News

#724 – #725 Newsy z dni 14 – 15.07.2019

Z ostatnich wydarzeń: Twórca Ethereum rozważa wykorzystanie Bitcoina Cash; Wyciekł projekt ustawy wprowadzającej zakaz kryptowalut w Indiach; Zhakowana giełda odnajduje część skradzionych kryptowalut; Gruzja zwalnia kryptowaluty z podatku VAT;  Aktualna sytuacja na giełdach.

Twórca Ethereum rozważa wykorzystanie Bitcoina Cash:

Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, zaproponował użycie sieci Blockchain Bitcoina Cash jako tymczasowego rozwiązania skalowalności dla sieci Ethereum. Programista przedstawił podsumowanie tego pomysłu w artykule opublikowanym w Ethereum Research.

Sieć Ethereum doświadczyła pewnych problemów ze skalowalnością, ponieważ jej rodzimy Blockchain może przetwarzać zaledwie 15 transakcji na sekundę (TPS), podczas gdy jego główny konkurent Ripple ma podobno pojemność 1.500 TPS.

W związku z tym społeczność Ethereum pracuje nad Ethereum 2.0, poważną aktualizacją sieci, która ma poprawić jego skalowalność po przejściu ETH z proof-of-work na algorytm proof-of-stake.

Podczas gdy pierwsze etapy zmiany Ethereum 2.0 mają pojawić się na początku 2020 r., Buterin zasugerował teraz wdrożenie innych sieci Blockchain jako nowej opcji poprawy skalowalności Ethereum na krótką metę. Buterin powiedział, że Blockchain Bitcoina Cash doskonale pasuje do tego celu, ponieważ kryptowaluta zapewnia przepustowość około 53 kilobajtów (KB) na sekundę, w przeciwieństwie do 8 KB Ethereum.

Ponadto Buterin przedstawił trzy inne ważne powody, dla których warto wykorzystać tą sieć, w tym niskie opłaty, gotowość niezbędnych maszyn i otwartość społeczności Bitcoin Cash na osoby korzystające z Blockchain „do czegokolwiek chcą, dopóki płacą opłaty transakcyjne. 

W poście Buterin zaznaczył 10-minutowy czas blokowania Bitcoina Cash jako główną przeszkodę w uzyskaniu dobrego rozwiązania w zakresie skalowalności Ethereum. Ekspert zauważył jednak, że problem ten można rozwiązać za pomocą płatności bez potwierdzenia przy użyciu technik takich jak Avalanche przed konsensusem.

Społeczność kryptograficzna na Twitterze negatywnie oceniła nową propozycję integracji Bitcoina Cash Buterina, a niektórzy komentatorzy przewidywali, że taki scenariusz może doprowadzić zarówno Ethereum, jak i Bitcoina Cash do szybszego upadku.

Wyciekł projekt ustawy wprowadzającej zakaz kryptowalut w Indiach:

Projekt ustawy, który rzekomo wprowadziłby zakaz używania kryptowalut w Indiach jest rozpowszechniany przez lokalnych ekspertów prawnych Blockchain w mediach społecznościowych.

Niezweryfikowany dokument opublikowany przez prawnika technicznego Varuna Sethi wydaje się ujawniać projekt ustawy zatytułowany „Zakaz kryptowalut i regulacja oficjalnych walut cyfrowych”. Nawet jeśli jest autentyczny, projekt ustawy nie zostanie rzekomo przedyskutowany podczas sesji monsunowej parlamentu Indii w 2019 r., według jednej z lokalnych postaci z branży.

Dokument, zawierający 18 stron, proponuje zdefiniować kryptowalutę jako: „każda informacja lub kod, numer lub token nie będący częścią żadnej Oficjalnej Waluty Cyfrowej, generowany za pomocą środków kryptograficznych lub w inny sposób, zapewniający cyfrową reprezentację wartości”

Proponowana ustawa sugeruje, że „cyfrowa rupia” – wydana cyfrowo przez rezerwowy bank kraju – zostałaby zatwierdzona przez rząd centralny jako prawny środek płatniczy, podczas gdy wszystkie waluty spełniające powyższą definicję kryptowaluty byłyby całkowicie zakazane.

Nikt nie może kopać, generować, przechowywać, sprzedawać, wydawać, przekazywać, rozporządzać ani używać kryptowalut na terytorium Indii.

– czytamy.

Proponowany zakaz nie dotyczy osób korzystających z technologii DLT lub innych powiązanych technologii do celów eksperymentu lub badań, w tym w kontekście edukacyjnym, pod warunkiem, że do transakcji nie są zaangażowane żadne kryptowaluty.

