News

#753 Newsy z dnia 21.08.2019

Ze środowych wydarzeń: Sąd Najwyższy Indii nakazuje wytłumaczenie się z wprowadzenia zakazu na krypto; Komisja Europejska obawia się monopolu Libry; Tether planuje wydać nowego stablecoina; Tokeny, które mogą pomóc środowisku; Dzień kończy się mocnymi spadkami.

Sąd Najwyższy Indii nakazuje wytłumaczenie się z wprowadzenia zakazu na krypto:

Bank Centralny Indii otrzymał nakaz od Sądu Najwyższego tego kraju w związku z jego postępowaniem w sprawie zakazu prowadzenia działalności związanej z kryptowalutami i nakazał mu rozpatrzeć skargi.

Podczas ostatniej sesji trwającego przesłuchania w sprawie działań Banku Rezerw Indii (RBI) w dniu 21 sierpnia sąd orzekł, że urzędnicy nie zareagowali odpowiednio na obawy branży kryptowalut dotyczące jego działań.

RBI zabroniło bankom obsługi operatorów kryptograficznych, takich jak giełdy, w lipcu 2018 r. – skutecznie powstrzymując takie platformy od dalszego działania w Indiach. Dziś doszło do ostrej krytyki ze strony sędziego Sądu Najwyższego, Rohintona Fali Narimana. Jak podsumował na Twitterze Crypto Kanoon, który był obecny na rozprawie, Nariman dał RBI zaledwie dwa tygodnie na uzasadnienie swoich działań.

Omawiając ostateczny wynik przesłuchania, które już się zakończyło, Crypto Kanoon podsumował:

Sprawa przyjęła najbardziej nieprzewidywalny obrót. Sędzia Nariman nakazuje RBI odpowiedzieć na reprezentację w odpowiedni sposób. Oferuje odroczenie sprawy na 2 tygodnie, jak usłyszałem, niech odpowiedź przyjdzie po ponownym rozpatrzeniu zakazu przez RBI. RBI zgodziło się.

– czytamy.

Sprawa pojawia się w tym samym czasie, gdy rząd Indii rozważa uczynienie kryptowalut nielegalnymi dla wszystkich Indian. W lipcu komitet rządowy zalecił ruchom Delhi zakazanie wszystkich tokenów oprócz oficjalnej cyfrowej wersji rupii. Następnie ekspert oszacował, że kraj, gdyby podpisał zakaz, straciłby rynek warty około 13 mld dolarów.

Komisja Europejska obawia się monopolu Libry:

Organy antymonopolowe w Komisji Europejskiej, oddziale wykonawczym Unii Europejskiej, wysłały kwestionariusz, aby ustalić, czy proponowany przez Facebooka stablecoin Libra jest projektem antykonkurencyjnym.

Bloomberg dowiedział się o tych wiadomościach za pośrednictwem prywatnego dokumentu. Zgodnie z publikacją, Komisja w sierpniu wysłała kwestionariusz, aby dowiedzieć się, czy inne podmioty będą w stanie konkurować z Libra Association i jego produktem na uczciwych zasadach. Urzędnicy podobno uważają, że Libra może utrudniać konkurencję poprzez wymianę informacji i wykorzystywanie danych konsumenckich.

Ponadto organy nadzoru podobno rozpoczęły badanie mające wykazać sposób w jaki można zastosować Libra w aplikacjach WhatsApp i Messenger na Facebooku. Ta część dochodzenia koncentruje się na tym, jak działa członkostwo i zarządzanie w Libra Association. 

W raporcie zauważono, że oddział antymonopolowy komisji nie jest jedynym oddziałem instytucji zajmującym się stablecoinem. Rzecznik departamentu usług finansowych Komisji powiedział, że oddział ten „monitoruje rozwój rynku w zakresie aktywów kryptograficznych i usług płatniczych, w tym Libra i jej rozwój”.

Inni urzędnicy państwowi również wyrazili obawy dotyczące możliwej dominacji Facebooka w sektorze płatności. Amerykański senator Sherrod Brown, członek Senackiej Komisji Bankowej, opowiedział w czerwcu o swoich obawach, że Facebook może dyktować warunki płatności dla firm.

