#545 Newsy z dnia 15.01.2019
Z wtorkowych wydarzeń: Pierwsza tegoroczna ofiara hakerów; 2 czołowe giełdy wyraziły poparcie dla hard forka Ethereum; Czołowa firma transportowa wprowadza do użytku platformę Blockchain; Japoński gigant dokonuje kolejnej inwestycji w Blockchain; Na giełdach nieduże korekty.
• Pierwsza tegoroczna ofiara hakerów:
Giełda aktywów cyfrowych z Nowej Zelandii, Cryptopia, zawiesiła usługi po wykryciu poważnego włamania, które zgodnie z doniesieniami z Twittera „przyniosło znaczące straty”.
Giełda ujawniła w tweecie, że włamanie miało miejsce wczoraj, 14 stycznia. Platforma początkowo poinformowała opinię publiczną, że przechodziła niezaplanowaną konserwację, wydając kilka podobnie lakonicznych powiadomień przed dzisiejszym oficjalnym ujawnieniem naruszenia zabezpieczeń.
Według dzisiejszego tweeta giełda powiadomiła już agencje rządowe i władze, w tym policję nowozelandzką i jednostkę High Tech Crimes, które podobno rozpoczęły dochodzenie w tej sprawie i rzekomo traktują ten incydent jako poważne przestępstwo.
Cryptopia – której całkowita dzienna wielkość obrotów handlowych nie jest obecnie ujawniana na CoinMarketCap – notuje ponad 800 aktywów kryptograficznych, przy wsparciu par handlowych, które obejmują szereg mniejszych krypto aktywów.
Wiadomość o incydencie spotkała się z obawami i sceptycyzmem w społeczności. Osobowość z branży WhalePanda skomentował włamanie na Twitterze :
Ciekawe, że dzieje się to w okresie niedźwiedzim, kiedy małe giełdy walczą, by związać koniec z końcem i agresywnie powiadamiają każdego, kto jest zaangażowany w projekty kryptograficzne, aby skłonić ich do płacenia opłat za notowanie na swoich platformach.
W odpowiedzi na tweeta WhalePandy, kilku komentatorów zbadało ostatnie transakcje Cryptopii, twierdząc, że giełda przelała wczoraj Ethereum o wartości kilku milionów dolarów, powołując się na dane z Whale Alert.
W przypływie oskarżycielskich uwag na temat pozornego zbiegu okoliczności inni komentatorzy zgłosili zarzuty, że naruszenie bezpieczeństwa może być wcześniej zaplanowanym exit scamem. Żadne z tych twierdzeń nie zostało do tej pory potwierdzone.
• 2 czołowe giełdy wyraziły poparcie dla hard forka Ethereum:
Najważniejsze giełdy kryptowalut w Stanach Zjednoczonych, Coinbase i Kraken, stały się ostatnimi potwierdzającymi wsparcie dla hard forka Ethereum Constantinople, co ogłoszono na Twitterze.
Dwie czołowe giełdy dołączają do Binance, Huobi i OKEx we wspieraniu wydarzenia, które uruchomi się na wysokości bloku Ethereum 7.080.000, spodziewanego w tym tygodniu.
Coinbase zamierza w pełni wspierać aktualizację Ethereum Constantinople. Po rozpoczęciu aktualizacji, ze względów bezpieczeństwa i technicznych, wstrzymamy wysyłanie i odbieranie ETH na wszystkich naszych platformach transakcyjnych do czasu zakończenia aktualizacji, po czym potwierdzimy bezpieczeństwo sieci.
– piszą pracownicy w poście.
W tweecie Kraken potwierdził, że będzie wspierał Constantinople, a pracownicy wysokiego szczebla dodają, że spodziewają się, iż rozwidlenie to będzie bezsporne i nie zainicjuje konkurencyjnych łańcuchów ETH, jak miało to miejsce w listopadzie z hard forkiem Bitcoina Cash.
