News

#673 Newsy z dnia 23.05.2019

Z czwartkowych wydarzeń: Podróbki portfeli krypto na Google Play Store; Największy mikser krypto zamknięty przez Europol; Brian Kelly: Nadchodząca obniżka podaży spowoduje dalszy wzrost Bitcoina; Japonia sprawdza politykę AML; Na giełdach dominuje czerwień. 

• Podróbki portfeli krypto na Google Play Store: 

Oszuści dodawali fałszywe portfele kryptowalut do sklepu Google Play, próbując zarobić na rosnących cenach Bitcoinów, stwierdzają badacze z firmy ESET dostarczającej rozwiązania antywirusowe.

Jedna złośliwa aplikacja naśladowała portfel sprzętowy Trezor. Dochodzenie wykazało, że oprogramowanie ma powiązania z inną fałszywą aplikacją, która ma potencjał, by okraść ze środków niczego nie podejrzewających użytkowników. Podczas gdy strona aplikacji w Google Play wyglądała na prawdziwą, badacze twierdzą, że samo oprogramowanie nie zawiera żadnego znakowania firmy Trezor, a ogólny ekran logowania wyłudza dane uwierzytelniające.

Według ESET ponad 1000 użytkowników pobrało jedną z podejrzanych aplikacji. Chociaż z podanych informacji wynikało, że aplikacja umożliwia swoim klientom tworzenie portfeli do przechowywania ich kryptowalut, oprogramowanie to miało na celu skłonienie użytkowników do przenoszenia monet na adresy należące do oszustów.

Jeśli trend wzrostowy Bitcoina będzie się utrzymywać, możemy spodziewać się pojawienia się kolejnych aplikacji do oszustw kryptowalutowych w oficjalnym sklepie z aplikacjami na Androida i w innych miejscach.

– ostrzegają badacze.

Jednocześnie ESET zaleca ostrożność użytkownikom aplikacji powiązanych z krypto i ufania wyłącznie tym aplikacjom, do których prowadzi link z oficjalnej strony firmy. Ponadto firma przypomina o regularnym aktualizowaniu swojego urządzenia i zastanowieniu się zanim wpiszemy poufne informacje do formularzy online.

Trezor powiedział badaczom, że fałszywa aplikacja nie wydaje się stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa użytkowników, ale firma obawia się, że adresy e-mail zebrane przez oprogramowanie mogą zostać wykorzystane do prób phishingu w przyszłości. Od tego momentu Google Play usunął aplikacje ze swojego rynku.

• Największy mikser krypto zamknięty przez Europol: 

Władze holenderskie, luksemburskie i Europol zamknęły jednego z trzech największych mikserów kryptowalut, jak poinformował Europol.

Mikser kryptowalut, znany również jako usługa miksowania kryptowalut, jest narzędziem anonimowości, które podobno przekształca transakcje nieprywatnych krypto na prywatne, mieszając fundusze kryptograficzne z innymi, co utrudnia śledzenie oryginalnego źródła kapitału.

Zgodnie z raportem Holenderska Służba Informacji Podatkowych i Dochodzeń (FIOD) zajęła obecnie sześć serwerów głównego serwisu kryptograficznego Bestmixer.io, który odnotował obroty w wysokości co najmniej 200 milionów dolarów od czasu jego uruchomienia w maju 2018 roku. Usługa ta była rzekomo jedną z trzech największych usług miksowania kryptowalut, w tym Bitcoina, Litecoina, Bitcoina Cash i innych.

Po wszczęciu dochodzenia w czerwcu 2018 r. FIOD wraz z władzami Europolu i Luksemburga zakazali platformy, ponieważ odkryli, że duża liczba mieszanych kryptowalut w Bestmixer pochodziła z działalności przestępczej i rzekomo była wykorzystywana do prania pieniędzy lub nielegalnego finansowania.

Jak zauważył Europol, zamknięcie serwisu Bestmixer jest pierwszym działaniem mającym na celu egzekwowanie prawa w stosunku do mikserów kryptowalut. Obecnie Bestmixer nie działa, a na stronie pojawia się powiadomienie od FIOD ze stwierdzeniem: „Nie jesteś anonimowy.”.

