60% dostawców sprzętu wojskowego na Ukrainę akceptuje kryptowaluty
Wykorzystanie kryptowalut jako darowizny nie jest nową koncepcją. Jednak trwający konflikt między Ukrainą a Rosją rzucił światło na zalety używania walut cyfrowych do pomocy wojskowej.
Kiedy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę w lutym 2022 roku, ukraiński rząd zwrócił się w mediach społecznościowych z prośbą o darowizny w kryptowalutach.
Odzew był przytłaczający. Ponad 100 000 osób przyczyniło się do pomocy ukraińskiemu wojsku.
Wykorzystanie kryptowalut do pomocy wojskowej nie ogranicza się tylko do darowizn. Według Alexa Bornyakova, ukraińskiego wiceministra cyfryzacji, kraj używa kryptowalut do zakupu niezbędnych artykułów bojowych, takich jak hełmy, kamizelki kuloodporne, celowniki optyczne i inny sprzęt bojowy.
Według Bornyakova około 60% dostawców sprzętu wojskowego było w stanie zaakceptować krypto, co okazuje się bardzo korzystne ze strony rządu w miarę trwania konfliktu.
Krypto odgrywa kluczową rolę w czasie wojny
Stolica Ukrainy, Kijów, znajdowała się w przyzwoitym miejscu, aby skorzystać z ekspansji sieci kryptograficznych od czasu wybuchu inwazji. Firma badająca rynek umieściła Ukrainę na 4. miejscu na świecie pod względem adopcji kryptowalut w zeszłym roku.
Ukraina oficjalnie uznała kryptowaluty we wrześniu 2021 r.
Jedną z zalet korzystania z walut cyfrowych do tych zakupów jest szybkość, z jaką można je zrealizować. Minister ds. cyfryzacji wyjaśnił, że tradycyjne systemy finansowe trwałyby zbyt długo, a ukraińskie wojsko potrzebuje natychmiastowej pomocy. Jednak dzięki kryptowalutom zakupy można było robić szybko i sprawnie.
Gdy zaczęły napływać międzynarodowe darowizny (prawie 55 m;n dolarów w ciągu tygodnia w marcu) ukraiński rząd szybko zdał sobie sprawę, że pomoc w postaci kryptowalut to najszybszy i sposób radzenia sobie z napływem pieniędzy.
Ponadto, Binance uruchomiła „Ukraine Emergency Relief Fund”, pierwszą krypto witrynę crowdfundingową, która z łatwością przyjmuje kryptowalutowe darowizny. Oprócz tego przekazali ukraińskiemu rządowi 10 mln dolarów.
Lepsze i szybsze rozwiązanie
Kolejną zaletą używania kryptowalut do zakupów wojskowych jest zdecentralizowany charakter płatności kryptowalutowych. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów finansowych, które wymagają pośredników, takich jak banki i podmioty przetwarzające płatności, płatności kryptowalutowe można zrealizować natychmiast i bez opóźnień.
Przejrzysty charakter technologii blockchain pozwolił również ukraińskiemu rządowi zobaczyć, skąd pochodzą datki, i twierdzili, że niektóre pochodziły od Rosjan, którzy chcieli wesprzeć wysiłki obronne Ukrainy.
Sukces Ukrainy w wykorzystywaniu kryptowalut do pomocy wojskowej nie pozostał niezauważony. W rzeczywistości kraj ten stworzył inicjatywę Crypto Fund Aid For Ukraine.
CFAK jest zasilany przez ukraińską platformę kryptograficzną o nazwie Kuna i firmę blockchain Everstake i jest wspierany przez Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy.
źródło: bitcoinist.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.