News

#701 Newsy z dnia 20.06.2019

Z czwartkowych wydarzeń: Litecoin Foundation wyda kartę debetową; Facebook pod lupą Komitetu Bankowego Senatu USA; Obowiązek raportowania transakcji krypto w Brazylii; Ataki hakerskie na Coinbase; Aktualna sytuacja na giełdach. 

• Litecoin Foundation wyda kartę debetową: 

Litecoin Foundation ogłosiła rozpoczęcie współpracy z giełdą Bibox i firmą Ternio związaną z technologią Blockchain. W ramach wspólnego przedsięwzięcia wydana zostanie karta debetowa obsługująca płatności krypto.

Według publikacji na blogu Litecoin Foundation, karta będzie oparta na technologii platformy Ternio o nazwie BlockCard. Oprócz płatności w Litecoinach można użyć karty do zapłaty także za pomocą tokenów BIX i TERN. Początkowo karta będzie dostępna tylko dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych, ale w przyszłości jej twórcy planują rozszerzyć swoją usługę na inne kraje.

Bibox będzie pełnił funkcję powiernika funduszy użytkowników. Ponadto karta zostanie zintegrowana z oficjalnym portfelem Litecoin LoafWallet.

Jest to dla nas ekscytujące partnerstwo, ponieważ przyczynia się do realizacji misji Litecoin Foundation polegającej na tworzeniu większej liczby opcji wykorzystania Litecoin w codziennym życiu. Połączenie platformy BlockCard firmy Ternio z możliwościami giełdy Bibox daje posiadaczom Litecoin niezrównany dostęp do korzystania z usług u sprzedawców na całym świecie.

– powiedział Charlie Lee, twórca Litecoin i dyrektor zarządzający Litecoin Foundation.

Informacje o tym, co należy zrobić, aby otrzymać kartę, zostaną dostarczone w najbliższych tygodniach.

• Facebook pod lupą Komitetu Bankowego Senatu USA: 

Komitet Bankowy Senatu Stanów Zjednoczonych usłyszy 16 lipca zeznania na temat projektu kryptowaluty Facebooka – Libra, jak poinformował MarketWatch, serwis wiadomości z branży ekonomicznej.

Gigant mediów społecznościowych 18 czerwca opublikował białą księgę kryptowaluty Libra. Stablecoin będzie działać na rodzimym Blockchainie o tej samej nazwie i będzie wspierany przez koszyk aktywów rezerwowych „zaprojektowanych tak, aby nadać mu wartość wewnętrzną” i ograniczać wahania zmienności.

Po opublikowaniu projektu amerykańskie organy regulacyjne wyraziły zaniepokojenie możliwym wpływem projektu na stabilność finansową. Maxine Waters, przewodnicząca Komisji ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, zażądała, aby Facebook wstrzymał rozwój projektu, by organy regulacyjne miały możliwość jego dokładnego zbadania.

Biorąc pod uwagę niepokojącą przeszłość firmy, proszę, aby Facebook zgodził się na moratorium na wszelkie działania na rzecz rozwoju kryptowaluty do czasu, gdy Kongres i organy regulacyjne będą miały okazję zbadać te kwestie i podjąć stosowne działania.

– powiedziała Maxine Waters.

W dniu 16 lipca Komitet Bankowy zorganizuje przesłuchanie zatytułowane „Analiza proponowanej waluty cyfrowej na Facebooku i kwestii prywatności danych”. Jerome Powell, szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej, powiedział w środę podczas przemówienia na temat stóp procentowych, że Facebook skonsultował się z organami nadzoru przed rozpoczęciem projektu.

[Facebook] przeprowadził rozmowy na całym świecie, a regulatorzy, przełożeni i wielu ludzi dyskutowało o jego planach, co z pewnością obejmuje nas.

– przekazał Jerome Powell.

Urzędnicy państwowi w innych krajach również wyrazili swoje wątpliwości i obawy związane z nowym projektem. Francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire powiedział, że rząd zamierza „poprosić Facebooka o gwarancje” w odniesieniu do tokenu Libra.

