News

#646 Newsy z dnia 26.04.2019

Z piątkowych wydarzeń: Bitfinex zaprzecza oskarżeniom Prokuratora Generalnego Nowego Yorku; Ohio przedstawia projekt ustawy wprowadzający Blockchain do rządu; Indie rozważają całkowity zakaz kryptowalut; Chiny wykorzystują Blockchain i AI do rozstrzygania spraw sądowych; Na giełdach dominuje czerwień.

Bitfinex zaprzecza oskarżeniom Prokuratora Generalnego Nowego Yorku:

Po oskarżeniach prokuratora generalnego w Nowym Jorku o zatajeniu utracenia przez Bitfinex 850 mln dolarów firma wydała odpowiedź. Binfinex odrzuca roszczenia jako „pełne fałszywych twierdzeń” oraz dodała, że fundusze nie zostały utracone.

Zgodnie z twierdzeniem prokuratora generalnego NY, Bitfinex stracił 850 mln dolarów funduszy swoich klientów. Zarzut twierdzi, że Bitfinex wykorzystał rezerwy gotówkowe z powiązanego stablecoina, Tether, na pokrycie braków.

Prokurator generalny, Letitia James, twierdzi, że „utrata środków” i przepływ rezerw nie zostały ujawnione przez operatora zarówno Bitfinex, jak i Tether, iFinex. W rezultacie firma „zaangażowała się w zatuszowanie, aby ukryć pozorną stratę 850 mln dolarów należących do klientów i funduszy korporacyjnych”.

Bitfinex odpowiedział w dniu dzisiejszym, twierdząc, że zgłoszenia prokuratora:

[…] zostały napisane w złej wierze i są pełne fałszywych twierdzeń, wliczając rzekomą „stratę” w wysokości 850 mln dolarów w Crypto Capital.

Platforma twierdzi, że fundusze te nie zostały utracone tylko „zostały przejęte i zabezpieczone”,  oraz że aktywnie działała na rzecz uwolnienia tych środków. Firma następnie potępiła prokuratora za to, że nie robi więcej, by pomóc i wspierać wysiłki na rzecz naprawy.

Zarówno Bitfinex, jak i Tether są finansowo silne – kropka. Zarówno Bitfinex, jak i Tether są zaangażowane w walkę z tym ogromnym przekroczeniem przez biuro prokuratora generalnego w Nowym Jorku przeciwko firmom, które są dobrymi obywatelami korporacyjnymi i silnymi zwolennikami egzekwowania prawa. Bitfinex i Tether energicznie rzucą wyzwanie temu i wszystkim innym działaniom biura prokuratora generalnego w Nowym Jorku.

– oznajmiła firma.

Caitlin Long wskazała na Twitterze, że nawet jeśli zarzuty były prawdziwe to prokurator jest winna podwójnych standardów. Według SEC, w latach 2009-12 Merrill Lynch:

Pomieszała fundusze klientów, wykorzystała je do pokrycia własnych zobowiązań, i gdyby plan zawiódł, klienci byliby narażeni na ogromny niedobór na rachunku rezerwowym.

Co jest zasadniczo tym, co prokurator oskarża iFinex. Jednak gdy SEC zajmowało się sprawą Merrill Lynch bez powodowania paniki i wycofywania środków klientów, posunięcie Letitii James zgotowało dokładnie taki los dla iFinex. 

Ohio przedstawia projekt ustawy wprowadzający Blockchain do rządu:

Nowa ustawa przedstawiona 24 kwietnia Izbie Reprezentantów amerykańskiego stanu Ohio pozwoliłaby rządowi stanowemu i innym podmiotom rządowym na wdrożenie rozwiązań Blockchain w wykonywaniu ich obowiązków. Zgodnie z oficjalną stroną legislatury stanowej Ohio projekt ustawy, zatytułowany House Bill 220, był sponsorowany przez Ricka Carfagna, reprezentanta Partii Republikańskiej.

Jak donosi agencja medialna Cleveland.com, projekt ustawy miałby potencjalnie legalizować rządowe aplikacje Blockchain, takie jak rejestrowanie licencji myśliwskich online, gdzie mogłyby one być dostępne dla autoryzowanych agencji na bezpiecznej, rozproszonej księdze.

Wcześniej w tym tygodniu gubernator stanu Ohio, Jon Husted, i dyrektor wykonawczy hrabstwa Cuyahoga, Armond Budish, podobno uczestniczyli w wydarzeniu poświęconym współpracy między obywatelskimi przedsiębiorcami rozpoczynającymi działalność a rządem, które obejmowało panel omawiający wykorzystanie Blockchain do celów rządowych.

Stan Ohio już wcześniej podjął próbę zajęcia pozycji lidera w przyjmowaniu technologii Blockchain i kryptowalut, stając się pierwszym zgłoszonym stanem, który zaakceptował Bitcoina do płatności podatkowych w listopadzie 2018 r.

W lutym skarbnik stanu Ohio potwierdził, że dwa przedsiębiorstwa z Ohio skorzystały z rozwiązania do opodatkowania kryptowalut, podkreślając, że stan otrzymuje ekwiwalent w fiat od pierwotnych płatności kryptograficznych.

