News

#655 #656 Newsy z dni 05.05 – 06.05.2019

Z ostatnich wydarzeń: Facebook wykupuje prawa do znaku towarowego dla swojego stablecoina; Pepsi poprawia wydajność łańcucha dostaw o prawie 30%; Laureat nagrody Nobla: Powinniśmy wyłączyć krypto; Jeden portfel odpowiedzialny za połowę transakcji Bitcoina Cash; Ethereum na czele.

Facebook wykupuje prawa do znaku towarowego dla swojego stablecoina: 

Gigant mediów społecznościowych Facebook nabył prawa do znaku towarowego „Libra” dla swojego tajnego projektu kryptowaluty, jak donosi serwis informacyjny The Block.

The Block twierdzi, że źródło zaznajomione z tą kwestią potwierdziło, iż Facebook rekrutuje firmy finansowe do opracowania własnej kryptowaluty, a kryptonim i nazwa produktu to Libra. Ponadto dokumenty opublikowane przez Biuro Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych, które złożone zostały w czerwcu 2018 r. ujawniają, że firma ewidentnie nabyła prawa do znaku towarowego „Libra”.

Dokładniej, podczas gdy właścicielem zgłoszenia jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością o nazwie JLV, wskazany adres LLC jest taki sam jak adres oficjalnej komunikacji Facebooka. Według publikacji, znak towarowy był wcześniej w posiadaniu firmy podatkowej, która niedawno zmieniła nazwę na Lukka.

Na początku tego tygodnia pojawiły się doniesienia, że Facebook rzekomo szuka również inwestycji na 1 mld  dolarów na swojego rzekomego stablecoina. 

5 maja Cointelegraph napisał, że profesor Christopher Catalini z Massachusetts Institute of Technology (MIT) pracuje nad rozwojem monety Facebooka.

Pepsi poprawia wydajność łańcucha dostaw o prawie 30%:

PepsiCo, gigant branży spożywczej i napojów, przeprowadził próbę Blockchain, która przyniosła 28-procentowy wzrost wydajności łańcucha dostaw.

Próba nazwana „Project Proton” miała na celu zbadanie, czy Blockchain może rozwiązać „wyzwania branżowe” w programowej reklamie. 

Partner projektu PepsiCo, Mindshare, ogłosił w poniedziałek wiadomość, że pomógł przy próbie, która przeprowadziła programowe uzgodnienie kompleksowego łańcucha dostaw przy użyciu platformy Blockchain Zilliqa. Aby ocenić skuteczność technologii porównano budżet kontrolny z budżetem testowym.

Inteligentne kontrakty Zilliqa były dalej wykorzystywane do automatyzacji programowego łańcucha dostaw, wyjaśnia Mindshare:

Te inteligentne kontrakty godzą odciski, które są dostarczane z wielu źródeł danych za pomocą płatności ułatwionych przy użyciu wewnętrznego tokena Native Alliance Token (NAT) w czasie zbliżonym do rzeczywistego, co skutkuje znacznym wzrostem wydajności i pełną przejrzystością dla właścicieli marki.

Wyniki wskazują na wzrost wydajności „pod względem kosztów widoczności odcisków, prowadzenia kampanii poprzez inteligentne kontrakty, w porównaniu do prowadzenia jej bez nich”, mówi Mindshare.

Inni partnerzy projektu to między innymi firma reklamowa online Rubicon, firma zajmująca się technologią marketingu programowego MediaMath i firma medialna Integral Ad Science. Próbę przeprowadzono w marcu w regionie Azji i Pacyfiku. Partnerzy planują teraz uruchomić drugą fazę z dodaniem płatności dla wydawców i większą liczbą wskaźników wydajności.

Laureat nagrody Nobla: Powinniśmy wyłączyć krypto:

Słynny amerykański ekonomista i laureat Nagrody Nobla, Joseph Stiglitz, powtórzył swoje negatywne stanowisko w sprawie kryptowalut w wywiadzie dla CNBC.

„Właściwie uważam, że powinniśmy wyłączyć kryptowaluty”, oświadczył Stiglitz w nagraniu, wskazując swoją opinię na temat głównych braków walut cyfrowych, takich jak Bitcoin. Według Stiglitza, krypto nie jest właściwym sposobem na stworzenie bardziej efektywnej gospodarki światowej z powodu braku przejrzystości. Podkreślił, że kryptowaluty towarzyszą nielegalnym działaniom finansowym, takim jak pranie pieniędzy, przenosząc pieniądze „z przejrzystej platformy na ciemną platformę”.

Stiglitz twierdził, że „nie ma potrzeby, aby ktokolwiek sięgał po kryptowalutę”, twierdząc, że taka waluta nie ma żadnych atrybutów tego, co nazywa dobrą walutą, podczas gdy dolar amerykański je wszystkie. 

Jednak znany na całym świecie ekonomista nadal wyrażał zaufanie do mechanizmu płatności elektronicznych, który stanowiłby przejrzysty system finansowy. Według Stiglitza dane w czasie rzeczywistym o tym, co ludzie wydają, przyniosą zarówno lepiej uregulowaną gospodarkę, jak i zarządzanie makroekonomiczne.

Stiglitz wcześniej wydał podobne oświadczenie na temat krypto w 2017 r., twierdząc, że Bitcoin powinien zostać zakazany, ponieważ nie pełni on żadnej użytecznej funkcji i stwarza poważne ryzyko dla inwestorów ze względu na dużą zmienność.

Jeden portfel odpowiedzialny za połowę transakcji Bitcoina Cash: 

Za ponad połowę transakcji Bitcoina Cash w ciągu ostatniego miesiąca odpowiada jeden adres, jak wynika z tweeta autorstwa @IamNomad.

Zgodnie z Bitcoin Cash Block Explorer, tajemnicze konto dokonało ponad 587.000 transakcji od momentu rozpoczęcia działalności 8 kwietnia tego roku. Wiele transakcji dotyczy ułamkowych ilości BCH i są one wykonywane regularnie, z trzema do czterech nowych transakcji pojawiających się na sekundę.

Ogólnie rzecz biorąc, adres na ten moment otrzymał 22.763,06 dolarów (80.981 BCH) i wysłał 21.546 dolarów (76,654 BCH), pozostawiając saldo w wysokości 1.216,36 dolarów (4.327 BCH).

W tym okresie od utworzenia konta cały Blockchain Bitcoina Cash przetworzył 1.17 mln transakcji – około połowa pochodziła z wyżej wymienionego portfela. Częstotliwość transakcji może sugerować, że ktoś próbuje zwiększyć liczbę transakcji, aby sieć wyglądała na znacznie bardziej obciążoną niż jest w rzeczywistości, jak odpowiedział jeden z komentatorów.

Inna teoria głosi, że małe transakcje są przeprowadzane jako test, potencjalnie dla gry, a deweloperzy korzystają z niskich opłat BCH. Według analizy Cointelegraph Bitcoin Cash był jedną z pięciu najlepiej sprawujących się  kryptowalut w minionym tygodniu.

Ethereum na czele:

Ostatnia doba na giełdach kończy się widoczną przewagą wzrostów. W czołowej dziesiątce spadek notuje jedynie Binance Coin, na poziomie 3,1%. We wzrostach znaczną przewagą prowadzi Ethereum, który zwiększył wartość o 7,7%, za nim plasuje się Cardano – wzrost o 2,5%, a na trzecim miejscu EOS – o 1,4%. Wartość Bitcoina zwiększyła się o 0,1% i wynosi obecnie 5.770 dolarów.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 1.5 mld dolarów i wynosi obecnie 184.7 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 50.1 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button