#597 #598 Newsy z dni 08.03 – 09.03.2019
Z ostatnich wydarzeń: Aresztowano twórców One Coin; Francja rozważa zakazanie anonimowych kryptowalut; Niemiecki organ regulacyjny omawia nowe przepisy; Japońskie stowarzyszenie publikuje wskazówki uregulowania ICO; ONZ: Korea Północna hakuje krypto giełdy; Giełdy bez dużych zmian.
• Aresztowano twórców One Coin:
Amerykański prokurator okręgowy postawił zarzuty założycielom międzynarodowej piramidy kryptowalutowej, której częścią było wprowadzenie na rynek rzekomo oszukańczej cyfrowej waluty o nazwie „OneCoin”. Ogłoszenie zostało opublikowane przez biuro prokuratora okręgowego w południowym dystrykcie Nowego Jorku w dniu 8 marca.
Założyciele i przywódcy OneCoin, Konstantin Ignatov i jego siostra Ruja Ignatova, zostali aresztowani 6 marca 2019 r. w Los Angeles. Rodzeństwo zostało oskarżone o pranie brudnych pieniędzy i różnego rodzaju oszustwa, w ramach których rzekomo zwabili inwestorów do zainwestowania miliardów dolarów w oszukańczą kryptowalutę.
OneCoin powstała w 2014 r. i ma siedzibę w stolicy Bułgarii, Sofii. Projekt działa jako sieć marketingowa, za pośrednictwem której członkowie otrzymują prowizje za przyciąganie innych potencjalnych inwestorów do zakupu pakietów kryptowalut. OneCoin ma rzekomo ponad trzy miliony członków na całym świecie.
Kiedy Ignatov został zapytany o to, kiedy członkowie OneCoin będą mogli wypłacić swoje monety na spotkaniu z inwestorami w Las Vegas, powiedział: „jeśli jesteś tutaj, by wypłacić pieniądze, opuść ten pokój teraz, ponieważ nie rozumiesz, o czym jest ten projekt”. Komentując zarzuty, prokurator Manhattan z USA Geoffrey S. Berman powiedział:
Zgodnie z przypuszczeniami, oskarżeni stworzyli wielomiliardową „kryptowalutową” firmę opartą całkowicie na kłamstwie i oszustwie. Obiecali duże zwroty i minimalne ryzyko, jednak ten biznes był piramidą opartą bardziej na zakłamaniu niż zerach i jedynkach. Inwestorzy padli ofiarą, gdy oskarżeni się wzbogacili. Nasze biuro ma historię skutecznego wyszukiwania, aresztowania i skazywania oszustów finansowych, a ta sprawa nie jest wyjątkiem.
Dochodzenie dowiodło, że między czwartym kwartałem 2014 r. a trzecim kwartałem 2016 r. OneCoin wygenerował 3.353 mld euro w przychodach ze sprzedaży i uzyskał „profity” w wysokości 2.232 mld euro.
• Francja rozważa zakazanie anonimowych kryptowalut:
W opublikowanym raporcie, szef Komitetu Finansów Francuskiego Zgromadzenia Narodowego, Eric Woerth, sugeruje utworzenie zakazu anonimowych kryptowalut, czyli tzw. privacy coins.
Woerth w raporcie rozważa wprowadzenie zakazu używania walut cyfrowych, które zapewniają użytkownikom większą anonimowość, stwierdzając:
Właściwe byłoby również zaproponowanie zakazu upowszechniania i handlu [kryptowalutami zaprojektowanymi] aby zapewnić całkowitą anonimowość poprzez zapobieganie wszelkim procedurom identyfikacji. […] Dotyczy to pewnej liczby [kryptowalut] (Monero, PIVX, DeepOnion, Zcash …), których celem jest ominięcie jakiejkolwiek możliwości identyfikacji ich posiadaczy. Do chwili obecnej regulacje nie zaszły tak daleko.
Oprócz tego Woerth zajmuje się możliwymi problemami związanymi z kryptowalutami, w tym oszustwami, uchylaniem się od opodatkowania, praniem brudnych pieniędzy i zużyciem energii.
W kwietniu zeszłego roku japońscy regulatorzy zasugerowali podobne środki, uniemożliwiając giełdom kryptowalut handel anonimowymi altcoinami Dash i Monero.
Należy poważnie zastanowić się, czy jakakolwiek zarejestrowana giełda kryptowalut powinna mieć możliwość korzystania z takich walut.
– powiedział anonimowy członek organu nadzoru finansowego.
• Niemiecki organ regulacyjny omawia nowe przepisy:
Zgodnie z ogłoszeniem ministerstwa z 8 marca, niemieckie Federalne Ministerstwo Finansów opublikowało kluczową dokumentację dotyczącą traktowania i regulacji papierów wartościowych opartych na Blockchain.
