News

#687 Newsy z dnia 06.06.2019

Z czwartkowych wydarzeń: Podatek PCC do końca roku nie dotyczy kryptowalut; Facebook ogłosi szczegóły swojego krypto projektu; Bank Rezerw Indii zaprzecza ingerencji w zakaz kryptowalut; UE ułatwia rozwój nowych technologii; Dwucyfrowy spadek przy Bitcoinie SV.

Podatek PCC do końca roku nie dotyczy kryptowalut:

Problem podatku PCC ciągnie się w Polsce od zeszłego roku. Zgodnie z prawem powinien on być naliczany przy każdorazowym przypadku wymiany walut cyfrowych. W rzeczywistości proces ten dla większości jest jednak prawie niemożliwy do przeprowadzenia, a sumy podatku do wyliczenia.

Na początku 2018 r. Ministerstwo Finansów publicznie upomniało się o należności – reakcja polskiej społeczności kryptowalut była gwałtowna – pod budynkiem resortu zorganizowano protest. Uczestniczyły w nim znane osoby ze świata cyfrowych walut w naszym kraju, np. Sylwester Suszek z giełdy BitBay, Rafał Zaorski z fundacji Trading Jam, youtuberka Daria Gaca, czy Polskie Stowarzyszenie Bitcoin.

Ministerstwo w rezultacie rozpoczęło proces regulacji podatkowej nowego rynku. Problem podatku PCC jednak wciąż pozostał bez zmian. Podatek zniesiono wówczas na okres roku, a czas ten dobiega końca. Ministerstwo Finansów przygotowuje więc projekt nowelizacji rozporządzenia, z którego wynika, że okres abolicji podatkowej przedłużono do końca tego roku.

fot. alternatywa.net.pl

Facebook ogłosi szczegóły swojego krypto projektu:

Gigant mediów społecznościowych, Facebook, jeszcze w tym miesiącu ogłosi swój projekt kryptowalut, umożliwiając pracownikom wybranie części wynagrodzenia w nowej monecie, podaje CNBC.

Powołując się na raport The Information, CNBC stwierdza, że Facebook planuje ponadto przekazać kontrolę nad kryptowalutą podmiotom zewnętrznym w celu zapewnienia, że zasób cyfrowy nie będzie całkowicie scentralizowany.

Organizacje zewnętrzne będą rzekomo płacić aż 10 mln dolarów za możliwość pełnienia roli węzła – do walidacji transakcji – w sieci dla rodzimego tokena Facebooka.

Stablecoin – który rzekomo będzie zintegrowany jako narzędzie płatnicze w aplikacjach WhatsApp, Messenger i Instagram – będzie również dostępny za pośrednictwem fizycznych maszyn typu ATM, mówi The Information.

Własna kryptowaluta Facebooka była przedmiotem wielu spekulacji w ciągu ostatnich kilku miesięcy, ponieważ firma niewiele ujawniła na temat projektu. Wcześniej w tym tygodniu Financial Times doniósł, że Amerykańska Komisja CFTC prowadzi rozmowy z Facebookiem na temat nadchodzącego stablecoina.

W maju Facebook podobno nabył znak towarowy „Libra” dla tajnego projektu. Źródła zaznajomione z tą sprawą twierdziły, że Facebook rekrutuje firmy finansowe do opracowania monety, a kryptonim projektu to Libra. Później tego samego miesiąca Facebook zarejestrował również nową firmę finansową, Libra Networks LLC, w Genewskim Rejestrze Handlowym w Szwajcarii.

Bank Rezerw Indii zaprzecza ingerencji w zakaz kryptowalut:

Bank Rezerw Indii (RBI) zaprzeczył jakiejkolwiek wiedzy lub zaangażowaniu w rządowy projekt ustawy, który wprowadziłby całkowity zakaz kryptowalut, jak wynika z oficjalnego dokumentu.

