#615 Newsy z dnia 26.03.2019
Z wtorkowych wydarzeń: Zmiany w CoinMarketCap po wykryciu fałszywego wolumenu; Terry Duffy: Ograniczona ilość Bitcoinów jest wyzwaniem dla regulatorów; Międzynarodowa giełda kryptograficzna zostanie poddana kontroli; Kolejna giełda kryptowalut pada ofiarą hakerów; Giełdy notują niewielkie spadki.
• Zmiany w CoinMarketCap po wykryciu fałszywego wolumenu:
CoinMarketCap, będący źródłem danych o rynku kryptowalut, obiecał zmienić sposób, w jaki ustala on ranking giełd po tym, jak badania wykazały przytłaczające dane o fałszywych wolumenach. Firma potwierdziła nadchodzące zmiany w mediach społecznościowych.
Firma ta jest prawdopodobnie najbardziej znana z firm monitorujących branżę kryptowalut w zakresie kapitalizacji rynkowej Bitcoinów i altcoinów, a także aktywności na giełdach, które nimi handlują. Jednak w zeszłym tygodniu badania przeprowadzone przez Bitwise potwierdziły, że CoinMarketCap obsługuje prawie całkowicie fałszywe statystyki wolumenu. To z kolei zwodzi inwestorów, wyjaśnia Bitwise w swoim raporcie.
Teraz CoinMarketCap wydaje się brać pod uwagę ostrzeżenia przedstawione w badaniach, które Bitwise wysłał do rozważenia do regulatorów Stanów Zjednoczonych jako część ich wniosku o uruchomienie funduszu giełdowego Bitcoina typu ETF.
Słuchamy opinii wszystkich naszych użytkowników i ciężko pracujemy, aby dodać zestaw nowych metryk, dzięki czemu użytkownicy będą mogli uzyskać pełniejszy obraz giełd i kryptowalut na stronie.
– czytamy w poście dyrektorów firmy na Twitterze.
W międzyczasie Carylyne Chan, szef działu marketingu CoinMarketCap, rozmawiając z Bloombergiem, przedstawiła, w jaki sposób zmieni się ranking witryny w przyszłości.
Przykładowo, jeśli giełda o małym natężeniu ruchu ma 300 mln wolumenu i tylko 5 Bitcoinów w swoim portfelu, użytkownicy będą mogli wyciągać własne wnioski bez konieczności dokonywania arbitralnych decyzji z naszej strony, które będą klasyfikować, co jest dobre lub złe.
– wyjaśnia Carylyne Chan.
Chan nie zaproponowała jednak żadnych ram czasowych na wprowadzenie nowych zmian.
• Terry Duffy: Ograniczona ilość Bitcoinów jest wyzwaniem dla regulatorów:
Terry Duffy, prezes wiodącego amerykańskiego rynku instrumentów pochodnych CME Group, powiedział w wywiadzie z Business Insider, że skończona ilość Bitcoinów stanowi wyzwanie dla ustawodawców.
Zdaniem Duffy’iego, niemożność zasilenia Bitcoina w przypadku deficytu stanowi wyzwanie dla regulacji.
Rządy nie mogą działać, dopóki nie mogą być zasilane z deficytu. Próbuję zrozumieć, dlaczego mieliby powiedzieć: „To brzmi dla mnie dobrze, ponieważ chcę być odpowiedzialny i prowadzić wszystko na równej podstawie. Nie mogę zaciągnąć pożyczki z niczego.”.
– wyjaśnia dalej Duffy.
Według Duffy’ego, główny cel sprzedaży większości kryptowalut – ograniczona ilość – stanowi przeszkodę dla ich dalszej akceptacji przez podmioty państwowe. Dodał ponadto, że organy regulacyjne wciąż obawiają się kryptowalut, ponieważ nadal są stosunkowo nowym instrumentem finansowym.
Wierzę, że regulatorzy są teraz trochę ostrożni, jeśli chodzi o przypieczętowanie czegokolwiek mającego związek z kryptografią. Konieczna będzie propozycja, z którą regulatorzy poczują się komfortowo. I myślę, że trudno jest czuć się komfortowo z czymś tak nowym jak to.
– kontynuuje Duffy.
Co więcej, Duffy uważa, że stablecoiny powiązane z dolarem amerykańskim lub euro zyskają większe poparcie, ponieważ mają pewne cechy tradycyjnych pieniędzy.
Duffy powtórzył w ten sposób swoje stanowisko z lutowego wywiadu z Bloombergiem, kiedy powiedział, że główne banki komercyjne raczej nie będą angażować się w rynek kryptograficzny, chyba że rządy na całym świecie zaczną przyjmować kryptowaluty.
Wielu ekspertów finansowych opowiada się za stablecoinami jako najlepszym wyborem w przypadku kryptowalut. Na przykład bliźniacy Winklevoss, którzy wcześniej uruchomili własny stablecoin wspierany przez dolara, dolara Gemini, uważają, że stablecoiny i stokenizowane aktywa to przyszłość innowacji kryptograficznych.
