News

#657 Newsy z dnia 07.05.2019

Z wtorkowych wydarzeń: Tron ujawnia krytyczną lukę w swoim Blockchainie; 60% pełnych węzłów Bitcoina podatnych na błąd inflacyjny; Tajlandia planuje włączenie waluty cyfrowej do rozliczeń międzybankowych; Rosja przeprowadzi pilotażowe e-wybory w technologii Blockchain; Aktualna sytuacja na giełdach. 

• Tron ujawnia krytyczną lukę w swoim Blockchainie: 

Fundacja Tron dzięki współpracy z platformą HackerOne ujawniła krytyczną lukę, która mogła spowodować awarię jej Blockchaina.

W ujawnionych ustaleniach firma wyjaśnia, że przy wystarczającej liczbie złośliwych żądań osoba atakująca mogłaby zapełnić całą dostępną pamięć i skutecznie wykonać atak DDoS – rozproszonej odmowy dostępu – na sieć TRX, wykorzystując złośliwy kod w inteligentnej umowie.

Za pomocą pojedynczego sprzętu atakujący może wysłać atak DDoS na wszystkie lub 51% węzła SR i sprawić, by sieć Tron stała się bezużyteczna lub niedostępna.

– czytamy dalej w wyjaśnieniach firmy.

Badacz cyberbezpieczeństwa, który odkrył i ujawnił lukę, otrzymał nagrodę w wysokości 1.500 dolarów. Problem zgłoszono po raz pierwszy 14 stycznia, ale podano do wiadomości publicznej dopiero niedawno, po tym, jak błąd został już naprawiony.

Hakerzy w tzw. „białych kapeluszach” otrzymali 887.000 dolarów w nagrodach za znalezione luki i błędy w 2018 r. Największym płatnikiem nagród była podobno firma Block.one. Główna giełda kryptowalut, Coinbase, znalazła się zaraz za nią, z nagrodami na łączną kwotę 290.381 dolarów. Tron uplasował się na trzecim miejscu i podobno w 2018 r. wypłacił łącznie 76.200 dolarów. Na początku lutego 2019 r. EOS.io, firma odpowiedzialna za rozwój czwartej co do wielkości kryptowaluty według kapitalizacji rynkowej, przekazała w tym roku nagrody za wykrycie pięciu krytycznych luk.

• 60% pełnych węzłów Bitcoina podatnych na błąd inflacyjny: 

Według statystyk węzłów Bitcoina zgłoszonych na stronie głównego dewelopera Bitcoina, Luke’a Dashjr’a, 60,22% pełnych węzłów uruchamia oprogramowanie, które nadal jest podatne na błąd inflacyjny.

Zgodnie z raportowanymi danymi oprogramowanie działające na 60.101 pełnych węzłów jest podatne na błąd, który pozwala górnikom Bitcoinów sztucznie zawyżać podaż kryptowaluty za pomocą prostego typu podwójnego wejścia.

Według analizy Cointelegraph – prawdopodobnie z powodu możliwych katastrofalnych konsekwencji obecności błędu – programiści postanowili zachować to w tajemnicy i ujawnili tylko, że błąd spowodował, że sieć była narażona na ataki DDoS. Deweloperzy ujawnili pełne zagrożenie związane z luką w późniejszym czasie, po tym, jak została już naprawiona.

Ze statystyk na stronie internetowej Dashjr’a wynika, że na chwilę obecną działa 96.638 pełnych węzłów Bitcoina, co stanowi liczbę około dziesięć razy większą niż zgłoszona przez większość platform analitycznych. Na przykład BitNodes twierdzi, że jest teraz 9.515 pełnych węzłów Bitcoina, podczas gdy CoinDance informuje, że działa tylko 9.391 węzłów.

Dashjr wyjaśnił, że ta rozbieżność wynika z faktu, że większość takich platform obejmuje tylko „nasłuchujące” pełne węzły (ang. listening full-nodes). Jednak według raportu to, czy węzeł „nasłuchuje”, czy nie, jest nieistotnym szczegółem technicznym. Konsekwencją „nasłuchującego” węzła jest to, że jest on bardziej widoczny i łatwiejszy do znalezienia. Dashjr podobno wyjaśnił, że węzły ekonomiczne – te obsługujące transakcje – mogą zarówno nasłuchiwać, jak i nie.

Szczerze mówiąc, oglądanie tylko węzłów nasłuchujących nie jest bardzo użyteczną metryką – węzły nienasłuchujące są równie istotne.

– stwierdził Dashjr.

