News

#469 Newsy z dnia 31.10.2018

Ze środowych wydarzeń: Użytkownicy Apple celem aplikacji wykradającej dane; Nowy, bezpieczniejszy model ICO – RICO; Brazylijska krypto giełda wygrywa z dwoma bankami; Binance zamraża fundusze oskarżonej giełdy; Minimalne ruchy na giełdach.

Użytkownicy Apple celem aplikacji wykradającej dane:

Firma Malwarebytes ostrzega, iż aplikacja o nazwie CoinTicker wydaje się instalować dwa backdoory na komputerach Apple.

Aplikacja pobiera i instaluje dwa różne złośliwe programy – EvilOSX i EggShell – oba są aplikacjami backdoor, które mogą być używane do rejestrowania naciśnięć klawiszy, kradzieży danych lub wykonywania określonych poleceń. Dyrektor Malwarebytes odpowiedzialny za MacBooki i urządzenia mobilne, Thomas Reed, twierdzi, że możliwe jest, iż złośliwe oprogramowanie zostało zaprojektowane do wykradania kluczy kryptowalutowych.

CoinTicker wydaje się być zwykłą aplikacją zaprojektowaną do przedstawienia ceny wybranej kryptowaluty na żądanie. Użytkownik instalujący aplikację może wybrać między innymi Bitcoina, Ethereum, Monero i Zcash – nie wie on jednak, że dodatkowo instaluje ona w tle EvilOSX i EggShell.

Aplikacja nie wymaga uprawnień roota ani innych podwyższonych uprawnień, co oznacza, że użytkownik prawdopodobnie nie dostrzeże żadnych oznak infekcji.

Nie jest jasne, czego konkretnie chcą jej twórcy, jednak Reed zauważył, że:

Prawdopodobnym jest, że złośliwe oprogramowanie ma uzyskać dostęp do portfela kryptowalut użytkownika w celu kradzieży tokenów. Fakt, że złośliwe oprogramowanie jest dystrybuowane za pośrednictwem aplikacji kryptowalutowej wspiera tę teorię.

– napisał.

Nowy, bezpieczniejszy model ICO – RICO:

Czeski serwis informacyjny Kurzy donosi, że developer Ethereum, który jest współautorem tokenu ERC-20, przedstawił nowy model wstępnej oferty monetarnej (ICO).

Przemawiając na dorocznej konferencji Devcon w Pradze, Fabian Vogelsteller zaproponował nowe podejście do przeprowadzania ICO, które, jak twierdzi, będzie lepiej chronić inwestorów. Vogelsteller opisał koncepcję, nazwaną „odwracalnym ICO” (reversible ICO – RICO), jako model pozyskiwania funduszy, który umożliwia inwestorom zwrot ich tokenów oraz kosztów na dowolnym etapie projektu za pośrednictwem inteligentnego kontraktu specjalnego przeznaczenia.

Według dewelopera taka konfiguracja zmniejszyłaby ryzyko, że inwestorzy staną w obliczu nieuczciwego ICO, a także zmusi emitentów ICO do staranniejszego przestrzegania swoich zobowiązań.

Jesteś w stanie odzyskać swoje środki w dowolnym momencie i uczynić to po prostu wysyłając swoje tokeny z powrotem.

– mówi.

Zgodnie z proponowanym modelem Vogelstellera, tokeny po dokonaniu zwrotu w RICO będą możliwe do nabycia przez innych inwestorów. Jednak taki model spowodowałby, że kwoty finansowania byłyby mniej stabilne, a startupy potrzebowałyby większego podstawowego finansowania od prywatnych inwestorów spoza publicznej sprzedaży tokenów.

Pomimo utrzymującej się w tym roku bessy w kryptografii, ICO w okresie od stycznia do maja 2018 r. zgromadziły dwa razy więcej funduszy niż to miało miejsce w całym 2017 r.

Brazylijska krypto giełda wygrywa z dwoma bankami:

Bitcoin Max, brazylijska giełda kryptowalutowa, po wstępnych decyzjach podjętych przez Federalny Sąd Okręgowy w Brazylii odzyskała dostęp do swoich rachunków w bankach Santander i Banco do Brasil.

Według lokalnego portalu informacyjnego Portal do Bitcoin, Santander w przeciwnym razie musiałby zapłacić do 1.350 dolarów, a Banco do Brasil do 5.400 dolarów. W rozmowie z portalem, prawnik Bitcoin Max, Leonardo Ranna, ujawnił, że konta bankowe giełdy zostały przywrócone, podobnie jak konta jej partnerów.

