News

#751 Newsy z dnia 10.08.2019

Z sobotnich wydarzeń: Użytkownicy kryptowalut muszą uważać na nowego Trojana; New Jersey powołuje grupę zadaniową ds. Blockchain; Dusting attack na użytkowników Litecoina; Weekendowe spadki.

Użytkownicy kryptowalut muszą uważać na nowego Trojana:

Analitycy komputerowi w firmie Zscaler ThreatLabZ, zajmującej się cyberbezpieczeństwem, odkryli nowy rodzaj trojana atakującego użytkowników kryptowalut.

W poście opublikowanym na blogu firma ujawnia, że zidentyfikowała nowego trojana zdalnego dostępu (RAT), który jest w stanie przejąć kontrolę administracyjną nad docelowym komputerem, uzyskać dostęp do historii przeglądarki i wyszukiwać działania związane z kryptowalutami, kartami kredytowymi, firmami, mediami społecznościowymi, pośród innych.

Złośliwe oprogramowanie nazywa się Saefko i jest napisane w .NET, frameworku oprogramowania opracowanym przez Microsoft i używanym do tworzenia szerokiej gamy aplikacji.

RAT są zazwyczaj pobierane w wyniku otwarcia przez użytkownika załącznika do wiadomości e-mail lub pobrania aplikacji lub gry, która została nim zainfekowana. Ponieważ RAT umożliwia kontrolę administracyjną, intruz może na docelowym komputerze zrobić wszystko, na przykład monitorować zachowanie użytkownika poprzez rejestrowanie naciśnięć klawiszy, uzyskiwanie dostępu do poufnych informacji, aktywowanie kamery internetowej systemu, robienie zrzutów ekranu, formatowanie dysków i wiele innych.

– wyjaśnia post.

Zscaler zaleca, aby osoby prywatne nie pobierały ani nie otwierały plików z niezaufanych źródeł i stwierdza, że administratorzy sieci powinni blokować nieużywane porty, wyłączać nieużywane usługi i monitorować ruch wychodzący.

New Jersey powołuje grupę zadaniową ds. Blockchain:

Gubernator New Jersey, Phil Murphy, niedawno podpisał ustawę S2297, która jest aktem mającym na celu utworzenie tak zwanej Grupy Zadaniowej Inicjatywy Blockchain. Celem grupy zadaniowej jest badanie rozwiązań Blockchain dla korzyści stanu. 

Wiadomość, że Murphy uchwalił tę ustawę, pochodzi z oświadczenia na oficjalnej stronie stanu New Jersey. Zgodnie z komunikatem prasowym grupa zadaniowa zbada ryzyko i korzyści związane z technologią Blockchain i DLT; publiczne i prywatne łańcuchy Blockchain, algorytmy konsensusu, aktualne projekty i przypadki użycia na całym świecie i ich potencjał dla stanu, oraz  jakie przepisy można zmienić w celu bezpiecznego i elektronicznego przechowywania dokumentacji.

W skład grupy zadaniowej wejdzie 14 członków mianowanych przez urzędników na różnych stanowiskach rządowych. Grupa będzie miała 180 dni po pierwszym zwołaniu na sprawozdanie ze swoich ustaleń i obejmie analizę kosztów i korzyści wprowadzenia technologii Blockchain w agencjach rządowych, a także zalecenia dotyczące wdrożenia takich rozwiązań.

Grupą zadaniową będzie kierował stanowy dyrektor ds. Technologii, Chris Rein. Zauważył on, że „jest podekscytowany możliwością oceny i pomocy w kształtowaniu tego, w jaki sposób rząd może najlepiej wykorzystać i zoptymalizować technologię Blockchain”.

Senator James Beach, który sponsorował projekt ustawy, skomentował, jak czuje się pewny, iż Blockchain znajdzie swoje miejsce w rządzie jako rodzaj środka bezpieczeństwa:

W czasach, w których informacje cyfrowe wymagają ochrony, Blockchain to innowacja technologiczna, która ochroni nas przed hakerami i osobami starającymi się ukraść nasze informacje […] Wierzę, że cokolwiek zadecyduje grupa zadaniowa, w samorządach istnieje miejsce na Blockchain do ochrony przed coraz większymi zagrożeniami ze strony Internetu.

– powiedział.

Dusting attack na użytkowników Litecoina:

Oficjalny Twitter giełdy kryptowalut Binance podaje, że wczoraj miał miejsce poważny atak na użytkowników altcoina Litecoin.

Około 5 godzin temu doszło do ataku na dużą skalę na użytkowników LTC @Litecoin.

– czytamy.

Tweet podaje również link do transakcji – która według Binance jest częścią ataku – wysyłając ułamek (0,00000546 LTC) monety na 50 adresów. Ponadto giełda podaje również link do wyjaśnienia ataku typu dusting, który definiuje go w następujący sposób:

Dusting attack odnosi się do stosunkowo nowego rodzaju złośliwej działalności, w której hakerzy i oszuści próbują złamać prywatność użytkowników Bitcoinów i kryptowalut, wysyłając niewielkie ilości monet do ich osobistych portfeli.

W ten sposób, atak tego rodzaju skutkuje tym, że osoba atakująca może następnie wyśledzić aktywność transakcyjną tych portfeli. Analizując te dane, atakujący próbuje ustalić, kto kontroluje dane portfele.

Weekendowe spadki:

Ostatnia doba na giełdach wykazała zauważalne spadki prawie wszystkich największych kryptowalut. Bitcoin zmniejszył swoją wartość o 3,1%, Ethereum o 2,5%, XRP o 0,6%, Bitcoin Cash o 2% a Binance Coin o 2,3%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 7.5 mld dolarów i wynosi obecnie 294.1 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 56.2 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button