News

#679 Newsy z dnia 29.05.2019

Ze środowych wydarzeń: 50.000 serwerów pada ofiarą kryptojackingu; Rosyjska policja aresztowała twórcę krypto-piramidy finansowej; Kierownictwo BitPay: cena Bitcoina będzie wzrastać; Organ regulacyjny Niemiec zatwierdza pierwsze STO; Bitcoin SV prawie 55% droższy.

• 50.000 serwerów pada ofiarą kryptojackingu: 

Aż 50 000 serwerów na całym świecie zostało rzekomo zainfekowanych zaawansowanym oprogramowaniem do kryptojackingu, które wydobywa kryptowalutę Turtlecoin. Wiadomości zostały ujawnione w analizie przeprowadzonej przez międzynarodową grupę ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, Guardicore Labs.

Kryptojacking jest przemysłowym terminem na ataki kryptograficzne, które działają poprzez zainstalowanie złośliwego oprogramowania wykorzystującego moc przetwarzania komputera do wydobywania kryptowalut bez zgody lub wiedzy właściciela.

Po wykryciu zainfekowania złośliwym oprogramowaniem w kwietniu i prześledzeniu jego początków i postępów, Guardicore Labs uważa, że szkodliwe oprogramowanie dotknęło do 50 000 serwerów Windows MS-SQL i PHPMyAdmin w ciągu ostatnich czterech miesięcy na całym świecie. Analitycy uważają, że ataki rozpoczęły się pod koniec lutego, notując gwałtowny wzrost działań kryptojakcingu w tempie ponad siedmiuset nowych ofiar dziennie. Między 13 kwietnia a 13 maja liczba zainfekowanych serwerów podwoiła się, osiągając liczbę 47,985.

Guardicore Labs zauważa, że ta akcja nie jest typowym typowym atakiem związanym z miningiem kryptograficznym, ponieważ opiera się na technikach powszechnie spotykanych w zaawansowanych grupach trwałych zagrożeń, w tym na fałszywych certyfikatach i zwiększonych uprawnieniach. Eksperci nazwali akcję „Nansh0u”, po tym, jak łańcuch tekstowy rzekomo był używany na serwerach atakującego.

Zainfekowany sprzęt obejmuje ponad 50 000 serwerów należących do firm z sektora opieki zdrowotnej, telekomunikacji, mediów i IT. Serwery zostały zainfekowane szkodliwymi ładunkami, które z kolei zainstalowały zaawansowany rootkit, aby zapobiec odinstalowaniu złośliwego oprogramowania.

– czytamy w analizie.

Jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się geograficzne, większość ofiar, które padły ofiarą ataku, podobno znajdowała się w Chinach, Stanach Zjednoczonych i Indiach – choć uważa się, że akcja rozprzestrzeniła się w aż 90 krajach. Dokładna rentowność kryptojackingu jest trudniejsza do ustalenia, ponieważ wydobyte fundusze znajdują się w kryptowalucie Turtlecoin.

W ostrzeżeniu dla organizacji eksperci podkreślili, że ta akcja po raz kolejny pokazuje, że wspólne hasła nadal stanowią najsłabsze ogniwo w ochronie przed dzisiejszymi atakami.

• Rosyjska policja aresztowała twórcę krypto-piramidy finansowej:

Policja w Rosji aresztowała rzekomego twórcę programu krypto-piramidy z Kazachstanu, który stanął w obliczu międzynarodowego nakazu aresztowania, rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (MOI). Nienazwany zatrzymany jest podobno oskarżony o oszukanie inwestorów poprzez scam związany z kryptowalutami, który obiecywał wysokie zyski z inwestycji kryptograficznych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zgłosiło co najmniej 300 przypadków oszustw rzekomo związanych z piramidą, a jeden z inwestorów poniósł podobno straty w wysokości około 14 milionów kazachstańskich tenge (36.700 dolarów) na rzecz przestępców.

Według raportu intruz uciekł z Kazachstanu na początku 2019 r. i od tego czasu został uznany za poszukiwanego przez Interpol. Po aresztowaniu przez rosyjską policję rzekomy przestępca przyznał się, że nielegalnie przekroczył granicę w Rosji jadąc konno. Obecnie władze rozwiązują kwestię ekstradycji kryminalnej do Kazachstanu, jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wszczęła postępowanie sądowe przeciwko rezydentowi w Kalifornii za rzekome prowadzenie wielomilionowego programu piramidy kryptowalutowej. Wcześniej w maju brazylijska policja aresztowała dziesięć osób podejrzanych o prowadzenie piramidy kryptowalutowej o wartości 210 milionów dolarów.