Bank Santander zgodził się na to działanie wyłącznie ze względu na wydany nakaz, w którym sąd dał instytucji finansowej pięć dni na ponowne otwarcie rachunku giełdy. Portal do Bitcoin pisze, iż nakaz został wcześniej odrzucony przez sędziego, w skutek czego prawnicy Bitcoin Max odwołali się do Federalnego Sądu Okręgowego.

Nowa decyzja została podjęta przez sędzię Anę Catarino, która uznała, że brak informacji ze strony banku w sprawie zamknięcia konta giełdy był „nadużyciem”, zakazanym przez krajowe przepisy dotyczące ochrony konsumentów.

Banco do Brasil z kolei trzymał podobno nawet 32.300 dolarów funduszy giełdy w stanie zawieszenia. Pozew przeciwko niemu złożono w dniu 12 września. Początkowo odmówiono wydania nakazu, ale sędzia Fátima Rafael z Federalnego Sądu Okręgowego później dała bankowi 24 godziny na ponowne otwarcie konta Bitcoin Max lub grzywnę w wysokości około 540 dolarów dziennie.

Zgodnie z Portal do Bitcoin, dyrektor generalny giełdy, Adriano Zanella, twierdził, że banki nawet nie ujawniły zamiaru zamknięcia rachunków:

Adriano Zanella, prezes Bitcoin Max, powiedział, że w obu sytuacjach nie było oficjalnych rozmów z bankami w sprawie zamknięcia rachunków. W przypadku Banco do Brasil, Zanella oświadcza, że dowiedział się o zablokowaniu konta za pośrednictwem kierownika swojej agencji, który chciał dokonać przelewu elektronicznego.

– czytamy w raporcie.

Binance zamraża fundusze oskarżonej giełdy:

Dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao, potwierdził na Twitterze, że fundusze giełdy kryptowalut WEX.nz zostały zamrożone po tym, jak użytkownicy uznali, że WEX.nz była zaangażowana w pranie brudnych pieniędzy.

W odpowiedzi na ostrzeżenie na Twitterze dokonane przez internetowego tradera znanego jako John James, Zhao powiedział, że Binance poddał kwarantannie środki wysłane z portfeli związanych z WEX.

Zidentyfikowane konta są zamrożone, zgłoś się do organów ścigania i załóż sprawę. Będziemy współpracować z wymiarem sprawiedliwości. […] To część centralizacji, którą również nienawidzimy – zajmowanie się bałaganem innych giełd (nawet nie znamy szczegółów).

– pisze Zhao na Twitterze. 

Dodał, że zdecentralizowane giełdy wkrótce zostaną wykorzystywane przy wypranych funduszach, aby uniknąć zamrożenia możliwego na tradycyjnych platformach.

Kontrowersja wydaje się być wisienką na torcie w coraz bardziej niepewnej sytuacji w rosyjskiej giełdzie WEX. Zgodnie z jej właścicielem, Dmitrijem Vasilevem jest ona kontynuacja nieistniejącej już BTC-e.

BTC-e pozostaje przedmiotem gigantycznego dochodzenia prowadzonego przez Grecję i USA, dotyczącego oszustw w wysokości 4 miliardów dolarów, a domniemany założyciel Alexander Vinnik nadal pozostaje w areszcie po jego zatrzymaniu w lipcu 2017 r.

Wkrótce po rozpoczęciu działalności WEX zaczęła wykazywać podejrzane cechy – ceny Bitcoinów były znacznie większe w portfelu zamówień niż wskazują globalne normy. Obecnie Bitcoin na WEX.nz wart jest 8.547 dolarów – o 35 procent więcej niż średnia CoinMarketCap.

Minimalne ruchy na giełdach:

Kolejna doba mija bez znacznych zmian na rynku. Wartość Bitcoina w stosunku do ostatniej doby zmniejszyła się o 0,2%, a Ethereum o tyle samo powiększyło swoją wartość. XRP, Bitcoin Cash oraz EOS również notują drobny wzrost, kolejno o 0,9%, 1,5% i 1,4%.

Kapitalizacja całego rynku utrzymuje się przy wartości 203 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 11.6 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, cnn.com, coinmarketcap.com, coindesk.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button