Varun Sethi, prawnik specjalizujący się w Blockchain, złożył wniosek do RBI o udzielenie prawa do informacji w związku z raportem indyjskiego dziennika medialnego Economic Times z kwietnia, który sugerował, że kilka departamentów rządowych poparło całkowity zakaz „sprzedaży, zakupu i emisji wszystkich rodzajów kryptowalut”.

Chociaż RBI odmówił odpowiedzi na niektóre pytania Sethiego, bank potwierdził, że nie otrzymał od rządu centralnego żadnych informacji na temat proponowanej ustawy – i powiedział, że nie otrzymał kopii projektu ustawy.

Bank odmówił odpowiedzi na pytanie, czy jest on właściwym organem do podjęcia decyzji o zakazie kryptowalut. RBI powiedział jednak, że nie poparł takiego zakazu dla żadnego departamentu rządowego i że nie otrzymał żadnego pisemnego komunikatu sugerującego, że departament rządowy poparł taki krok.

Sethi zapytał, czy możliwe jest, aby taki projekt ustawy został przyjęty bez zgody RBI, ale bank odmówił odpowiedzi.

RBI odegrał kluczową rolę w regulowaniu kryptowalut i Blockchain, a także wydaje porady dla inwestorów. W kwietniu organizacja zaprezentowała piaskownicę regulacyjną, która umożliwiłaby testowanie produktów Blockchain na niewielkiej liczbie konsumentów, ale wykluczono kryptowaluty, giełdy i ICO.

UE ułatwia rozwój nowych technologii:

Unia Europejska zwiększa ilość danych, które mogą być ponownie wykorzystane jako surowiec do projektów sztucznej inteligencji i projektów Blockchain, jak czytamy w komunikacie prasowym. 

Urzędnicy mają nadzieję, że złagodzone przepisy „wzmocnią gospodarkę danych UE, przyczynią się do rozwoju społeczeństwa opartego na danych i pobudzą wzrost”.

Zestawy danych o wysokiej wartości będą dostępne bezpłatnie – w tym statystyki, rejestry własności firm i informacje meteorologiczne. Oprócz umożliwienia AI i produktom Blockchain korzystania z danych badawczych, które są już w domenie publicznej, w czasie rzeczywistym dostępne będą dane o pogodzie i transporcie.

Przepisy te są prawdziwym aktywatorem sztucznej inteligencji i pomogą Europie stać się światowym liderem w tym kluczowym obszarze. Będą wzmacniać unijny przemysł cyfrowy, zwłaszcza mniejsze firmy i startupy, które w przeciwnym razie nie miałyby dostępu do wszystkich danych potrzebnych do innowacji i rozwoju.

– mówi Alexandru Petrescu, minister komunikacji Rumunii. 

Państwa członkowskie UE będą miały teraz dwa lata, aby zapewnić wprowadzenie tych zmian do prawa krajowego.

W kwietniu UE oficjalnie uruchomiła Międzynarodowe Stowarzyszenie Zaufanych Aplikacji Blockchain i stwierdziła, że technologia ta okaże się kluczowa dla rozwiązania niektórych największych problemów dzisiejszej globalnej gospodarki – w tym zaufania między kupującymi i sprzedającymi oraz śledzenia autentyczności towarów.

Dwucyfrowy spadek przy Bitcoinie SV:

Na giełdach po upływie doby obserwujemy mieszane ruchy. Największe zmiany z wszystkich pozycji z czołówki dotknęły Bitcoina SV – spadek o 10%. Zmniejszyła się również wartość Bitcoina, o 0,3%, Ethereum, o 0,1% oraz Bitcoina Cash, o 2,2%. Wzrosty natomiast widzimy przy XRP – o 5%, Litecoinie – o 1,6% i Binance Coinie – o 2,1%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 0.5 mld dolarów i wynosi obecnie 247,5 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 62.9 mld dolarów.

źródło: coinmarketcap.com, coinmarketcap.com, bitcoin.pl.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button