Co się stanie, gdy Facebook zmusi firmy do rezygnacji z akceptowania Twojej karty kredytowej lub karty debetowej? Możesz zostać zmuszony do użycia nowych Monopolowych pieniędzy Facebooka. Co z właścicielami małych firm, zmuszonymi do ich wykorzystania lub utraceniem dostępu do milionów użytkowników Facebooka?

– powiedział.

Tether planuje wydać nowego stablecoina:

Operator Stablecoina Tether planuje wydać stablecoina wspieranego przez chińskiego juana, jak donoszą lokalne media branżowe, ChainNews.

Akcjonariusz Bitfinex, Zhao Dong, poinformował rynek, że Tether – operator stojący za wiodącym stablecoinem USDT – planuje wydać nowego stablecoina w najbliższej przyszłości. Byłby wspierany przez chińskiego juana trzymanego na zagranicznych kontach pod nazwą CNHT.

Zhao podobno powiedział także, że jego platforma do cyfrowego zarządzania aktywami, RenrenBit, byłaby pierwszą, która zainwestuje w projekt. Zwrócił także uwagę, że Tether i giełda kryptowalut Bitfinex są ze sobą powiązane i że mają ten sam zespół zarządzający.

Związek między Bitfinex i Tether wzbudził podejrzenia po tym, jak w kwietniu biuro prokuratora generalnego w Nowym Jorku złożyło skargę przeciwko iFinex, Bitfinex i Tether. Prokuratorzy twierdzili, że firmy oszukały inwestorów z Nowego Jorku, ukrywając stratę 850 mln dolarów na platformie handlowej Bitfinex.

Bitfinex i Tether odpowiedzieli na niedawne orzeczenie sędziego Joela Cohena w toczącej się przeciwko firmom sprawie utrzymując, że zarzuty są bezzasadne.

Tokeny, które mogą pomóc środowisku:

Australijski Commonwealth Bank obecnie pracuje nad prototypem tokenów Blockchain, które mają umożliwić właścicielom gruntów, grupom środowiskowym, deweloperom i rządom inwestowanie w zrównoważony rozwój.

Bank ogłosił w komunikacie prasowym opublikowanym na swojej stronie internetowej, że wspólnie z BioDiversity Solutions Australia pracuje nad „BioTokens”, umożliwiającymi zrównoważone inwestycje.

Według publikacji projekt jest częścią szerszego działania mającego na celu wsparcie regionalnych przedsiębiorstw w całym kraju – i umożliwia tworzenie aktywów kryptograficznych reprezentujących kredyty różnorodności biologicznej na potrzeby programu kompensacji różnorodności biologicznej rządu Nowej Południowej Walii.

Przedmiotowy projekt rządowy – przedstawiony w 2017 r. – wymaga od firm znalezienia i zakupu kredytów na różnorodność biologiczną, aby zrównoważyć wpływ na rozwój. Takie kredyty mogą być generowane przez właścicieli gruntów ustanawiających stanowiska zarządcze w celu ochrony różnorodności biologicznej na ich ziemi. 

Tokenom podobno będzie również towarzyszyć dedykowany cyfrowy rynek online.

Rozwój rynku cyfrowego jest częścią szerszego projektu, nad którym pracowaliśmy, aby pomóc interesariuszom w uczestnictwie w programie kompensacji różnorodności biologicznej NSW. Naszą wizją było pomóc w ochronie cennych ekosystemów środowiskowych, jednocześnie tworząc alternatywne źródło dochodu dla właścicieli gruntów i nagradzając ich za zachowanie różnorodności biologicznej na ich ziemi. 

– powiedział Rod Barnaby, dyrektor zarządzający BioDiversity Solutions Australia.

Dzień kończy się mocnymi spadkami:

Giełdy po upływie doby wykazują wyraźne spadki wszystkich największych kryptowalut. Bitcoin notuje spadek o 5,7%, Ethereum o 6,2%, XRP o 3%, Bitcoin Cash o 4,8%, Litecoin o 2,7% a Binance Coin o 4,6%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 15 mld dolarów i wynosi obecnie 262.8 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 59.4 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button