News

#550 Newsy z dnia 20.01.2019

Z niedzielnych wydarzeń: ZEA i Arabia Saudyjska stworzą wspólną kryptowalutę; Kontrowersje w związku wprowadzeniem licencji w Holandii; W Chile obywatele będą się rozliczać z kryptowalut; Weekend kończy się spadkami.

• ZEA i Arabia Saudyjska stworzą wspólną kryptowalutę:

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) i Arabia Saudyjska ogłosiły porozumienie o współpracy w sprawie utworzenia kryptowaluty, informuje oficjalna agencja prasowa Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Zgodnie z raportem, Komitet Wykonawczy Saudyjsko-Emiratycznej Rady Koordynacyjnej odbył spotkanie w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Abu Zabi. Spotkało się tam w sumie 16. członków z obu krajów, w celu przedyskutowania wspólnych inicjatyw.

Strategia Resolve obejmuje w sumie siedem inicjatyw, w tym szkolenie w zakresie lotnictwa cywilnego, szkolenia młodzieży z zakresu świadomości finansowej oraz rozwój transgranicznej waluty cyfrowej. Zgodnie z tym artykułem kryptowaluta będzie ściśle ukierunkowana na banki w fazie eksperymentalnej w celu lepszego zrozumienia wpływu technologii Blockchain i ułatwienia płatności transgranicznych.

Wspólny projekt kryptowalutowy będzie również badał wpływ centralnej waluty na politykę finansową.
Inicjatywa podobno ma chronić interesy klientów, tworzyć standardy dla technologii i brać pod uwagę zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem, jednocześnie określając wpływ walut centralnych na politykę pieniężną – podają agencja Emirate News Agency.

Już w grudniu słyszeliśmy o tym, jak Bank Centralny Zjednoczonych Emiratów Arabskich współpracował z Saudyjskim Urzędem Monetarnym w celu wydania kryptowaluty służącej w transakcjach transgranicznych między tymi dwoma krajami oraz o tym, że Zjednoczone Emiraty Arabskie zamierzają dołączyć do listy wiodących destynacji dla firm powiązanych z płatnościami opartymi na technologii Blockchain w 2019 roku – głownie ze względu na nowe prawodawstwo kryptograficzne.

• Kontrowersje w związku wprowadzeniem licencji w Holandii:

Pete Hoekstra, holenderski minister finansów, otrzymał oficjalną opinię, że należy wprowadzić system licencjonowania usług kryptograficznych – informują holenderskie media Nederlandse Omroep Stichting (NOS).

Hoekstra podobno poprosił o poradę dotyczącą kryptowalut z Urzędu Nadzoru Niderlandzkiego ds. Rynków Finansowych i lokalnego Banku Centralnego, De Nederlandsche Bank. Poinformował, że rozpoczął pracę zgodnie z poradą natychmiast po jej otrzymaniu. Chodzi podobno w głównej mierze o ochronę inwestorów oraz zapobieganie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu za pośrednictwem krypto.

Zaproponowany system licencjonowania wymagałby podobno giełdy kryptograficznej i dostawców portfeli w celu monitorowania transakcji klientów oraz zgłaszania podejrzanych działań władzom. Giełdy będą również musiały gromadzić i przechowywać informacje o swoich klientach, aby móc przekazać je władzom w przypadku dochodzenia.

Bank Centralny Holandii ogłosił, że firmy zostaną sprawdzone przed otrzymaniem takiej licencji, na przykład pod tym względem, czy są w stanie zebrać i zabezpieczyć wymagane dane użytkownika.

Richard Kohl, członek zarządu Bitcoin Nederland Foundation, określił nowe przepisy jako duży krok w tył w lokalnej kulturze innowacji. Napisał, że przewiduje, że nowe rozporządzenie przyniesie duże ilości dokumentacji i ogromne wydatki przedsiębiorstwom. Wszystko to, jego zdaniem, spowoduje poważne i niekorzystne warunki dla prowadzenia działalności, w porównaniu z dużymi i uznanymi już stronami, takimi jak banki.

Kohl ogłosił, że zbyt mało badań zostało dokonanych na temat faktycznych zagrożeń powodowanych przez kryptowaluty i że uważa, że ​​podjęte środki są zbyt ekstremalne. Wskazał również swoje obawy dotyczące innych możliwych konsekwencji wymogu przechowywania danych użytkownika:

Banki i instytucje finansowe muszą już śledzić informacje o klientach i transakcjach […] możesz się zastanawiać, w jakim stopniu nasze dane osobowe są chronione i wykorzystywane, na przykład w jaki sposób rząd chiński chce być w stanie śledzić wszystkie transakcje wszystkich obywateli.

W sierpniu 2018 r. pojawiły się wiadomości, że dyrektor naczelny w holenderskim Banku Centralnym powiedział, że chociaż kryptowaluty nie są „prawdziwymi pieniędzmi”, bank nie planuje ich zakazać.

• W Chile obywatele będą się rozliczać z kryptowalut:

Chilijscy podatnicy muszą zgłaszać zyski kryptowalut do chilijskiej Internal Revenue Service (SII), jak podają hiszpańskie media kryptowalutowe – Diario Bitcoin.

SII zadeklarowało w 2018 r., że waluty cyfrowe nie podlegają podatkowi od towarów i usług (VAT), ale nadal należy je brać pod uwagę przy obliczaniu rocznego podatku dochodowego, ponieważ mieszczą się one w definicji wartości niematerialnych.

Z tego powodu specjalny formularz podatku dochodowego „22” będzie zawierał – po raz pierwszy – specjalną sekcję poświęconą „innym dochodom własnym i / lub stronom trzecim z firm, które deklarują efektywny dochód i nie deklarują go do pełnej księgowości”.

I choć nie jest to wyraźnie określone w formularzu, wg oświadczenia wydanego pod koniec 2018 r., SII zauważyło, że podatnicy powinni zgłaszać swoje dochody ze sprzedaży zagranicznych walut pieniężnych i kryptowalut we wspomnianej sekcji.

W kwietniu 2018 roku, chilijskie giełdy BUDA, Orionx i CryptoMarket (CryptoMKT) złożyły wniosek do sądu apelacyjnego w celu skonfrontowania się z bankami, które zamknęły konta ich klientów.

• Weekend kończy się spadkami:

Chociaż aura dzisiejszego dnia była bardzo dobra, to jednak inne nastroje panują u większości inwestorów kryptowalut. Powoli zbliżamy się do zamknięcia weekendu, gdzie zakreślamy dość wyraźne korekty nastałe w dniu dzisiejszym. W ciągu ostatniej doby cena Bitcoina spadła o 4,2%, podobnie zachowując się jak druga największa kryptowaluta na ten moment – Ripple. Dla porównania, Ethereum i Bitcoin Cash – kolejne na liście – zmalały o 5,1% i 6,2%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 5 mld dolarów i wynosi aktualnie 119 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button