• Kierownictwo BitPay: cena Bitcoina będzie wzrastać:

Kierownik wyższego szczebla procesora płatności kryptowalutowych BitPay powiedział, że Bitcoin będzie jedynie wzrastać w stosunku do obecnej ceny.

Przemawiając w wywiadzie dla Bloomberg TV, dyrektor handlowy firmy, Sonny Singh, powiedział, że zainteresowanie biznesowe i poparcie kryptowaluty napędzało obecny rynek byka.

Zaczynasz dostrzegać, że te waluty mają rzeczywiste przypadki użycia na całym świecie. To sprawia, że ludzie są tym naprawdę podekscytowani.

– powiedział Singh.

Singh odnosił się do nadchodzących projektów kryptograficznych od korporacji, takich jak Facebook i Fidelity Investments, a także do istniejących ruchów, takich jak JPM Coin firmy JPMorgan i operatora telekomunikacyjnego AT&T, teraz akceptującego Bitcoiny do płatności za pomocą BitPay.

W miarę jak coraz więcej planów staje się rzeczywistością, Bitcoin może tylko zyskać na zwiększonej ekspozycji i dominacji głównego nurtu, zauważył Singh. Dodał też, że dla regulatorów podwójny standard, który faworyzuje prywatną kryptowalutę, ale zakazuje zdecentralizowanych, jest teraz niemożliwy.

Jak regulator zamierza wykazać, że lubimy JPMorgan, ale nie lubimy Bitcoina i Ethereum? To będzie trudne. Będą musieli dokonać następującej klasyfikacji: waluty cyfrowe – są to zasady obowiązujące dla wszystkich walut cyfrowych. I na to właśnie czeka branża – aby mieć przepisy, których możemy przestrzegać i dotrzymywać, aby udowodnić, że wszystko jest zorganizowane i legalne.

– oświadczył Singh.

Podczas gdy JPM Coin w rzeczywistości zyskał krytyczny odbiór w branży, kiedy uruchomiono go na początku tego roku, Facebook pozostał nieśmiały w swoich planach, z niepotwierdzonymi doniesieniami medialnymi sugerującymi jedynie, że będzie ukierunkowany na płatności od 2020 r. i prawdopodobnie będzie nosił nazwę GlobalCoin.

• Organ regulacyjny Niemiec zatwierdza pierwsze STO: 

Platforma pożyczkowa oparta na Blockchain Bitbond rozpoczyna STO (ang. security token offering), który według niego jest pierwszym zatwierdzonym przez organ regulacyjny w Niemczech.

Poprzez sprzedaż firma zamierza zebrać 3,5 miliona euro, dzięki czemu będzie mogła nadal udzielać pożyczek małym firmom, ogłosiła firma Bitbond. STO jest otwarte do 8 lipca dla inwestorów na całym świecie z wyjątkiem USA i Kanady. Token bezpieczeństwa, zwany BB1, działa jak obligacja, a Bitbond odkupi tokeny po 10 latach. Prospekt STO został zatwierdzony przez niemieckiego regulatora finansowego BaFin, podała firma.

Bitbond zapewnia kredyty obrotowe małym firmom, które korzystają z platform e-commerce, takich jak eBay i Amazon w Azji, i twierdzi, że już przetworzyło ponad 15 milionów dolarów pożyczek biznesowych.

Małe firmy są niezwykle ważną częścią gospodarki i posiadają większość zatrudnionych osób na całym świecie. Widzimy w tym STO sposób na pomoc małym firmom w tworzeniu większej liczby miejsc pracy i własnego wzrostu.

– powiedział Radoslav Albrecht, założyciel i dyrektor generalny Bitbond.

Założona w 2013 r. firma Bitbond zebrała już miliony w funduszach VC na wsparcie swoich ofert kredytowych. Jego ostatnia runda przyciągnęła 5,5 miliona dolarów, a poprzednio pozyskała 1,2 miliona dolarów, 671 tysięcy dolarów i 2,2 miliony dolarów w trzech oddzielnych rundach finansowania.

• Bitcoin SV prawie 55% droższy: 

Giełdy zalała fala zieleni. Największy skok należy do Bitcoina SV o 54,7%, którym to wynikiem zostawił inne kryptowaluty z czołówki daleko w tyle. Wartość, choć już nie tak spektakularnie, zwiększył także Bitcoin Cash o 5,9%, EOS o 3,1%, Litecoin o 2,4%, Stellar i XRP po równo o 1,8%. Najmniejszą zmianę w porównaniu z ostatnią dobą wykazał Bitcoin rosnąc nieznacznie o 0,3%.

Kapitalizacja całego rynku wzrosła się o 1.8 mld dolarów i wynosi obecnie 276,6 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 82,8 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button