News

#616 Newsy z dnia 27.03.2019

Ze środowych wydarzeń: Gigant handlu elektronicznego otrzymuje zezwolenie na otworzenie krypto giełdy; Do 6 lat więzienia dla ukraińskiego cryptojackera; Operator Huobi tworzy produkty dla inwestorów instytucjonalnych; Niemcy: Blockchain może wesprzeć jedność Europy; Duża fala zieleni.

Gigant handlu elektronicznego otrzymuje zezwolenie na otworzenie krypto giełdy:

Najwyższy japoński organ nadzoru finansowego przyznał licencję na prowadzenie giełdy kryptowalut przez giganta handlu elektronicznego Rakuten.

Krajowa Agencja Usług Finansowych (FSA) ogłosiła, że nowa giełda, Rakuten Wallet, jest teraz zarejestrowana w lokalnym biurze finansowym Kanto jako wirtualny dostawca usług giełdy walut na mocy krajowej ustawy o usługach płatniczych. Rakuten również potwierdził te wiadomości w osobnym oświadczeniu.

Rakuten Wallet jest spółką całkowicie zależną od Rakuten i zastępuje giełdę o nazwie Everybody’s Bitcoin Inc., którą nabył za 2.4 mln dolarów w sierpniu ubiegłego roku. W swoim komunikacie Rakuten poinformował również, że pod koniec tego miesiąca zaprzestaje obsługiwać starszą wersję swojej usługi i że użytkownicy mogą rejestrować się w nowej usłudze – Rakuten Wallet – od kwietnia.

Firma poinformowała również, że Everybody’s Bitcoin działał jako „uznany” dostawca usługi giełdy kryptowalut od czasu jej uruchomienia w marcu 2017 r. Firma otrzymała rozkaz ulepszenia działalności od biura Kanto zeszłej wiosny i „oficjalnie zrestrukturyzowała” swój system zarządzania i zmodernizowała wewnętrzne systemy, aby otrzymać licencję dla nowo utworzonej jednostki. 

FSA w tym samym czasie wydała licencję innej giełdzie o nazwie DeCurret, która twierdzi, że będzie oferować spot trading czterech kryptowalut od 16 kwietnia w Japonii. Nowe konta będą mogły się otwierać od 27 marca. Udziałowcami DeCurret są znaczące firmy, takie jak MUFG Bank, Nomura Holdings, Internet Initiative Japan Inc., Daiwa Securities Group i Dai-ichi Life Insurance Company, pośród innych.

W styczniu FSA udzieliła również licencji japońskiej giełdzie kryptograficznej Coincheck, która w zeszłym roku poniosła straty wysokości 530 mln dolarów w wyniku włamania hakerów. Dzięki dwóm nowym zatwierdzeniom liczba licencjonowanych giełd kryptowalut w Japonii wynosi obecnie 19, zgodnie z komunikatem FSA. 

Do 6 lat więzienia dla ukraińskiego cryptojackera:

Ukraińska policja aresztowała człowieka, który rzekomo umieścił skrypty złośliwego oprogramowania do miningu na swoich własnych stronach internetowych, o czym poinformowały lokalne organy ścigania.

Jednostka cyberprzestępcza policji narodowej Ukrainy aresztowała 32-letniego mężczyznę z regionu Bukowiny, który rzekomo umieścił oprogramowanie do cryptojackingu na wielu stronach edukacyjnych, które stworzył i administrował. Nieujawnione strony i zasoby internetowe miały 1.5 mln odwiedzających miesięcznie, podała policja.

Policja stwierdziła również, że zainstalowane złośliwe oprogramowanie na stronach internetowych wykorzystywało moc procesora i procesora graficznego użytkowników do nielegalnego wydobywania kryptowalut. Organ przeprowadził przeszukanie domu domniemanego cyberprzestępcy i zajął jego sprzęt komputerowy, karty bankowe, dyski twarde i notatki dotyczące wszczętych postępowań karnych. Zgodnie z raportem górnik stoi przed karą więzienia na okres do sześciu lat.

Aktywność cryptojackingu odnotowała ostatnio olbrzymi wzrost. Firma ds. bezpieczeństwa cybernetycznego – McAfee Labs – pod koniec grudnia poinformowała, że całkowita liczba złośliwych programów do nielegalnego wydobywania kryptowalut wzrosła w 2018 r. o ponad 4000 procent.

Operator Huobi tworzy produkty dla inwestorów instytucjonalnych:

Zgodnie z opublikowanym komunikatem prasowym, amerykański operator giełdy kryptowalut Huobi, Hbus, utworzył nowy zespół, którego celem będzie wprowadzenie produktów i usług instytucjonalnych. Nowy zespół firmy będzie prowadzony przez Katelyn Mew, która wcześniej pracowała w globalnej firmie inwestycyjnej BlackRock VP i obecnie kieruje działem sprzedaży i marketingu Hbus. Drugim dyrektorem jest Oren Blonstein, wiceprezes Huobi ds. technologii.