Zakaz nie miałby również zastosowania do korzystania z DLT do tworzenia sieci, która zapewnia usługi finansowe lub inne, lub do innych środków tworzenia wartości, pod warunkiem, że ponownie takie działania nie będą wiązały się z wykorzystaniem kryptowalut jako płatności.

Proponowana kara za naruszenie zakazu kryptowalut – która wyraźnie wyklucza cyfrową rupię – byłaby karą grzywny lub do dziesięciu lat pozbawienia wolności albo obie. 

Zhakowana giełda odnajduje część skradzionych kryptowalut:

Japońska giełda kryptowalut Bitpoint odkryła ponad 2.3 mln dolarów w kryptowalutach – część z 32 mln dolarów skradzionych w zeszłym tygodniu, jak podaje lokalny dziennik The Mainichi.

Według Mainchi Bitpoint znalazł skradzione kryptowaluty na zagranicznych giełdach, które korzystały z systemu handlu oferowanego przez Bitpoint Japan. Bitpoint powiedział Mainchi, że ostatnie odkrycie zmniejsza całkowitą sumę utraconych funduszy 32 mln dolarów do 28 mln dolarów.

Giełda została zhakowana 12 lipca. 2,5 mld jenów (23 mln dolarów) skradzionych funduszy należało do klientów, a 1 mld (9,2 mln dolarów) należał do giełdy. Hakerzy z gorących portfeli giełdy ukradli Bitcoiny, Litecoiny, Etereum i XRP.

Bitpoint zawiesił wszystkie usługi po włamaniu, podczas gdy firma macierzysta giełdy Remixpoint Inc. straciła 19% po kradzieży. Remixpoint stał się niemożliwy do handlu w Tokio po ataku z powodu nadmiaru zgłoszonych zamówień na sprzedaż.

Niedawny incydent z udziałem Bitpoint nastąpił po rekordowym hakowaniu japońskiej giełdy Coincheck w styczniu 2018 r., w którym 534 mln dolarów w NEM zostało skradzionych z gorącego portfela Coincheck o niskim poziomie bezpieczeństwa.

Bitpoint był jedną z kilku giełd, które otrzymały zlecenie usprawnienia biznesu od japońskiego organu nadzoru finansowego, Financial Services Agency (FSA), w czerwcu ubiegłego roku. Jednym z głównych obaw FSA była zgodność giełdy z wymaganiami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy i poznawania klienta (AML i KYC). Agencja wyraziła również obawy, że fundusze klientów nie były wystarczająco oddzielone od funduszy giełdy.

Gruzja zwalnia kryptowaluty z podatku VAT:

Gruzja zwolniła kryptowaluty z podatku VAT, jak poinformował Bitcoin.com.

Według publikacji minister finansów Gruzji, Nodar Khaduri, podpisał niedawno ustawę mającą na celu uregulowanie opodatkowania podmiotów handlujących lub kopiących kryptowaluty. Ustawa weszła w życie pod koniec czerwca. Definicja zdecentralizowanej waluty, którą przedstawia projekt ustawy, jest następująca:

Kryptowaluty to aktywa cyfrowe, które są wymieniane elektronicznie i oparte na zdecentralizowanej sieci. Ich wymiana nie wymaga niezawodnego pośrednika i są zarządzane przy użyciu technologii DLT. 

– czytamy.

Wraz z wprowadzeniem ustawy mieszkańcy kraju mogą wymieniać kryptowaluty na walutę fiat bez opłacania podatku VAT. Mimo to Khaduri zwrócił uwagę, że gruziński lari pozostanie legalnym środkiem płatniczym w Gruzji i – podobnie przy zagranicznych walutach fiducjarnych – kraj nie zezwoli na używanie kryptowalut do płatności.

Artykuł wyjaśnia, że firmy górnicze nadal będą musiały płacić podatek VAT, chyba że są zarejestrowane za granicą, co może spowodować przeniesienie lokalnych przedsiębiorstw górniczych.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Na giełdach obecnie obserwujemy mieszane nastroje. Wzrost notuje Bitcoin – o 0,9%, XRP – o 1,9%, Litecoin – o 2%, Bitcoin Cash – o 1,4% oraz EOS – o 1,8%. Spadki natomiast obserwujemy przy Ethereum – o 2%, Binance Coinie – o 4,3%, Bitcoinie SV – o 5,5% oraz TRON – o 3,1%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 0.4 mld dolarów i wynosi obecnie 287.6 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 81.3 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button