News

#661 Newsy z dnia 11.05.2019

Z sobotnich wydarzeń: Komitet ds. Bankowości USA zbiera informacje o projekcie kryptowaluty Facebooka; Tim Draper: Bitcoin osiągnie 5% udziału w globalnym rynku do 2023 r.; Prokurator Generalny USA oskarża hakerów o kradzież 2,5 mln w krypto; Giełdy zalewa fala zieleni. 

• Komitet ds. Bankowości USA zbiera informacje o projekcie kryptowaluty Facebooka: 

Komitet ds. Bankowości, Mieszkalnictwa i Spraw Miejskich Stanów Zjednoczonych poszukuje informacji na temat projektu kryptowaluty zgłaszanego przez Facebooka. Komitet skierował swoje obawy do założyciela i prezesa Facebooka, Marka Zuckerberga.

Komitet podkreśla pewne aspekty ochrony konsumentów, pytając Zuckerberga, jak firma planuje chronić informacje finansowe konsumentów oraz czy Facebook dzieli się lub sprzedaje informacje konsumentów niepowiązanym stronom trzecim.

W ubiegłym roku gigant mediów społecznościowych uwikłał się w kontrowersje i stał się przedmiotem kilku skandali dotyczących prywatności danych użytkowników. W kwietniu 2018 r. Zuckerberg zeznawał przed Kongresem w sprawie praktyk firmy. Kanadyjscy ustawodawcy wezwali Zuckerberga do złożenia zeznań, po tym, jak stwierdzono, że Facebook naruszył stanowe przepisy dotyczące prywatności.

Kolejne pytania komisji dotyczyły kwestii, czy Facebook ma jakiekolwiek informacje na temat wypłacalności osób, ich zdolności kredytowej lub informacji, które mogłyby wpłynąć na ich zdolność do zabezpieczenia kredytu.

Pogłoski o „Facebook Coin” pojawiły się w grudniu 2018 r. po raporcie Bloomberga, w którym stwierdzono, że Facebook pracuje nad tokenem, który będzie mógł być wykorzystywany w aplikacji WhatsApp na rynku przekazów pieniężnych w Indiach. W lutym New York Times doniósł, że token będzie przydatny na wielu platformach, w tym na Facebooku i Instagramie. Anonimowe źródła podały, że token prawdopodobnie będzie stablecoinem powiązanym z walutą fiat. Facebook podobno ubiega się o 1 miliard dolarów inwestycji na rzecz projektu tokena od głównych sieci płatniczych Visa i MasterCard.

• Tim Draper: Bitcoin osiągnie 5% udziału w globalnym rynku do 2023 r.:

Bitcoin będzie miał 5% udziału w rynku całego świata do 2023 r., inwestor VC Tim Draper powiedział w wywiadzie dla FOX Business.

Przemawiając na wydarzeniu SALT Conference w Las Vegas, Draper – który stał się niezłomnym zwolennikiem Bitcoinów – powiedział, że największa kryptowaluta będzie nadal zyskiwać na cenie.

Według mnie tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać. Biorąc to pod uwagę, wierzę, że w przeciągu około czterech lat Bitcoin będzie miał 5% udziału w globalnym rynku. To lepsza waluta – jest zdecentralizowana, otwarta i przejrzysta.

– powiedział Draper.

Draper pojawił się na konferecji w swoim charakterystycznym bitcoinowym krawacie i skarpetach. Dodał, że ma wizję prowadzenia firmy całkowicie zależnej od Bitcoinów, w której wszystkie transakcje będą przeprowadzane wyłącznie w tej kryptowalucie.

Prędzej czy później chcę mieć fundusz, w którym wszystko odbywać się będzie z użyciem Bitcoinów: finansowanie, wypłaty dla pracowników i płatności dla inwestorów. Nie potrzebowałbym wtedy żadnych rachunków, żadnego prawnika, żadnej księgowości ani nadzoru.

– kontynuował Draper.

Draper, który jest również głównym zwolennikiem i inwestorem w inteligentne kontrakty i w zdecentralizowaną platformę Tezos, w listopadzie stworzył jedną z najbardziej optymistycznych prognoz w branży dla ceny Bitcoina, twierdząc, że do 2023 r. jeden Bitcoin będzie wart 250.000 dolarów.

Prokurator Generalny USA oskarża hakerów o kradzież 2,5 mln w krypto: 

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych wydał akt oskarżenia zawierający piętnaście zarzutów wobec grupy hakerskiej The Community odpowiedzialnych za kradzież kryptowalut poprzez SIM-swap.

Prokurator Generalny USA Matthew Schneider i jego kolega z amerykańskiego urzędu imigracyjnego i celnego Angie Salazar ogłosili zarzuty w wschodnim okręgu Michigan. W imieniu Salazara śledztwo prowadzili śledczy Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego na dwóch kontynentach.

Zgodnie z aktem oskarżenia pięciu Amerykanów i Irlandczyk jest oskarżonych o spisek w celu popełnienia oszustwa, defraudacji i kradzieży tożsamości. Kolejne trzy osoby, które podobno są byłymi pracownikami operatorów telefonii komórkowej, są oskarżone w sprawie karnej dotyczącej oszustw związanych z grupą The Community.

Jak opisano w dokumencie, grupa hakerska przeprowadzała tzw. SIM-swap w celu kradzieży tożsamości. W takim ataku sprawca zazwyczaj uzyskuje kontrolę nad telefonem komórkowym swojego celu, przekonując lub przekupując pracownika operatora komórkowego, aby zamienił numer telefonu na kartę SIM kontrolowaną przez hakerów.

Po pomyślnej zamianie The Community zdołała uzyskać dostęp do różnych kont online swoich ofiar, w tym kont giełd kryptowalut i portfeli. W wyniku oszustwa do portfeli kontrolowanych przez grupę hakerską wysłano około 2,5 miliona dolarów w kryptowalutach. Prokurator Schneider wyjaśnił, że w tym przypadku trzech pracowników dostawcy usług telefonii komórkowej rzekomo pomogło swapperom w kradzieży pieniędzy.

Oskarżenia o spisek w celu popełnienia oszustwa i defraudacji pociągają za sobą maksymalną karę 20 lat więzienia. Tymczasem wyrok skazujący za kradzież tożsamości może dodatkowo zwiększyć karę maksymalnie do kolejnych dwóch lat więzienia. Według irlandzkiego serwisu informacyjnego The Journal, 20-letni mężczyzna z Dublina został aresztowany w Irlandii na wniosek władz USA i oczekuje obecnie na ekstradycję.

• Giełdy zalewa fala zieleni: 

Fala wzrostów przetoczyła się nie tylko przez pierwszą dziesiątkę kryptowalut, ale z zaledwie kilkoma wyjątkami także przez pierwszą setkę. Porównując dane z ostatniej doby, na pierwsze miejsce z czołówki najważniejszych kryptowalut wysuwa się Litecoin ze skokiem o 15,8%. Zaraz za nim znalazł się Cardano ze wzrostem o 14,8%, Bitcoin Cash o 12,8% i EOS o 11,3%. Bitcoin zanotował wzrost o 9%, co pozwoliło mu na przekroczenie progu 6.900 dolarów.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 16.5 mld dolarów i wynosi obecnie 210.9 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 79 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button