Hbus sprawdza kilka potencjalnych usług zaprojektowanych dla klientów instytucjonalnych, w tym tokeny kredytowe i transakcje pozagiełdowe. Ponadto firma podała, że rozważa emisję stablecoina.

Mew twierdzi, że decyzja Hbus o skupieniu się na klientach instytucjonalnych została podjęta w obliczu rosnącego zapotrzebowania, ponieważ tacy klienci potrzebują bezpiecznego i zaufanego rynku do korzystania z usług kryptograficznych.

Frank Fu, dyrektor generalny Hbus, mówi, że grupa, która będzie współpracować z „najlepszymi inwestorami”, poszukuje teraz więcej członków z silnym doświadczeniem w usługach finansowych. Wierzy on, że tak zwana krypto-zima w rzeczywistości przyniosła branży korzyści, ponieważ przetrwały tylko najbardziej przydatne projekty.  Uważa również, że w obszarze kryptograficznym będzie więcej zaangażowania ze strony zarządzających tradycyjnymi funduszami hedgingowymi, banków i gigantów technologicznych, takich jak IBM, ponieważ coraz przestrzeń ta jest coraz bardziej uregulowana. 

Pod koniec 2018 r., międzynarodowy bank inwestycyjny i firma świadcząca usługi finansowe, Morgan Stanley, nazwała kryptowaluty nową klasą inwestycji instytucjonalnych, zwracając uwagę na powstawanie nowych funduszy skierowanych do tego sektora.

Wcześniej w 2019 r. giełda kryptowalut Seed CX – licencjonowana platforma z siedzibą w Chicago, skierowana do klientów instytucjonalnych – wprowadziła rozwiązanie portfela zasobów cyfrowych z rozliczeniem łańcuchowym we współpracy ze swoją spółką zależną rozliczeniową, Zero Hash.

Niemcy: Blockchain może wesprzeć jedność Europy:

Niemieckie Federalne Biuro ds. Migracji i Uchodźców (BAFM) odkryło, że Blockchain ma daleko idący potencjał poprawy procedur azylowych. Po pomyślnym ukończeniu proof-of-concept (PoC), wyniki zostały opublikowane w białej księdze.

Dokument został zredagowany przez BAFM i napisany przez Grupę Projektową Inżynierii Systemów Biznesowych i Informatycznych Instytutu Technologii Informacyjnych Fraunhofer FIT.

PoC – podjęty przez BAFM, Fraunhofer FIT i nienazwanego partnera technologicznego w pierwszej połowie 2018 r. koncentrował się na ocenie potencjału Blockchain w celu wsparcia dwóch kluczowych aspektów procedur azylowych: stworzenia niezawodnych i bezpiecznych tożsamości cyfrowych oraz poprawy komunikacji i współpracy między organami na poziomie miejskim, stanowym i krajowym.

W ramach PoC trzej partnerzy wykorzystali prywatną i dozwoloną wersję łańcucha blokowego pochodzącego z Ethereum, wykorzystując algorytm konsensusu proof-of-authority. Biała księga wskazuje, że Blockchain może umożliwić tworzenie cyfrowych tożsamości dla uchodźców przybywających bez dokumentów tożsamości, w oparciu o dane biometryczne zebrane w momencie ich początkowej rejestracji w kraju przyjmującym.

Ta niezmienna tożsamość oparta na Blockchain wspierałaby następnie dalsze aspekty procedury azylowej i zapewniała spójną i bezpieczną identyfikację każdego wnioskującego o azyl w wielu organizacjach. Autorzy białej księgi proponują, aby solidne, oparte na Blockchain rozwiązanie tożsamościowe mogłoby mieć daleko idące pozytywne skutki ogólnoeuropejskie.

Blockchain może być „cyfrowym aktywatorem” europejskiego federalizmu w kontekście azylu. Europejska platforma zdecentralizowanego zarządzania procedurami azylowymi […] umożliwiłaby przejrzyste przechowywanie miejsca pierwszej rejestracji osoby. Tożsamości cyfrowe są jako takie agnostyczne w skali kraju i mogą w ten sposób wspierać jedność Europy na poziomie fundamentalnym. 

– stwierdzają autorzy.

Duża fala zieleni:

Giełdy po upływie 24h osiągają widoczne wzrosty. Wszystkie czołowe kryptowaluty zwiększyły swoją wartość, natomiast w pierwszej dziesiątce widocznie przodują EOS, z dodatnim wynikiem o 13,4%, oraz Cardano, ze wzrostem o 10,2%. Bitcoin notuje wzrost o 2,6% a jego wartość utrzymuje się w granicach 4.060 dolarów.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 5 mld dolarów i wynosi obecnie 142.3 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 37.3 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button