W dokumencie organ omawia wprowadzenie regulacji dotyczących elektronicznych papierów wartościowych oraz emisji krypto tokenów. Dokument przewiduje, że regulacja elektronicznych papierów wartościowych powinna być neutralna pod względem technologii, co oznacza, że mogą one być oparte na technologii Blockchain lub DLT.
Emisja tokenów kryptograficznych rzekomo nie będzie podlegała obowiązującym regulacjom rynkowym, ponieważ tokeny nie reprezentują papierów wartościowych, inwestycji lub innych instrumentów finansowych zgodnie z ustawą o obrocie papierami wartościowymi. ICO pozostaje jednak przedmiotem dyskusji, ponieważ inwestowanie w tokeny kryptograficzne stanowi ryzyko dla inwestorów.
W ogłoszeniu czytamy, że przed przedłożeniem projektu ustawy w tej sprawie Federalne Ministerstwo Sprawiedliwości i Ochrony Konsumentów oraz Federalne Ministerstwo Finansów powinny przedstawić kompleksowy obraz działań. Środki rzekomo mają na celu wzmocnienie roli Niemiec jako jednego z wiodących krajów fintech.
• Japońskie stowarzyszenie publikuje wskazówki uregulowania ICO:
Japońskie Stowarzyszenie Firm Kryptowalutowych (JCBA), aby promować krajowe firmy typu Blockchain i krypto opublikowało „Zalecenia dotyczące nowych regulacji ICO”.
Zalecenia dotyczące ICO wydane przez JCBA – lokalną branżową grupę handlową – koncentrują się na trzech głównych tematach: rozszerzeniu kryptowalut na japońskie giełdy krajowe, a także definicjach i przepisach dotyczących tokenów użytkowych i security tokenów. Proponowane przepisy sugerują rozróżnienie między tokenami security i użytkowymi, i sprawienie aby te ostatnie podlegały Ustawie o Giełdach Pieniężnych.
JCBA założyła swoją ICO Review Group pod koniec zeszłego roku, a wydany dokument jest adresowany przede wszystkim do Agencji Usług Finansowych i firm zajmujących się branżą kryptowalut.
W oparciu o dyskusje w grupie dyskusyjnej [ICO Review Group], dokument ten zawiera rekomendacje dotyczące tego jak powinny wyglądać regulacje ICO.
– czytamy.
W lutym ubiegłego roku obydwie grupy branżowe, JCBA i JBA ( Japan Blockchain Association), miały podobno połączyć się w jedno, usankcjonowane prawem, ciało samoregulacyjne.
• ONZ: Korea Północna hakuje krypto giełdy:
Według raportu panelu ekspertów Rady Bezpieczeństwa ONZ, Korea Północna przeprowadziła poważne włamania kryptowalutowe w celu ominięcia sankcji gospodarczych.
Nikkei Asian Review, który uzyskał raport, zgłosił, że jest to pierwszy raz kiedy panel wyszczególnił tajną działalność kryptowalutową Korei Północnej. Kraj ten miał nałożone surowe sankcje gospodarcze za swoje programy nuklearne i rakietowe, które wpłynęły na eksport węgla, a tym samym na jego zyski z zagranicznych giełd.
Kryptowaluty, powiedział panel, dają reżimowi „więcej sposobów na uniknięcie sankcji, ponieważ są trudniejsze do wyśledzenia, mogą być prane wiele razy i są niezależne od rządowych regulacji.” Podejrzewa się również, że Korea Północna używa technologii Blockchain, aby uniknąć bycia śledzonym.
Panel szacuje, że Korea Północna przeprowadziła udane ataki na azjatyckie giełdy kryptowalut przynajmniej pięć razy między styczniem 2017 r. a wrześniem 2018 r., przy stratach wynoszących 571 mln dolarów. Ta sama liczba została zgłoszona przez dostawcę usług cyberbezpieczeństwa Group-IB w październiku zeszłego roku, który przypisał straty niesławnej grupie hakerów z Korei Północnej, Lazarus. Grupie udało się wykraść kryptowaluty poprzez 14 włamań na giełdy, podała firma.
Panel zalecił, aby państwa członkowskie ONZ zwiększyły swoją zdolność do ułatwiania wymiany informacji o cyberatakach dokonywanych przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną z innymi rządami oraz z ich własnymi instytucjami finansowymi w celu identyfikacji i zapobiegania takim atakom.
• Giełdy bez dużych zmian:
Giełdy w ostatnim czasie wykazują umiarkowane, mieszane ruchy. Z pierwszej dziesiątki najbardziej wyróżnia się Binance Coin, z dodatnim wynikiem na poziomie 5,3%, z za nim Bitcoin Cash ze wzrostem o 2,4%. Bitcoin notuje wzrost o 0,3% a jego wartość waha się w granicach 3.950 dolarów. Pozostałe altcoiny notują ruchy nie większe niż 1%.
Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 0.7 mld dolarów, z 133.9 do 134.6 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 36.1 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.