• Obowiązek raportowania transakcji krypto w Brazylii: 

Federalny Urząd Skarbowy Brazylii (RFB) opublikował nowe zasady wymagające, aby giełdy kryptowalut informowały go o transakcjach użytkowników w celu identyfikacji oszustw podatkowych, jak poinformował Cointelegraph Brazil.

Wytyczne wyjaśniają, w jaki sposób platformy obrotu kryptowalutami w Brazylii powinny przyjmować nowe zasady w celu zgłaszania informacji o ruchach funduszy kryptograficznych użytkowników do urzędu i jak spełniać wymogi Instrukcji Normatywnej 1.888 / 2019 opublikowanej w maju tego roku.

RFB w szczególności wymaga, aby operatorzy giełd kryptowalut z siedzibą w Brazylii przekazywali informacje o wszystkich transakcjach przeprowadzanych w ramach ich systemu, podczas gdy platformy z siedzibą za granicą muszą dostarczać takie informacje ilekroć miesięczna wartość operacji, pojedynczo lub łącznie, przekracza 30.000 reali brazylijskich (7.750 dolarów).

Oprócz wielkości transakcji operatorzy giełdowi muszą również podać dane, takie jak narodowość posiadacza waluty cyfrowej, jego miejsce zamieszkania lub stałego zameldowania oraz jakie aktywa kryptograficzne zostały użyte w transakcji.

Zgodnie z wymogami, wszystkie wymagane informacje muszą być dostarczone w określonym czasie, tj. ”do godziny 23:59:59 w Brasilii, w ostatnim miesiącu kalendarzowym następującym po miesiącu, w którym operacja miała miejsce”. Nowe zasady wejdą w życie we wrześniu 2019 r.

Kiedy RFB ogłosił, że tworzy wymagania dla giełd kryptowalut, Ismair Junior Couto, dyrektor prawny Bitcoin Banco Group – największego brazylijskiego brokera kryptowalut – powiedział, że inicjatywa od dawna była oczekiwana. Dodał, że Bitcoin Banco wprowadził przepisy zapewniające wymagane informacje władzom.

• Ataki hakerskie na Coinbase: 

Niedawna luka w zabezpieczeniach Firefoksa została wykorzystana w atakach na wiodącą giełdę kryptograficzną i serwis portfelowy Coinbase, wynika z opublikowanego tweeta Philipa Martina, badacza bezpieczeństwa Coinbase.

Jak odkrył Martin, krytyczna luka tzw. zero-day w przeglądarce Mozilla Firefox, która została ogłoszona 18 czerwca, pojawiła się wraz z inną luką zero-day, przez którą celem hakerów stali się pracownicy Coinbase.

W poniedziałek giełda Coinbase wykryła i zablokowała próbę wykorzystania przez napastnika luki zero-day, wraz z oddzielną luką, która pozwoliła na ataki skierowane w stronę pracowników Coinbase.

– czytamy w tweecie Eksperta ds. Bezpieczeństwa Coinbase.

Martin przekazał także, iż Coinbase nie jest jedyną firmą kryptograficzną, której dotyczą te ataki, dodając, że giełda pracuje nad przekazywaniem informacji innym firmom, które jej zdaniem były również celem hakerów. Podkreślił, że zespół ds. bezpieczeństwa nie znalazł żadnych dowodów na jakikolwiek wpływ ataków na klientów Coinbase.

• Aktualna sytuacja na giełdach: 

Po upływie doby w czołówce kryptowalut widzimy mieszane ruchy. Największym wzrostem odznaczył się Binance Coin – o 3%. Na drugim miejscu znalazł się Bitcoin, który zwiększył swoją wartość o 2,3%, co utrzymuje go powyżej kwoty 9.300 dolarów. Nieznaczny wzrost należy do Ethereum o 0,4%. Pozostałe kryptowaluty z pierwszej dziesiątki notują niewielkie spadki. Najwięcej na wartości stracił Bitcoin SV o 3,4%, za nim Litecoin o 2,7%, Stellar o 2,3%, EOS i XRP po równo o 1,2%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 3 mld dolarów i wynosi obecnie 288.5 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 53.3 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, medium.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button