News

#593 Newsy z dnia 04.03.2019

Z poniedziałkowych wydarzeń: Coinbase wyjaśnia powód kontrowersyjnego przejęcia Neutrino; Ujawniono krytyczny błąd portfela Monero; TRON i Tether nawiązują współpracę; Przebudzenie niedźwiedzia.

Coinbase wyjaśnia powód kontrowersyjnego przejęcia Neutrino:

Christine Sandler, dyrektor ds. sprzedaży instytucjonalnej w Coinbase, broniła kontrowersyjnego przejęcia Blockchainowej firmy wywiadowczej Neutrino przez giełdę. W wywiadzie dla kanału informacyjnego Cheddar Sandler powiedziała, że poprzedni dostawcy danych klientów sprzedawali dane użytkowników Coinbase na zewnątrz.

Coinbase po raz pierwszy ogłosiła nabycie Neutrino 19 lutego, mówiąc, że skorzysta z zaawansowanych Blockchainowych narzędzi analitycznych, technologii przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i KYC.

Posunięcie to szybko stało się kontrowersyjne, gdy wyłoniły się szczegóły przeszłości założycieli Neutrino, a konkretnie ich wcześniejsze zaangażowanie w komercyjną firmę Hacking Team, której oprogramowanie szpiegujące było podobno używane przez szeroki wachlarz międzynarodowych rządów i organów ścigania, a wśród nich rzekomo znajdowały się reżimy autorytarne.

W odpowiedzi na gniew krypto społeczności spowodowany tymi powiązaniami – który spowodował zrodzenie się hashtagu #DeleteCoinbase – Sandler broniła decyzji giełdy, informując Cheddara, że pozostawienie obecnych dostawców było istotne z powodu ich praktyk sprzedaży danych:

Zdajemy sobie sprawę z pochodzenia niektórych osób, które brały udział w projekcie Neutrino […] Ważne było dla nas, aby zostawić za sobą naszych obecnych dostawców. Sprzedawali oni dane klientów do zewnętrznych źródeł i było dla nas ważne, aby mieć to pod kontrolą oraz posiadać zastrzeżoną technologię, którą moglibyśmy wykorzystać aby zabezpieczyć dane i chronić naszych klientów.

– mówi Sandler.

Opisując technologię Neutrino jako „wiodącą w branży i najlepszą w swojej klasie” Sandler powiedziała, że przejęcie było skutkiem decyzji o tym, aby wykorzystać te narzędzia – pomniejszając na znaczeniu talentowi i historii starszych pracowników.

Sandler wspomniała także o decyzji Coinbase Pro dotyczącej notowania XRP, którego niejednoznaczny status w USA jako możliwego security tokena komplikował dotychczas jego notowanie w centrali z siedzibą w Kalifornii. Sandler wyjaśnił Cheddarowi, że przejęcie przez firmy brokerskiej Keynone w czerwcu 2018 r. umożliwia platformie notowanie papierów wartościowych.

Powstało duże zainteresowanie dodaniem tego aktywa do platformy. Pojawiły się spekulacje na temat tego, czy zostanie on sklasyfikowany jako papier wartościowy, czy nie – nie jesteśmy prawnikami zajmującymi się papierami wartościowymi. Sądzimy, że po obu stronach są przekonujące argumenty.

– dodała.

Jak ostatnio informowaliśmy, przedstawiciel Ripple poinformował poprzez media społecznościowe, że decyzja Coinbase o notowaniu XRP była niezależna – zaprzeczając plotkom, że Ripple zapłacił, albo zaoferował inne dobra, aby to zrobić.

Ujawniono krytyczny błąd portfela Monero:

Post na Medium oficjalnego konta Ryo poinformował opinię publiczną o błędzie w oprogramowaniu portfela Monero (XMR), który może umożliwić wprowadzanie fałszywych depozytów do giełd.

