News

Fiodorow: Ukraina zostanie najlepszą jurysdykcją dla kryptowalut

We wczesnych stadiach rosyjskiej inwazji wojskowej darowizny za pośrednictwem kryptowalut były „niezwykle pomocne dla Ukrainy” – powiedział dziennikarzom w Davos w Szwajcarii wicepremier i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow.

Podczas konferencji prasowej w kuluarach Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) Fiodorow wyjaśnił, że pomimo wprowadzonych w stanie wojennym ograniczeń walutowych Ukraina była w stanie szybko zakupić wszystko, czego potrzebowała dla swoich sił zbrojnych, dzięki wsparciu globalnej społeczności kryptograficznej.

Wysoki rangą przedstawiciel podkreślił również, że rząd opracowuje niezbędne ramy prawne z kompleksowym podejściem do pełnej legalizacji kryptowalut. W połowie lutego Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła ustawę „O wirtualnych aktywach”.

Aby przepisy te weszły w życie w pełni, potrzebne są również zmiany w Ordynacji podatkowej. Po ich przyjęciu Ukraina będzie najlepszym miejscem dla kryptowalut na świecie, nalegał Fiodorow, wskazując dalej:

Ukraina jest kandydatem do członkostwa w UE. Musimy dostosować się do prawa europejskiego, uwzględniając praktyki i zalecenia MFW i Banku Światowego.

– powiedział.

Ukraiński urzędnik zaznaczył również postępy w kierunku emisji ukraińskiej cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). „Dwa tygodnie temu widziałem pilotaż elektronicznej hrywny” – powiedział, odnosząc się do projektu, który jest realizowany we współpracy ze Stellarem i prywatnym bankiem.

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) zamierza zaproponować w 2024 r. przepisy dotyczące wprowadzenia CBDC, ujawnił Mychajło Fiodorow. „Planuję zostać jego pierwszym użytkownikiem testowym i otrzymywać pensję w e-hrywnach” – powiedział.

Mimo szalejącego konfliktu z Rosją władze w Kijowie mają „bardzo ambitny plan” uczynienia Ukrainy najbardziej zdigitalizowanym krajem w ciągu najbliższych dwóch lat. „Cyfryzacja będzie fundamentem odbudowy. Robimy te reformy podczas wojny” – wyjaśnił Fiodorow.

Wicepremier podkreślił również wsparcie, jakie jego naród otrzymuje na drodze do cyfryzacji, pod względem zasobów i doświadczeń z krajów G7, takich jak Stany Zjednoczone i Japonia. Ponadto wezwał do kontynuacji sankcji technologicznych wobec Rosji, która, jak powiedział, nadal kupuje komponenty za pomocą wirtualnych aktywów i pośredników.

źródło: news.bitcoin.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button