News

#639 Newsy z dnia 19.04.2019

Z piątkowych wydarzeń: Waluta Chin zostanie kryptowalutą?; Bank Centralny Rosji przegląda za i przeciw CBDC; Volkswagen wykorzysta Blockchain do śledzenia łańcucha dostaw; Aktualna sytuacja na giełdach.

Waluta Chin zostanie kryptowalutą?:

Donald Tapscott, prezes zarządu Blockchain Research Institute, w wywiadzie dla Bloomberga stwierdził, że oficjalna chińska waluta, renminbi (RMB), stanie się kryptowalutą.

W wywiadzie Tapscott ujawnił, że niedawno był na spotkaniu z wiceprzewodniczącym Partii Komunistycznej w Chinach. Przypomniał on, że prezydent Xi Jinping uważa, iż Blockchain jest jedną z najważniejszych technologii dla przyszłości kraju.

Mówiąc o zakazie na operacje giełd kryptowalut, Tapscott nakreślił, że Chiny rozważają również zakaz wydobywania kryptowalut. 

Nie jest to konieczne, aby zakazać giełd i miningu, ponieważ za 20 lat w Chinach nie będziemy używać Bitcoinów. Chińczycy będą używać RMB, tylko RMB stanie się kryptowalutą. Bank centralny Chin przekształci go w cyfrową walutę.

– dodał.

Na pytanie, czy zdecentralizowane giełdy mogą działać w Chinach – które wcześniej zakazały ICO – Tapscott powiedział, że mogą, chociaż rząd ma poważne stanowisko w sprawie ograniczenia walut cyfrowych.

Tapscott zasugerował, że zdecentralizowane giełdy ostatecznie zdominują te scentralizowane dzięki ich rzekomej zdolności do przejrzystości i identyfikacji „złych zachowań”. Wszystkie aktywa, w tym tradycyjne, takie jak papiery wartościowe, będą rzekomo znajdować się na zdecentralizowanych giełdach, powiedział Tapscott.

Chińskie władze od dawna dyskutują o możliwym zakazie wydobywania kryptowalut. Narodowa Komisja ds. Rozwoju i Reform (NDRC) podobno uwzględniła kryptografię jako część swojego projektu zmienionej listy działalności przemysłowej, które agencja zamierza zamknąć z powodu „braku bezpiecznych warunków produkcji, poważnie marnowanych zasobów i zanieczyszczania środowiska”, pośród innych.

Kraj pozostaje jednak głównym graczem na rynku Bitcoinów, a większość największych kopalni Bitcoinów jest kontrolowana przez lokalne organizacje – do połowy 2018 r. Bitmain podobno obsługiwał aż 11 farm górniczych. 

Bank Centralny Rosji przegląda za i przeciw CBDC:

Bank centralny Rosji dokonał przeglądu potencjalnych korzyści i wad walut cyfrowych banku centralnego (CBDC), jak czytamy w opublikowanym raporcie.

W dokumencie zatytułowanym „Czy istnieje przyszłość walut cyfrowych banku centralnego”, Bank Centralny Federacji Rosyjskiej przedstawił szereg potencjalnych korzyści z CBDC, takich jak ich zdolność do obniżenia kosztów transakcji w gospodarce, a także zapewnienie aktywów, które są mniej ryzykowne i bardziej płynne.

Bank Rosji zauważył jednak, że potencjał CBDC w zakresie minimalizacji kosztów transakcji może być zrealizowany tylko w przypadku, gdy rozwiązanie techniczne dla CBDC będzie oferować lepsze narzędzie pod względem łatwości korzystania z płatności i oszczędności, w porównaniu z pieniądzem fiat i kartami debetowymi.

Uznając wystarczające zalety CBDC, bank centralny wskazał brak anonimowości CBDC jako jedyną potencjalną wadę, a konkretnie niezdolność CBDC do zapewnienia tego samego poziomu anonimowości, który daje gotówka.

CBDC de facto nie może zapewnić takiego samego poziomu anonimowości, jaki zapewnia gotówka. Jest to z pewnością korzyść dla regulatorów, ale może być uznana za wadę przez użytkowników, nie tylko tych, którzy są zaangażowani w podejrzane działania, ale tych, którzy mają obawy związane z prywatnością. 

– czytamy w dokumencie.

Bank Rosji stwierdził również, że CBDC są w stanie konkurować z lokatami banków komercyjnych w kontekście niskiej inflacji i umiarkowanych stóp procentowych. CBDC mogą stać się pełnym ekwiwalentem gotówki tylko w przypadku zapewnienia płynności i łatwości użytkowania, napisał bank.

Volkswagen wykorzysta Blockchain do śledzenia łańcucha dostaw:

Grupa Volkswagen ogłosiła, że wykorzysta technologię Blockchain do śledzenia swoich łańcuchów dostaw minerałów.

Niemiecki producent samochodów powiedział, że w celu „odpowiedzialnego pozyskiwania” minerałów, takich jak kobalt (stosowany w akumulatorach litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych), dołączył do otwartej współpracy przemysłowej, w której uczestniczy również Ford.

Obecnie górnicy i marki konsumenckie polegają na audytach przeprowadzanych przez strony trzecie i „pracochłonne” procesy manualne, aby spełnić powszechnie przyjęte standardy przemysłowe dotyczące pozyskiwania minerałów, powiedział VW.

Wykorzystanie technologii Blockchain do śledzenia łańcuchów dostaw pomoże firmie spełnić standardy odpowiedzialnego zaopatrzenia określonego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), zapewniając stały zapis ruchów minerałów, aby wspomóc proces zgodności.

Aby to osiągnąć VW wykorzysta platformę, opracowaną przez grupę na IBM Blockchain – zbudowaną z wykorzystaniem Hyperledger Fabric – aby umożliwić śledzenie minerałów w globalnym łańcuchu dostaw.

Współpraca, utworzona na początku tego roku, obejmuje również członków firmy wydobywającej kobalt Huayou, LG Chem oraz firmę audytorską łańcucha dostaw surowców RCS Global.

Uczestnicy sieci, zatwierdzeni przez RCS Global Group pod kątem zgodności ze standardami odpowiedzialnego pozyskiwania, mogą wnosić i uzyskiwać dostęp do niezmiennych danych w bezpieczny i dozwolony sposób w celu śledzenia i rejestrowania przepływu minerałów w łańcuchu dostaw w czasie zbliżonym do rzeczywistego.

– oświadczył VW.

Producent samochodów stwierdził ponadto, że grupa dąży do rozszerzenia członkostwa o inne branże, w tym przemysł lotniczy, elektronikę użytkową i górnictwo.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Giełdy po upływie doby wykazują nieduże mieszane ruchy. Największe spadki obserwujemy przy Cardano, TRON, i Ethereum, kolejno o 4,2%, 1,7% i 1,4%. Binance Coin nadal odstaje swoim wynikiem, notując wzrost o 8,5%. Bitcoin zwiększył swoją wartość o 0,6%, która oscyluje w granicach 5310 dolarów.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 1.1 mld dolarów i wynosi obecnie 180.5 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 46.9 mld dolarów.

źródła: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button