#755 Newsy z dnia 23.08.2019
Z piątkowych wydarzeń: Członkowie Libry rozważają rezygnację z powodu nacisków rządu; Rwanda rozważa wydanie krajowej kryptowaluty; Pierwsza platforma akceptująca płatności w Huobi Token; Binance: Fundusze ponownie bezpieczne po zgłoszonym problemie technicznym; Ceny kryptowalut poszły w górę.
• Członkowie Libry rozważają rezygnację z powodu nacisków rządu:
Co najmniej trzech wczesnych zwolenników Facebooka w związku z planowanym uruchomieniem stablecoina Libra rozważa wycofanie się z projektu w związku z silną presją regulacyjną.
W dzisiejszym raporcie Financial Times stwierdzono, że dwóch partnerów założycieli Stowarzyszenia Libra Facebooka rozmawiało o tym, jakie powinny być ich właściwe kroki. Jeszcze jeden – znowu nienazwany – podmiot popierający jest rzekomo zaniepokojony tym, że ich publiczne poparcie dla Libry spowoduje niechcianą kontrolę regulacyjną własnych, niezależnych przedsiębiorstw.
Stowarzyszenie Libra jest nowo utworzonym, niezależnym konsorcjum zarządzającym dla Libry. Liczy 28 członków-założycieli – w tym Visa, Mastercard, PayPal oraz Uber i Spotify – z których każdy był zobowiązany do zainwestowania w projekt 10 milionów dolarów.
Myślę, że partnerom, którzy chcą być postrzegani jako zgodni [z własnymi organami regulacyjnymi], będzie trudno będzie wspierać [Librę].
– zauważył w wywiadzie dla Financial Times jeden z partnerów.
Niektóre z tych rozmów [na temat regulacji] powinny były mieć miejsce przed premierą, aby zrozumieć, jak przedstawiciele organów regulacyjnych by o tym pomyśleli, aby nie było tak wielkiego oporu.
– skrytykował Facebooka inny zwolennik za źle opracowaną strategię.
Napięcie podobno narasta po obu stronach. Jeden z partnerów przyznał, że samego Facebooka zmęczyło bycie jedynym, który nadstawia szyję. Zarówno Facebook, jak i Stowarzyszenie Libra podobno odmówiły komentarza.
Organy antymonopolowe Komisji Europejskiej jako ostatnie dołączają do rund sond regulacyjnych dotyczących Libry od czasu prezentacji projektu w czerwcu. Sprzeciw organów regulacyjnych, rządów i bankierów centralnych na całym świecie osiągnął tak wysoki poziom, że pod koniec lipca Facebook został poproszony o ostrzeżenie swoich inwestorów, że stablecoin może nigdy nie zostać wydany.
• Rwanda rozważa wydanie krajowej kryptowaluty:
Bank centralny Rwandy – Narodowy Bank Rwandy – bada, jak w przyszłości zaoferować oficjalną walutę cyfrową.
Mówi się, że bank centralny jest zainteresowany oferowaniem waluty cyfrowej jako środka zwiększania wydajności transakcji i wspierania wzrostu gospodarczego. Jednak Dyrektor Generalny ds. Stabilności Finansowej Peace Masozera Uwase ostrzegł, że praca musi zostać wykonana jeszcze przed wdrożeniem.
Nadal istnieją obawy dotyczące tego, jak dokładnie przeliczyć całą walutę na formę cyfrową, jak ją dystrybuować i jak szybko można przetwarzać te transakcje […] Pojawiają się wyzwania, jeśli technologia nie działa, jak poradzić sobie z takimi problemami? Dołączymy, gdy będziemy gotowi.
– dodał Uwase.
Uwase powiedział podobno również, że Narodowy Bank Rwandy zbada również próby innych banków centralnych dotyczące stworzenia krajowej, cyfrowej waluty – w tym wysiłki w Kanadzie, Singapurze i Holandii.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy napisał w czerwcu, że Urugwaj rozpoczął program pilotażowy dla cyfrowej waluty banku centralnego – z Bahamami, Chinami, Szwecją, Ukrainą i Unią Walutową Wschodnich Karaibów, które są „na granicy” uruchamiania własnych testów.
• Pierwsza platforma akceptująca płatności w Huobi Token:
Rodzimy token giełdy kryptowalut Huobi – Huobi Token – jest teraz dostępny jako środek płatności za zakupy online szerokiej gamy produktów z platformy e-commerce FomoHunt.
Huobi Token jest zdecentralizowanym zasobem cyfrowym opartym na Ethereum o ograniczonej podaży 500 milionów, który nagradza użytkowników giełdy niższymi opłatami w celu zwiększenia udziału w rynku i płynności na giełdzie.
Zgodnie z komunikatem prasowym posiadacze Huobi Token mogą teraz kupować ubrania, sztukę, sprzęt i inne produkty z wyżej wymienionej platformy.
Możliwość bezpośredniej współpracy z Huobi to niesamowita okazja. Pracujemy razem, aby umożliwić użytkownikom naszej społeczności korzystanie z Huobi Token i dokonywanie rzeczywistych zakupów ubrań, dzieł sztuki, subskrypcji FomoHunt, biletów na wydarzenia, a nawet sprzętu górniczego.
– skomentował James Lawrence, współzałożyciel FomoHunt.
• Binance: Fundusze ponownie bezpieczne po zgłoszonym problemie technicznym:
Giełda kryptowalut Binance potwierdziła, że środki użytkowników nie są zagrożone po tym, jak zgłoszony problem techniczny zaczął wpływać na wypłaty.
Według prezesa Changpenga Zhao, znanego również jako CZ, sytuacja została rozwiązana dziś 23 sierpnia, a bezpieczeństwo funduszy nie zostało zagrożone. Wyjaśnił, że problem dotyczył Amazon Web Services (AWS). Problemy z buforowaniem powodowały wyświetlanie komunikatów o błędach dla części handlowców Binance, a także wpływały na wypłaty.
AWS ma problem, głównie z usługami buforowania, dotykający niektórych użytkowników na całym świecie. Współpracujemy z nimi i uważnie monitorujemy sytuację. Powoduje to około 500 komunikatów o błędach w interfejsach API i wpływa na przetwarzanie niektórych wypłat.
– napisał CZ.
• Ceny kryptowalut poszły w górę:
Po upływie doby wszystkie kryptowaluty z czołówki notują zauważalne wzrosty. Najwięcej ze wszystkich, bo aż o 2,7% podrożał Bitcoin – co daje mu wartość powyżej 10.400 dolarów. Za nim kolejno wzrosły: Litecoin o 2,3%, XRP o 2,1%, Bitcoin Cash o 1,9%, Ethereum o 1,4%, EOS o 1%, Binance Coin o 0,6%, Bitcoin SV o 0,4%, Monero o 0,2%.
Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 6.6 mld dolarów i wynosi obecnie 271.2 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 54 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.