• Tajlandia planuje włączenie waluty cyfrowej do rozliczeń międzybankowych: 

Konsorcjum Blockchain R3 i globalny lider branży IT, Wipro Limited, opracowały prototyp rozwiązania opartego na technologii Blockchain, aby włączyć hurtową walutę cyfrową do rozliczeń międzybankowych w Tajlandii, zgodnie z komunikatem prasowym.

W komunikacie stwierdzono, że rozwiązanie to będzie wykorzystywane przez Bank Centralny Tajlandii i osiem lokalnych banków komercyjnych, aby umożliwić zdecentralizowane międzybankowe rozliczenia brutto w czasie rzeczywistym przy użyciu hurtowej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC).

W ramach pierwszej fazy projektu, nazwanej Inthanon, rozwiązanie oparte będzie na Blockchainie platformy Corda należącej do firmy R3 i ma na celu poszerzenie wiedzy technologicznej sektora finansowego Tajlandii, obejmującej nowe technologie i cyfryzację.

Projekt Inthanon został ogłoszony w sierpniu 2018 r., a Bank Centralny Tajlandii najpierw ujawnił swoje plany stworzenia hurtowej opcji CBDC, która ogranicza jej wykorzystanie do instytucji i rynków finansowych, w przeciwieństwie do CBDC, które mogą być wykorzystywane przez ogół społeczeństwa. Prezes Centralnego Banku Tajlandii twierdził wcześniej, że globalna jurysdykcja zajmie od trzech do pięciu lat, aby przejść od pieniądza fiducjarnego do walut cyfrowych.

Niedawno największy bank komercyjny Tajlandii, Siam Commercial Bank, z powodzeniem przeprowadził test Blockchaina w transgranicznych płatnościach między przedsiębiorstwami wraz z państwową firmą naftową PTT Exploration and Production Public Company Limited.

Rosja przeprowadzi pilotażowe e-wybory w technologii Blockchain:

Władze Moskwy planują przeprowadzić elektroniczne głosowanie oparte na technologii Blockchain w wyborach do rady studenckiej uniwersytetu pod koniec czerwca 2019 r. Tym samym ustanowią metody, które mogą obowiązywać podczas przyszłych wyborów na burmistrza, poinformowała rosyjska agencja prasowa TASS.

Zgodnie z raportem, projekt ma zostać przetestowany przy wsparciu Moskiewskiego Departamentu Technologii Informacyjnych (DIT) i Moskiewskiej Komisji Wyborczej (Mosgorizbirkom). Zastępca szefa DIT, Artem Kostyrko, ujawnił, że specyfikacje techniczne programu pilotażowego trafią do Mosizbirkom do zatwierdzenia w połowie maja. Po przyjęciu niezbędnych przepisów i zatwierdzeniu specyfikacji przez Komisję, DIT publicznie uruchomi program, stwierdził Kostyrko.

W lutym rada miejska Moskwy po raz pierwszy przedstawiła projekt ustawy o wykorzystaniu technologii Blockchain w systemie głosowania elektronicznego. Pod koniec kwietnia rosyjska Duma uchwaliła ustawę zezwalającą Moskiewskiej Dumie Miejskiej na przeprowadzenie takiego głosowania podczas następnych wyborów mających odbyć się 8 września. Moskiewska Duma Miejska planuje zabezpieczać proces i wyniki głosowania elektronicznego za pomocą technologii DLT. Zjednoczona Rosja, partia rządząca Federacją Rosyjską, uruchomiła platformę umożliwiającą głosowanie elektroniczne w marcu.

Tymczasem działalność związana z technologią Blockchain i przemysł kryptograficzny w Rosji pozostają w dużej mierze nieuregulowane. Prezydent Rosji Władimir Putin wyznaczył termin 1 lipca 2019 r. na przyjęcie przez rząd takich regulacji.

• Aktualna sytuacja na giełdach: 

W topowej dziesiątce kryptowalut pojawiły się w równej mierze wzrosty i spadki. Największy wzrost, o 3,3%, w ciągu ostatniej doby należy do Bitcoina. Na drugim miejscu plasuje się Ethereum ze wzrostem o 1,4%. Niewielkie wzrosty wykazały także EOS i Tether – o 0,2%. Największym spadkiem w czołówce odznaczył się Cardano o 1,9%, następnie Binance Coin o 1,5%, a zanim ex aequo Bitcoin Cash i Stellar o 1%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 2.8 mld dolarów i wynosi obecnie 187.5 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 57.3 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button