#742 – #745 – Newsy z dni 01-04.08.2019
Z ostatnich wydarzeń: Jutro halving Litecoina; Ważne informacje w sprawie giełdy BitMarket; Brazylijczycy muszą zgłaszać wszystkie transakcje krypto; Facebook napędza cały rynek; Bitmain stracił 625 mln dolarów; Doradca Donalda Trumpa uważa, że Bitcoin stanie się powszechny; Tydzień wzrostów na giełdach.
• Jutro halving Litecoina:
Jedno z ciekawszych wydarzeń tego roku na kryptowalutach, będzie dotyczyło Litecoina, którego czeka jutro halving, czyli podział nagrody z wydobycia bloków w sieci Litecoin. Podział ten ma miejsce co cztery lata. Nagroda za wydobycie wynosi obecnie 25 LTC za blok. 5 sierpnia wysokość nagrody spadnie do 12,5 LTC.
Czy jest to okazja inwestycyjna? Prawdopodobnie była. Większość analityków uważa, że największe wzrosty LTC związane z halvingiem były pod koniec czerwca, a więc mamy już je za sobą. Przy poprzednim halvingu, zaraz po jego uruchomieniu, również nie odnotowaliśmy znaczącej zmiany ceny kryptowaluty. Pompa rozpoczęła się dopiero w momencie, kiedy nadeszła hossa na całym rynku. Jednak mimo to, część analityków twierdzi, że wraz z rozpoczęciem halvingu, możliwe jest ożywienie rynku i wzrost ceny LTC, na co czeka wielu inwestorów.
Charlie Lee, twórca Litecoina, przypomniał na swoim Twitterze o tym historycznym wydarzeniu.
• Ważne informacje w sprawie giełdy BitMarket:
Trwają działania prokuratury w sprawie upadłej giełdy BitMarket.pl. Jak podawały niektóre media, straty klientów sięgają nawet 0,5 mld zł, chociaż prawdopodobnie jednak chodzi o znacznie mniejsze kwoty, oscylujące w graniach 80 mln zł.
Sprawa została niedawno przeniesiona z Olsztyna do Suwałk. Prokuratura Okręgowa w Olsztynie prosi poszkodowanych, aby do Prokuratury Okręgowej w Suwałkach wysyłali swoje zawiadomienia o popełnionym przestępstwie. Na stronie Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii znajdziecie wzory odpowiednich dokumentów, które przygotowała kancelaria KG Legal Kijewski Graś (http://kglegal.pl).
Prosimy nie przekazywać swoich danych osobowych, numerów kont itp danych komukolwiek oprócz Policji/Prokuratury. Izba nie jest również uprawniona do przyjmowania takich danych. Prosimy przemyśleć i raczej nie płacić z góry lub podpisywać jakichkolwiek zobowiązań z kancelariami czy radcami którzy zgłaszają swoją pomoc w tej sprawie. Najskuteczniejszym sposobem będzie masowe przesyłanie przez wiele osób załączonych i uzupełnionych dokumentów, które w sposób bezpłatny udostępniamy i nie zobowiązują one nikogo dalej do żadnej współpracy z żadną kancelarią.
– przekazała Izba.
Giełda BitMarket.pl zniknęła z Internetu 8. lipca wraz z środkami użytkowników, o czym pisaliśmy w tym miejscu. W tym samym miesiącu Tobiasz N., jeden ze współwłaścicieli giełdy, zgodnie z orzeczeniem prokuratury, popełnił samobójstwo.
• Brazylijczycy muszą zgłaszać wszystkie transakcje krypto:
Od tego miesiąca, obywatele Brazylii są zobowiązani do zgłaszania swoich transakcji kryptograficznych z krajowym organem podatkowym, Departamentem Federalnych Dochodów (RFB).
Transakcje z kryptowalutami, takimi jak Bitcoin, muszą być zgłaszane do RFB zgodnie z zasadami ustalonymi w instrukcji normatywnej 1888 wprowadzonej w maju 2019 roku. Jak donosi krajowa publiczna agencja prasowa Agência Brasil, nowy środek ma zastosowanie do osób fizycznych, firm i domów maklerskich i obejmuje wszystkie rodzaje działań związanych z kryptografią, w tym kupno i sprzedaż kryptowalut, a także darowizny, bartery, depozyty, wypłaty i inne.
Podmioty mają dostarczać raporty miesięczne do końca każdego następnego miesiąca, jeśli transakcje krypto miały miejsce. Zgodnie z zasadami, lokalne giełdy kryptograficzne będą musiały informować RFB o wszystkich operacjach bez względu na wartość. Jednak ci, którzy korzystają z giełd zagranicznych, pośrednictwa lub dokonują transakcji peer-to-peer w krypto, będą musieli zgłaszać transakcje, jeśli miesięczna kwota przekroczy 30.000 reali brazylijskich (7.800 dolarów).
Kary wahają się od 1,5% do 3% kwoty niezgłoszonej transakcji.
Ci, którzy nie zdadzą sprawozdania z transakcji kryptograficznych, będą narażeni na kary w wysokości od 100 do 500 reali w Brazylii lub od 25 do 130 dolarów. Według Agência Brasil, RFB jest również upoważniona do pobierania od 1,5% do 3% kwoty niezgłoszonej transakcji jako kary.
RFB uważa, że rynek walut cyfrowych w Brazylii ma więcej inwestorów niż druga najstarsza giełda w Brazylii, B3, która podobno ma około 800.000 klientów. Organ zamierza zwalczać nielegalne działania, takie jak pranie pieniędzy, uchylanie się od opodatkowania i finansowanie terroryzmu.
Niedawno szef Federacji Przemysłu Stanu São Paulo wyraził obawy, że Brazylijczycy mogą zacząć używać krypto do unikania podatków.
