News

#689 Newsy z dnia 08.06.2019

Z sobotnich wydarzeń: Analityk: w tym roku Bitcoin osiągnie 25.000 dolarów; San Marino wydaje regulacje dot tokenów; 74% wydobycia Bitcoinów zasilanych energią odnawialną; Sobotnie korekty.

Analityk: w tym roku Bitcoin osiągnie 25.000 dolarów:

Analityk cen Bitcoina, Oliver Isaacs uważa, że pod koniec 2019 r. waluta osiągnie poziom 25.000 dolarów, jak wynika z publikacji The Independent.

Istnieje wiele czynników napędzających ostatnie odrodzenie. Istnieją czynniki geopolityczne, technologiczne i regulacyjne. Efekt netto wojny handlowej między USA i Chinami doprowadził do nagłego zainteresowania Bitcoinem jako zabezpieczeniem inwestycji.

– powiedział Isaacs.

Draper podobnie skomentował stan głównych trendów adopcyjnych, kiedy giganci korporacyjni, tacy jak Microsoft, Amazon, Starbucks i Whole Foods, przyjmują już płatności w krypto. Inwestor Tim Draper uważa, że przyjęcie do głównego nurtu nastąpi w ciągu najbliższych kilku lat. Posuwa się tak daleko, że twierdzi, iż Bitcoin osiągnie 250.000 dolarów do 2023 r.

Myślę, że kiedy pójdziesz do Starbucksa, żeby kupić filiżankę kawy próbując zapłacić dolarami, będą się z ciebie śmiać, bo nie używasz Bitcoinów lub innej kryptowaluty […] Będzie jak przy starszej pani, która płaci drobniakami.

– mówi Draper.

Analitycy SFOX byli bardziej pesymistyczni, nazywając perspektywę rynku kryptograficznego „niepewną” i ostrzegając, że niedawny wzrost Bitcoina mógł być prostym FOMO (Fear Of Missing Out). Wskazywali także na trwającą wojnę handlową Stanów Zjednoczonych z Chinami jako przyczynę skoku wartości Bitcoina w zeszłym miesiącu.

San Marino wydaje regulacje dot tokenów:

Zgodnie z najnowszym dokumentem, kapitanowie regenci Republiki San Marino, Nicola Selva i Michele Muratori, wydali dekret rządowy w sprawie technologii Blockchain dla przedsiębiorstw.

Nowy dekret określa procedury rejestracji organizacji opartej na Blockchain w „Istituto per l’Innovazione della Repubblica di San Marino” lub San Marino Innovation Institute.

Zgodnie z dekretem organizacje działające w oparciu o Blockchain w Republice San Marino, UE lub każdym kraju niesklasyfikowanym jako „wysokiego ryzyka”, a także uznane za istotne z punktu widzenia prawodawstwa San Marino, mogą ubiegać się o rejestrację w instytucie.

Instytut dąży do zapewnienia pewności regulacyjnej, a także nadzoru i egzekwowania tych przepisów – oraz polityki przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) – szczególnie w przypadku ITO lub ICO. Instytut rozróżnia tokeny użytkowe (ang. utility tokens) i security tokens w odniesieniu do ITO, które są zdefiniowane w następujący sposób:

Żetony użytkowe… będą uważane za bony na zakup usług lub towarów oferowanych przez podmiot Blockchain… Security tokens… to aktywa cyfrowe, które stanowią, zależnie od instrumentu bazowego: a) instrumenty uczestnictwa emitenta; b) dłużne papiery wartościowe emitenta.

Dekret zawiera również zasady podatkowe dotyczące żetonów użytkowych i security tokens. Tokeny użytkowe, w szczególności, dla celów podatkowych będą traktowane jako waluta obca. Z drugiej strony security tokens będą traktowane jako uczestniczące instrumenty kapitałowe lub dłużne papiery wartościowe, w zależności od charakteru tokena. Wreszcie oba typy tokenów będą zwolnione ze standardowego podatku dochodowego na potrzeby „dochodu generowanego przez operacje” przy użyciu tokenów.

74% wydobycia Bitcoinów zasilanych energią odnawialną:

Firma badawcza CoinShares w swoim półrocznym raporcie wydobywczym szacuje, że 74,1% wydobycia Bitcoinów jest obecnie zasilane energią odnawialną.

Raport stwierdza również, że „przy obecnych cenach przeciętny górnik jest wysoce rentowny, a nawet starsze narzędzia i producenci z wysokimi kosztami eksploatacji są obecnie w stanie uzyskać dodatni zwrot z inwestycji”. W dokumencie zauważono również, że operacje wydobycia Bitcoinów koncentrują się tam, gdzie jest dużo energii odnawialnej.

Szacunki dotyczące odnawialnych źródeł energii spadły z 77,8% w naszym raporcie z listopada 2018 r. i odzwierciedlają większą widoczność branży z naszej strony, a także ruchy w branży.

– dodaje firma.

Korelacja między wydobyciem Bitcoinów a energią odnawialną sprawia, że wydobycie Bitcoinów „napędza więcej energii odnawialnej niż prawie każdy inny przemysł na dużą skalę na świecie”. Raport zauważa również, że od listopada ubiegłego roku całkowity hashrate sieci wzrósł z 40 kwintylionów haszy na sekundę (EH/s) do 50 EH/s.

Oznacza to, że – w tym okresie – wzrost mocy obliczeniowej zainwestowanej w utrzymanie sieci był wolniejszy niż średnia 10-letnia, ale zgodny ze średnią pięcioletnią.

Raport wskazuje również, że tymczasowy spadek hashratu (o około 40%) zarejestrowany pod koniec ubiegłego roku był pierwszym zarejestrowanym przypadkiem, w którym nastąpił znaczny i długotrwały spadek mocy obliczeniowej sieci.

CoinShares uważa, że niedawny wzrost hashratu Bitcoinów jest spowodowany ponownym włączeniem starego sprzętu górniczego po tym, jak wyższa cena sprawiła, że zaczęły być one opłacalne, oraz wdrożeniem następnej generacji, bardziej wydajnych układów scalonych ASIC. 

Sobotnie korekty:

Obecnie na giełdach obserwujemy widoczne korekty – żadna z 15 największych kryptowalut nie notuje wzrostu. Bitcoin spadł o 1.8%, Ethereum o 2,8%, XRP o 4%, Litecoin o 2,4%, Bitcoin Cash o 3,1% a EOS o 4,7%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 6.8 mld dolarów i wynosi 252.3 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 59 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button