FIOD podobno zebrał dane o wszystkich transakcjach na platformie w ubiegłym roku, w tym wiadomości z czatów, adresy Bitcoinów, adresy IP i inne. Organ planuje przeanalizować uzyskane informacje i podzielić się wynikami z innymi krajami.

• Brian Kelly: Nadchodząca obniżka podaży spowoduje dalszy wzrost Bitcoina: 

Nadchodząca obniżka podaży może pomóc w dalszym rozwoju cen Bitcoinów w nadchodzących miesiącach, poinformował CNBC menadżer funduszu kryptograficznego Brian Kelly.

Mówiąc o programie Fast Money, wyjaśnił, że tzw. „halvening”, który ma nastąpić w 2020 r., spowoduje obniżenie nagród górniczych o połowę.

Ponieważ wiele osób zajmujących się miningiem krypto gromadzi obecnie Bitcoiny, Kelly przewidział, że ceny wzrosną, ponieważ zwiększony popyt – związany z rosnącą liczbą przyjęć przemysłowych i zastosowań detalicznych – konkuruje ze zmniejszonymi dostawami. Zalecił inwestorom przeznaczyć od 1% do 5% swojego portfela na kryptowalutę, podczas gdy ceny utrzymują się na obecnym poziomie ok. 8.000 dolarów.

Wcześniej w tym miesiącu raporty sugerowały, że firma inwestycyjna Fidelity planuje wprowadzić handel Bitcoinami dla klientów instytucjonalnych w nadchodzących tygodniach. Tymczasem znani sprzedawcy i marki, takie jak Nike, zaczęli badać, jak krypto może pasować do ich modeli biznesowych.

Inni analitycy uważają, że za ostatnim wzrostem Bitcoina kryją się inne czynniki. 20 maja założyciel Digital Currency Group, Barry Silbert, zasugerował, że odbicie może być powiązane z trwającą wojną handlową między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

• Japonia sprawdza politykę AML: 

Japońska Agencja Usług Finansowych (FSA) podobno rozprawia się z giełdami kryptograficznymi, które oferują anonimowe transakcje lub mają słabe praktyki weryfikacji tożsamości w ramach przygotowań do inspekcji przez Grupę Specjalną ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) tej jesieni.

FATF będzie podobno przeprowadzać dochodzenie w celu sprawdzenia siły japońskiej polityki FSA przeciwko praniu pieniędzy (AML), która obejmuje zasady prowadzenia giełd kryptograficznych i innych usług finansowych.

W raporcie FATF z 2008 r. Japonia otrzymała najgorszy możliwy wynik weryfikacji tożsamości w instytucjach finansowych. Dziesięć lat później japońska FSA wydała rozkazy usprawnienia działalności dla firm, które nie podjęły odpowiednich środków AML, takich jak umożliwienie użytkownikom zarejestrowania się na ich kontach za pomocą skrytki pocztowej zamiast osobistego adresu domowego.

Według raportu Japonia była pierwszym krajem, który wdrożył system rejestracji dla giełd kryptowalut. W październiku FATF zmieniła swoje zasady, aby włączyć giełdy kryptograficzne do ram regulacyjnych AML, i poprosiła kraje członkowskie G-7 o rozpoczęcie wdrażania strategii rejestracji, licencjonowania i monitorowania giełd kryptowalut.

Japonia będzie gospodarzem szczytu G20 w sprawie rynków finansowych i gospodarki światowej w Osace w czerwcu tego roku i oczekuje się, że będzie rozmawiać na forum na temat międzynarodowych przepisów kryptograficznych i ICO. W przeciwieństwie do Chin i Korei Południowej Japonia nie ogłosiła krajowego zakazu ICO.

• Na giełdach dominuje czerwień: 

Po upływie doby giełdy notują spadki wśród większości czołowych kryptowalut. Największy spadek należy do EOS o 4,7%, za nim Cardano o 4,5%, Ethereum o 3,8% oraz XRP z Bitcoinem Cash o 3,5%. Wartość Bitcoina zmniejszyła się o 1,2%. Natomiast cena Binance Coin wzrosła o 1,1%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 5.7 mld dolarów i wynosi obecnie 243.3 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 79.6 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button