Kraken będzie to popierał. Żadne nowe monety nie zostaną przyznane posiadaczom ETH, ponieważ spodziewamy się, że stara sieć szybko stanie się przestarzała.
– napisała giełda na Twitterze.
• Czołowa firma transportowa wprowadza do użytku platformę Blockchain:
Największa izraelska firma transportowa Zim otworzyła swoją platformę Blockchain dla elektronicznych konosamentów (eB/L) dla wszystkich klientów w wybranych transakcjach. O zdarzeniu poinformował serwis informacyjny TradeWinds.
Po sukcesie projektu pilotażowego platformy eB/Ls opartej na Blockchain, który trwał przez ponad rok, firma transportowa stwierdziła, że Blockchain może nie tylko zastąpić obecnie istniejące procesy papierowe, ale także usprawnić przepływ pracy za pośrednictwem poczty elektronicznej, faksu i innych kanałów.
Zgodnie z raportem TradeWinds, dwie niedawne transakcje na platformie zostały pomyślnie przeprowadzone w czasie krótszym niż dwie godziny – w przeciwieństwie do wielu dni lub tygodni, które proces zwykle zabiera – dzięki elektronicznym konosamentom dostarczanym za pośrednictwem systemu opartego na Blockchain.
W ramach nowej inicjatywy Zim, w pierwszym kwartale zostaną otwarte transakcje oparte na Blockchain dla wszystkich klientów, z naciskiem na kraje azjatyckie, południowoafrykańskie, północnoamerykańskie i śródziemnomorskie. Eyal Ben-Amram, szef ds. informacji Zim stwierdził, że maksymalizacja cyfryzacji jest częścią strategii firmy.
Według dostawcy danych przewozowych Alphaliner, Zim zajmuje obecnie 11 miejsce na liście największych przewoźników kontenerowych na świecie według rocznej ilości przewożonych towarów.
• Japoński gigant dokonuje kolejnej inwestycji w Blockchain:
Zgodnie z doniesieniami Cointelegraph Japan, SBI Crypto Investment, filia japońskiego giganta finansowego SBI Holdings, zainwestowała w krypto firmę Breadwinner AG.
Krypto fundusz inwestycyjny SBI nie ujawnił kwoty wniesionej do Szwajcarskiego Breadwinner , twórcy mobilnego krypto portfela BRD.
Zgodnie z ogłoszeniem, BRD działa w 170 krajach i został pobrany przez 1,8 miliona użytkowników Androida i iOS. Komunikat SBI dotyczący wyników tymczasowych ujawnia, że w ciągu sześciu miesięcy, które zakończyły się 30 września 2018 r., SBI Holdings odnotowało ponad 176 milionów jenów w przychodach (około 1,6 miliona dolarów).
Grupa SBI jako całość zainwestowała również w przestrzeń kryptograficzną. Firma ogłosiła w sierpniu, że po raz drugi zainwestowała w giełdę kryptowalut LastRoots.
W grudniu zeszłego roku, własna giełda kryptograficzna SBI Holdings – Vctrade – wdrożyła depozyty dla Bitcoina, Ethereum i Ripple. We wrześniu ogłoszono, że inna spółka zależna SBI Holdings, koreański bank SBI Savings, podpisała memorandum o porozumieniu z Dayli Intelligence, firmą specjalizującą się w sztucznej inteligencji i technologiach Blockchain.
• Na giełdach nieduże korekty:
Po upływie doby na giełdach obserwujemy, że cała czołowa dziesiątka kryptowalut widnieje w dniu dzisiejszym na czerwono. Spadki nie są jednak spore: Wartość Bitcoina zmniejszyła się o 0,9%, XRP o 1,6%, Ethereum o 1,3%, Bitcoina Cash o 2,3% a EOS o 2%.
Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 0.9 mld dolarów i wynosi obecnie 122.8 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 16.6 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.