• Facebook napędza cały rynek:
Bitwise prognozuje przyspieszenie rozwoju rynku kryptowalut, argumentując, że Libra zwróciła uwagę na Bitcoina. Szef badań Bitwise, Matt Hougan, powiedział w imieniu firmy:
Dzięki wadze i kongresowi Facebooka, właśnie przyspieszyliśmy dwa lub trzy lata w przyszłość kryptografii, przyspieszając wszystkie rozmowy, debaty i główne dyskusje.
Firma twierdzi, że w wyniku rozwoju Libry i obrad w obrębie kryptografii w Kongresie, ludzie zdają sobie sprawę, że nie mogą dłużej ignorować kryptowalut.
Bitwise zauważa również, że oczekuje od rządu podwyższenia poziomu regulacji w niektórych częściach przemysłu kryptowalut, takich jak początkowe oferty monet (ICO) i nieuregulowane giełdy.
Ta analiza i uwaga będą w rezultacie dobre dla rynku kryptograficznego w perspektywie długoterminowej. Zapewni to inwestorom pewność, że organy regulacyjne są zaangażowane i wyjaśnią wytyczne, zgodnie z którymi dojrzała wersja rynku będzie mogła się rozwijać.
Facebook niedawno ostrzegł swoich inwestorów, że jego Libra może nigdy nie zostać wydana.
• Bitmain stracił 625 mln dolarów:
Chiński producent koparek kryptowalutowych ASIC, Bitmain, stracił 625 milionów dolarów w pierwszych dwóch miesiącach tego roku, jak wynika z raportu QQ z 2. sierpnia.
Według raportu firma poniosła straty w wysokości 625 mln dolarów w marcu, 345 dolarów w styczniu i 280 mln dolarów w lutym. Wyniki te były prawdopodobnie spowodowane sprzedażą przestarzałych 16-nanometrowych układów ASIC po niskich cenach, a po usunięciu zapasów z tych maszyn oczekuje się nowych zysków ze sprzedaży nowych 7-nanometrowych platform wydobywczych.
Szacowało się, że marża zysku brutto firmy osiągnie 30% w kwietniu dzięki sprzedaży wyżej wymienionego urządzenia. Pod koniec marca firma ogłosiła, że jej 9-nanometrowa koparka z serii Antminer S17 ma zostać uruchomiona 9. kwietnia.
Bitmain ponownie planuje zbiórkę funduszy, argumentując, że rynek kryptowalut zaczął ponownie odnotowywać zyski. Firma liczyła na pozyskanie 3 miliardów dolarów z planowanego IPO w Hongkongu, jednak z najnowszego raportu wynikało, że ten cel pozyskiwania funduszy zostanie zmniejszony do między 300 mln a 500 mln dolarów, jeśli zostanie przeprowadzony w Stanach Zjednoczonych.
Niepotwierdzone raporty z tego tygodnia ujawniły, że Canaan Creative – główny konkurent Bitmain – stał się pierwszą chińską firmą górniczą, która złożyła wniosek o IPO w USA.
• Doradca Donalda Trumpa uważa, że Bitcoin stanie się powszechny:
Stephen Bannon, współzałożyciel Breitbart News i były główny strateg administracji amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, wyraził swój podziw dla Bitcoina (BTC), widząc go jako część „globalnego buntu populistycznego”, w wywiadzie dla Squawk Box CNBC.
Bannon twierdził, że wiodąca waluta cyfrowa, Bitcoin, może być bardzo ważną częścią „globalnego buntu populistycznego”, a kryptowaluty mają wielką przyszłość.
Bannon powtórzył więc słowa ze swojego wykładu w Zurychu wiosną tego roku, kiedy stwierdził, że kryptowaluty i Blockchain wzmocnią ruch populistyczny, wzmocnią firmy, upoważnią rządy do ucieczki od banków centralnych, które obniżają wartość waluty i powodują niewolnictwo.
Bannon spodziewa się, że kraje rozwijające się wykorzystają kryptowaluty do uniknięcia uzależnienia się od dolara amerykańskiego jako waluty rezerwowej.
W czerwcu Bannon odbył prywatne spotkania z inwestorami kryptowalut i menedżerami funduszy hedgingowych na temat możliwości zebrania funduszy za pośrednictwem swojej firmy inwestycyjnej, Bannon & Company.
Obecne zainteresowanie Bannona kryptografią rzekomo odnosi się do możliwości tworzenia przez kraje własnych kryptowalut w oparciu o ich majątek narodowy.
• Tydzień wzrostów na giełdach:
W przeciągu ostatnich siedmiu dni cena Bitcoina systematycznie rosła – z ceny 9.260 dolarów do 10.920 dolarów. Jest to wzrost o 18%. Dominacja Bitcoina względem innych kryptowalut na rynku również zwiększała się, z 64,48% do 66,8%. Jeżeli chodzi o kapitalizację Bitcoina, to również wzrosła ona z 91.2 mld dolarów do 97.2 mld dolarów – wzrost o 6.6%.
Bitcoin zdecydowanie dyktuje trend cenowy pozostałych projektów. Z większych projektów, na wyróżnienie zasługuje na pewno Bitcoin Cash, który w ostatnich siedmiu dniach wzrósł o 9.9%, oraz Monero, którego cena wzrosła o 9.8%. Liderem jednak jednak Tezos, który znajduje się na 15. miejscu w rankingu kryptowalut pod względem wielkości i który zanotował wzrost na poziomie aż 45%.
Kapitalizacja całego rynku wynosi dzisiaj 292.8 mld dolarów, a obrót na giełdach wyniósł 46.6 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, bithub.pl, coinmarketcap.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut
500 tys milionów. ??
Literówka, dzięki!