Zgodnie postem, e-mail wysłany na listę mailingową Monero ostrzega giełdy i operatorów usług korzystających z  monety, że zespół Monero Vulnerability Response otrzymał informację dotyczącą luki w zabezpieczeniach. Luka polega na niewłaściwym zarządzaniu danymi wyjściowymi w transakcjach bazowych (pierwsze transakcje w bloku, zawsze dokonywane przez górników).

Może to potencjalnie umożliwić osobie atakującej sfałszowanie dowolnej ilości XMR na giełdzie. Wiadomość e-mail zawierała również parametry portfela, które są skutecznym rozwiązaniem, zapobiegającym wykorzystaniu luki. Oficjalny profil Monero również tweetował to samo obejście 3 marca.

Około 10 godzin później zespół Monero napisał na Twitterze, że poprawka dotycząca luki została opracowana i oczekuje na sprawdzenie. Ze strony GitHub poświęconej łatce wynika, że kod został już połączony z gałęzią główną, co oznacza, że poprawka jest gotowa i wymaga jedynie publikacji. 

Ryo, kryptowaluta wyprowadzona z Monero, zgłasza w swoim poście na Medium, że jego zespół naprawił tę lukę siedem miesięcy temu. Post uzasadnia brak odpowiedzialnego ujawnienia informacji w stosunku do zespołu Monero, powołując się na  „długą historię toksycznych zachowań w stosunku do badaczy bezpieczeństwa”.

TRON i Tether nawiązują współpracę:

Protokół Blockchain Tron (TRX) oraz Tether, emitent stablecoina USDT, ogłosili partnerstwo mające na celu wprowadzenie USDT do sieci Tron do drugiego kwartału 2019 r.

Nadchodząca platforma USDT oparta na TRC20 – co wskazuje na zgodność z technicznym standardem tokena obsługiwanym przez Blockchain Tron – będzie kompatybilna ze wszystkimi protokołami opartymi na Tron i zdecentralizowanymi aplikacjami (DApps), a także umożliwi transakcję i wymianę monet zakotwiczonych w walutach fiat w całym Blockchainie.

USDT, który rozpoczął działalność w 2014 r., tradycyjnie promował bezproblemowe ruchy walut fiat na rynkach kryptograficznych, pozwalając użytkownikom na przechowywanie i wymianę wartości bez kontaktu z dużym czasem przetwarzania przelewów.

Tron – który pozycjonuje się jako konkurent Ethereum, łącząc zdecentralizowane finanse z szerszym zdecentralizowanym ekosystemem internetowym – twierdzi, że dodanie USDT polepszy istniejący ekosystem zdecentralizowanych aplikacji (DApps), poprawi ogólne przechowywanie wartości i zwiększy płynność zdecentralizowanej giełdy.

Komunikat prasowy utrzymuje, że USDT na Tronie spowoduje również, że Blockchain jako całość będzie bardziej dostępny dla partnerów na poziomie przedsiębiorstw i inwestorów instytucjonalnych.

Tether, który nadal dowodzi lwią częścią rynku stablecoinów, niemniej jednak odnotowuje rosnącą konkurencję ze strony stałego napływu nowych ofert powiązanych z walutami fiat.

Stablecoin był wcześniej obiektem kontrowersji, po tym, jak krytycy zasugerowali, że rezerwy dolara nie odpowiadają ilości tokenów będących w obiegu. W grudniu ubiegłego roku Bloomberg oświadczył, że uważa, że Tether ma odpowiednią ilość rezerw. Tether jednak nie opublikował żadnego oficjalnego audytu swoich udziałów.

Przebudzenie niedźwiedzia:

Na giełdach w stosunku do ostatniej doby obserwujemy spadki, którenie oszczędziły prawie nikogo. Bitcoin notuje spadek o 1,8% i utrzymuje się przy wartości ok 3780 dolarów. Ethereum spadło o 4,2%, XRP o 1,9%, EOS  o 8,1%, Litecoin o 4% a Bitcoin Cash o 5,3%.

Kapitazliacja całego rynku zmniejszyła się o 3.5 mld dolarów i wynosi obecnie 126.5 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 28.3 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button