News

#521 Newsy z dnia 22.12.2018

Z sobotnich wydarzeń: Nvidia na ostatnim miejscu wg indeksu S&P 500; Bitfnex wprowadza nową usługę dla Tether; Iran może otrzymać kolejne sankcje od USA; Kontynuacja spadków.

Nvidia na ostatnim miejscu wg indeksu S&P 500:

Drastyczny spadek opłacalności w wydobywaniu kryptowalut mocno dał się we znaki producentom procesorów graficznych (GPU), takim jak Nvidia. W czwartym kwartale 2018 r. firma ta doświadczyła masowej wyprzedaży swoich akcji, obniżając cenę akcji o 54 procent i czyniąc ją najgorszą w S&P 500, podaje CNBC.

Od 2016 r. do września 2018 r. wartość rynkowa Nvidii znacznie wzrosła – z 14 miliardów dolarów do 175 miliardów dolarów – kiedy zapotrzebowanie na procesory graficzne dla sztucznej inteligencji (AI) i przemysłu kryptowalut wzrosło.

Nvidia początkowo prognozowała nieznaczną sprzedaż związaną z wydobyciem kryptograficznym w trzecim kwartale, natomiast raport kwartalny z listopada ujawnił, że sprzedaż układów GPU dla aplikacji związanych z Blockchain praktycznie zniknęła.

Według CEO Nvidii, Jensena Huanga, zniknięcie sprzedaży związanej z kryptografią spowodowało, że firma cierpi na „krypto-kaca”. Szaleństwo kryptowalut podniosło ceny procesorów graficznych Nvidii, jednak po zniknięciu tego popytu ceny nie spadły wystarczająco szybko aby przyciągnąć klientów, którzy czekali na bardziej przystępne cenowo karty.

Zmniejszenie rentowności na rynku niedźwiedzia spowodowało, że część górników opuściła przemysł. Niektóre firmy wydobywcze w Chinach sprzedają sprzęt w kilogramach, aby złagodzić straty. Według lokalnych raportów, dochody z wydobycia nie wystarczają już na pokrycie kosztów energii elektrycznej i innych kosztów z tym związanych.

Bitfnex wprowadza nową usługę dla Tether:

Giełda kryptowalutowa z siedzibą w Hongkongu Bitfinex wprowadziła Margin Trading dla stablecoina Tether (USDT), jak wynika z opublikowanego na blogu wpisu.

Bitfinex uruchomił Margin Trading na parę USDT/USD, co ma doprowadzić do bardziej efektywnego ustalania poziomu cen. Wraz z dedykowanym rynkiem kredytowym, USDT będzie dostępny jako forma zabezpieczenia.

Podczas gdy Margin Trading dla stablecoinów jest obecnie ograniczony do USDT/USD, giełda planuje wprowadzić opcję na inne pary po osiągnięciu wystarczającej płynności.

Na początku tego miesiąca Bitfinex i jego spin-off, Ethfinex, dodali wsparcie dla czterech nowych dużych stablecoinów wspieranych przez dolara amerykańskiego, w tym USDC, True USD (TUSD), Paxos (PAX) i Gemini dollar (GUSD).

Pod koniec listopada Bitfinex stał się przedmiotem śledztwa Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych w związku z rzekomą manipulacją rynku kryptowalut. Agencja skupiła się na badaniu tego, czy USDT został użyty do sztucznego zawyżenia ceny Bitcoina podczas ubiegłorocznego błyskawicznego wzrostu.

Departament Sprawiedliwości podobno przyjrzał się temu, jak Tether wydaje swoje nowe tokeny i dlaczego większość USDT wchodzi na rynek za pośrednictwem Bitfinex, w kontekście szerszego pytania o to, czy w ostatnich latach „sztuczki rynkowe” częściowo zawyżyły ceny kryptowalut.

Iran może otrzymać kolejne sankcje od USA:

Amerykańscy ustawodawcy przedstawili projekt ustawy nakładający kolejne sankcje na irańskie instytucje finansowe oraz rozwój i wykorzystanie krajowej waluty cyfrowej. HR 7321 został przedstawiony Izbie Reprezentantów przez Rep. Mike’a Gallaghera.

W walce z praniem brudnych pieniędzy i działaniami związanymi z terroryzmem ustawa „Blocking Iran Illicit Finance Act” wzywa do nałożenia sankcji na irański sektor finansowy oraz na rozwój i wykorzystanie krajowej kryptowaluty.

Ustawa wyraźnie zabrania transakcji, finansowania lub innych czynności związanych z irańską walutą cyfrową, a także wprowadziłaby sankcje wobec zagranicznych osób zaangażowanych w sprzedaż, dostawę, posiadanie lub przekazywanie tej waluty.

Rząd USA wprowadził sankcje przeciwko Iranowi w związku z jego programem jądrowym w 2005 r., podczas gdy Senat USA i Izba Reprezentantów przyjęły ustawę „Kompleksowe sankcje Iranu, odpowiedzialność i dezinwestycja” w 2010 r. Sankcje dotknęły sektor finansowy w kraju, uniemożliwiając instytucjom finansowym Iranu bezpośredni dostęp do systemu finansowego USA.

Sankcje zostały zniesione w 2015 r. po tym, jak kraj zgodził się połączyć swój program nuklearny z normami określonymi przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej we wspólnym kompleksowym planie działania (JCPOA).

Jednak w maju 2018 r. Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że Ameryka wycofa się z JCPOA, które zostało wynegocjowane za kadencji jego poprzednika, prezydenta Baracka Obamy. W następstwie sankcje przywrócono.

Wielu Irańczyków zwróciło się do kryptowalut jako sposobu na obejście sankcji. W maju Mohammad Reza Pourebrahimi, szef irańskiej parlamentarnej komisji ds. gospodarczych, określił kryptowaluty jako obiecującą drogę dla Iranu do uniknięcia transakcji w dolarach amerykańskich, a także ewentualne zastąpienie systemu płatności międzybankowych SWIFT.

Kontynuacja spadków:

Ostatnia doba na giełdach wykazała podobne ruchy do dnia wczorajszego, większość walut notuje spadki na poziomie 3%. Bitcoin spadł o 2,6%, XRP o 2,9%, Ethereum obecnie na poziomie 0,0% a Bitcoin Cash notuje wzrost o 2,2%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 2.6 mld dolarów i wynosi obecnie 127.8 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 17.6 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button