• Międzynarodowa giełda kryptograficzna zostanie poddana kontroli:
Międzynarodowa giełda kryptograficzna typu peer-to-peer, LocalBitcoins, wkrótce będzie kontrolowana przez Urząd Nadzoru Finansowego Finlandii, zgodnie z ogłoszeniem na blogu firmy.
LocalBitcoins, giełda z siedzibą w Helsinkach poinformowała, że parlament fiński zatwierdził nowe ustawodawstwo, które zapewni kryptowalutom status prawny. Władze przyjęły propozycję nowej ustawy o dostawcach usług wirtualnej waluty, która ma wejść w życie w listopadzie 2019 roku.
Parlament głosował także za nowelizacją ustawy o wykrywaniu i zapobieganiu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Ta poprawka obejmie w ramach przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy wszystkie usługi i podmioty związane z kryptografią, takie jak dostawcy portfeli i giełdy kryptowalut.
Według LocalBitcoins przyjęcie wymienionych ustaw przyczyni się do publicznego uznania kryptografii, przedstawiając główną kryptowalutę Bitcoin jako realną i legalną sieć finansową. Wraz z ogłoszeniem w sprawie nowych regulacji giełda oświadczyła, że opracowuje narzędzia w celu zwiększenia zgodności z organami regulacyjnymi.
W dniu 18 marca LocalBitcoins uruchomiła nowy proces rejestracji konta i obecnie pracuje nad wydajniejszym i bezpieczniejszym procesem weryfikacji tożsamości. Firma podkreśliła, że konta korporacyjne zostaną poddane osobnemu procesowi weryfikacji.
W Finlandii, zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami Cointelegraph, giełdy i portfele kryptowalut napotykają problemy w kontaktach z lokalnymi bankami, gdyż te odmawiają współpracy z firmami kryptograficznymi. W szczególności platforma Prasos stała się przedmiotem obaw wśród banków, a co najmniej cztery banki odmówiły współpracy z firmą.
• Kolejna giełda kryptowalut pada ofiarą hakerów:
Giełda kryptowalutowa z siedzibą w Singapurze, DragonEx, poinformowała swoich użytkowników o atakach hakerskich w oficjalnym oświadczeniu. Ataki te doprowadziły do transferu i kradzieży zarówno aktywów użytkowników, jak i samej giełdy. Incydent podobno miał miejsce 24 marca i został natychmiast wykryty przez DragonEx.
Część skradzionych aktywów została odzyskana i robimy co w naszej mocy, by odzyskać resztę z nich. Kilka organów wymiaru sprawiedliwości zostało poinformowanych o tym cyberprzestępstwie, w tym organy w Estonii, Tajlandii, Singapurze, Hongkongu itp. Wspieramy policjantów w prowadzeniu dochodzenia. Wszystkie usługi platformy zostaną zamknięte, a dokładna sytuacja odzyskiwania strat majątkowych zostanie ogłoszona za tydzień.
– poinformował swoich użytkowników administrator giełdy.
Administrator dodaje, że jeśli chodzi o straty użytkowników, DragonEx weźmie na siebie odpowiedzialność bez względu na wszystko. Na chwilę obecną nie jest znana konkretna kwota skradzionych kryptowalut.
Drugi post administratora ostrzegał użytkowników, że oficjalna obsługa klienta DragonEx nigdy nie żąda poufnych informacji, takich jak hasła, kod weryfikacyjny e-mail, kod GA, kod SMS i klucz prywatny do transferu. W poście zalecał czujność wobec podejrzanej komunikacji i podał dane kontaktowe dla użytkowników szukających oficjalnej pomocy w zakresie ochrony prywatnych danych.
W dzisiejszym poście administrator giełdy podał 20 adresów portfelowych, na które uważa się, że przeniesione zostały skradzione aktywa. Każdy adres wydaje się odpowiadać konkretnej kryptowalucie – 20 adresów dla 20 różnych kryptowalut – wśród nich Bitcoiny, Ethereum, EOS, Ripple i Litecoin, a także wiele innych dużych i mniejszych altcoinów.
Kierujemy gorącą prośbę do wszystkich giełd i innych branżowych sił, pomóżcie nam zbadać i namierzyć aktywa, zamrozić je i zatrzymać ich przepływ.
– czytamy w poście.
• Giełdy notują niewielkie spadki:
Wartość większości topowych kryptowalut uległa w przeciągu ostatniej doby nieznacznym obniżkom w granicach 0,3-2,3%. Największy spadek należy do kryptowaluty Stellar o 2,3%, za nim kolejno Tron o 2%, Bitcoin Cash o 1,7% i Binance Coin o 1,6%. Wartość Bitcoina spadła o 0,8%. Natomiast Cardano wzrósł o 2,8%.
Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 1.6 mld dolarów i wynosi obecnie 137.3 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 35.6 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.