W tym samym miesiącu Stowarzyszenie Okręgowych Audytorów z Ohio ogłosiło utworzenie grupy roboczej, która badałaby wykorzystanie Blockchain do skutecznego przekazywania aktów własności. W grudniu 2018 r. w sumie siedem funduszy Ohio zobowiązało się do zainwestowania ponad 300 mln dolarów w startupy Blockchain do roku 2021.

Na początku tego roku, przewodniczący Izby Reprezentantów Ohio, Ryan Smith, zwołał grupę prawodawców, przedstawicieli przemysłu i naukowców, aby omówić pozycjonowanie stanu jako centrum proinnowacyjnego dla Blockchain.

Obok Ohio, Cleveland.com zauważa, że około dziesięć innych stanów przedstawiło lub wprowadziło przepisy związane z kryptografią i Blockchain, na tle których szczególnie wyróżnia się Wyoming.

Indie rozważają całkowity zakaz kryptowalut: 

Projekt ustawy, który miałby całkowicie zakazać kryptowalut, podobno krąży wśród różnych departamentów indyjskiego rządu, jak donosi The Economic Times.

Urzędnik zaznajomiony z tą kwestią podobno powiedział gazecie Economic Times, że rząd rozpoczął konsultacje międzyresortowe w sprawie projektu ustawy „Zakaz kryptowalut i regulacja rachunków oficjalnych walut cyfrowych 2019”.

Komitet składający się z Departamentu Spraw Gospodarczych (DEA), Głównego Zarządu Podatków Bezpośrednich (CBDT), Głównego Zarządu Podatków Pośrednich i Ceł (CBIC) oraz Urzędu ds. Edukacji i Funduszu Inwestorskiego (IEPFA), pośród innych, podobno poparł pomysł całkowitego zakazu „sprzedaży, zakupu i emisji wszystkich rodzajów kryptowalut”.

Komitet ma również rozważyć możliwość zakazania walut cyfrowych na podstawie ustawy o zapobieganiu praniu pieniędzy (PMLA), ponieważ mogłyby one rzekomo być wykorzystywane do prania pieniędzy. Ministerstwo Spraw Korporacyjnych podobno stwierdziło, że kryptowaluty są wykorzystywane w oszukańczych programach w celu „oszukania łatwowiernych inwestorów”.

Informacje udostępnione przez Economics Times są sprzeczne z doniesieniami z grudnia, w których stwierdzono, że inny komitet rządowy zasugerował, że kryptowaluty powinny zostać zalegalizowane w kraju, oraz podkreślił, iż istnieje powszechna zgoda co do tego, że kryptowaluta nie może być odrzucona jako całkowicie nielegalna.

W lutym Sąd Najwyższy Indii udzielił władzom indyjskim czterech tygodni na opracowanie polityki regulacji kryptowalut, zanim Trybunał przestanie przyjmować sprawy związane z kryptografią, w tym strony, które domagają się odwołania okólnika kryptograficznego wydanego przez Indyjski Bank Rezerw. 

Chiny wykorzystują Blockchain i AI do rozstrzygania spraw sądowych:

Zgodnie z serwisem informacyjnym Global Times, w Chinach technologia Blockchain jest coraz częściej wykorzystywana do rozstrzygania spraw sądowych.

Przemawiając na Forum w sprawie ochrony własności intelektualnej w Chinach w 2019 r., Zhang Wen, prezes Pekińskiego Sądu Internetowego – który został ustanowiony we wrześniu 2018 r. i od tego czasu przetworzył 14.904 sprawy – podobno powiedział, że sąd wykorzystuje technologie takie jak sztuczna inteligencja (AI) i Blockchain, aby dokonać osądu. 

Z 41 zakończonych do tej pory spraw [z wykorzystaniem technologii Blockchain] strony zdecydowały się na pozasądowe rozstrzygnięcie sprawy w przypadku 40 spraw z przekonującymi dowodami z Blockchain. Sprzyja to rozwojowi wiarygodności społecznej w kraju.

– powiedział Zhang.

Zauważył również, że sąd wykorzystał Blockchain w 58 sprawach w celu zebrania i dostarczenia dowodów.

W obecnym użyciu sztucznej inteligencji jako asystenta do podejmowania decyzji, wydajność jest traktowana priorytetowo w stosunku do dokładności. Ludzki sędzia jest ostatecznie odpowiedzialny za sprawiedliwe orzeczenie. […] Ale zmierzamy w kierunku przyszłości, w której możemy zobaczyć sędziego AI siedzącego na podium.

– dodał.

Na giełdach dominuje czerwień:

Obecnie na giełdach obserwujemy mocne spadki. Czołowe kryptowaluty notują ujemne wyniki sięgające bliskie 10%: Cardano zmniejszyło wartość o 9,3%, Bitcoin Cash o 8,3%, Ethereum o 7%, a Stellar o 6,7%. Trend nie oszczędził również Bitcoina, przy którym widzimy spadek o 5,4%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 10 mld dolarów i wynosi obecnie 168.3 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 58.3 mld dolarów.

źródła: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bitcoinist.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button