tego typu w Ugandzie pomoże utrzymać trwałą stabilność gospodarczą w Afryce, zauważając, że firma planuje wprowadzić więcej innowacji w regionie.

Binance ujawnił w tym roku plany otwarcia kilku giełd typu fiat-to-crypto, w tym plan testowania takiej giełdy w Liechtensteinu oraz w Singapurze, gdzie prawdopodobnie będzie wspierać dolara singapurskiego.

• W Hong-Kongu wyklucza się zakazu krypto:

Ustępujący przewodniczący Hong Kongu ds. Nadzoru Rynku Papierów Wartościowych – w przeciwieństwie do Chin – wykluczył całkowity zakaz krajowych giełd kryptowalut, sugerując zamiast tego formalne regulacje.

Hong Kong’s Securities and Futures Commission (SFC) rysuje plany w odpowiedzi na rosnący apetyt na kryptowaluty, takie jak Bitcoin wśród inwestorów detalicznych i handlowców – poprzez regulację sektora.

Przemawiając w poniedziałek w Porcie Południowochińskim, ustępujący przewodniczący Carlson Tong Ka-Shing podkreślił, że autonomiczny, samorządny region administracyjny na południowy wschód od Chin kontynentalnych, nie będzie postępował zgodnie z ich podejściem, wprowadzającym całkowity zakaz w sektorze kryptowalut.

Nie wydaje nam się, aby narzucenie całkowitego zakazu na tych platformach było koniecznie właściwym podejściem.

– powiedział wysoki rangą starszy oficer SCMP, zauważając, że handlowcy znajdą sposoby na obejście wszystkich barier:

Nawet gdybyśmy mieli ich zakazać, transakcje nadal mogą być łatwo przeprowadzane za pośrednictwem platform na rynkach zagranicznych.

Zamiast tego, SFC chce wprowadzić formalne ramy regulacyjne dla krajowego obrotu kryptowalutami, nawet jeśli sektor ten wykracza poza zakres jego kompetencji, ponieważ zasięg tego organu obejmuje jedynie papiery wartościowe.

Transakcje kryptowalutowe, jak podkreślił Tong, nie podlegają wymogom nadzoru, audytu lub wyceny zgodnie z rozporządzeniem SFC w sprawie papierów wartościowych i kontraktów terminowych futures.

Mogą nie kwalifikować się jako papiery wartościowe.

– powiedział urzędnik, sugerując konieczność ostrożnego podejścia regulacyjnego do nadzorowania platform transakcyjnych kryptowalut.

MasterCard zaklasyfikuje kryptowaluty i ICO:

Według strony internetowej Finanse Magnates, giganci płatności MasterCard i VISA wkrótce zaklasyfikują kryptowaluty i wstępne oferty monetarne (ICO) do nowej kategorii „wysokiego ryzyka”.

Zgodnie z Broker Complaint Registry, niektóre szczegóły dotyczące nadchodzącej klasyfikacji MasterCard wyszły na jaw już w maju tego roku. Rejestr stwierdza, że opcje binarne, kontrakty CFD, forex, opcje kryptowalutowe i transakcje ICO zostaną objęte nową kategorią „Handlowcy papierów wartościowych o wysokim ryzyku” i będą podlegać dodatkowemu monitorowaniu.

Finance Magnates podaje, że grupowanie ta oznacza, iż obciążenia zwrotne mogą być teraz wykonywane do 540 dni po faktycznej dacie transakcji.

Anonimowe źródła zaznajomione z tą sprawą potwierdziły, że nowa klasyfikacja MasterCard rozpocznie się w poniedziałek, 15 października, podczas gdy VISA planuje wdrożyć podobną grupę w grudniu tego roku. Klasyfikacja ta jest skierowana do wszystkich firm, które prowadzą działalność bez licencji lub ich nie wymagają, informuje źródło.

Niektóre stowarzyszone firmy poinformowały już swoich klientów, że przestaną akceptować karty kredytowe, co oznacza, że klienci brokerów, którzy działają w słabo regulowanych firmach, będą musieli polegać wyłącznie na przelewach bankowych lub korzystać z alternatywnych metod płatności.

Najnowsze wieści od MasterCard są zgodne z ogólną postawą anty-krypto publicznie wyrażaną przez firmę. W lipcu 2018 r. dyrektor generalny MasterCard, Ajaypal Banga, argumentował, że anonimowe, niepubliczne kryptowaluty to „śmieci”, ze względu na ich dużą zmienność i niezdolność do działania jako środek wymiany.

• Wzrosty cen po weekendowej drzemce:

Sytuacja (z powyższego artykułu) związana z Tetherem, spowodowała nie tylko nagły i wysoki wzrost, ale po korekcie, ustabilizowanie cen na kilkuprocentowych wzrostach. Cena Bitcoina wzrosła ostatecznie o 5,2% w ciągu ostatniej doby. Podobnie mają się inne czołowe waluty – Ethereum, Ripple i Bitcoin Cash – które poprawiły swoje notowania kolejno o 4,7%, 5,9% i 3,1%. Tetherowi przypisujemy korektę na poziomie 2,2%.

Na rynek wpłynęło dziś 10 mld dolarów i jego kapitalizacja wynosi na ten moment 212 mld dolarów.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button