News

#768 Newsy z dnia 05.09.2019

Z czwartkowych wydarzeń: Bitcoin zużywa mniej energii pomimo wzrostu hashrate; Mobius: Bitcoin powinien mieć pokrycie w złocie; Czołowa firma Korei Południowej uruchomi własną kryptowalutę; Mastercard dołącza do Marco Polo Network; Aktualna sytuacja na giełdach. 

• Bitcoin zużywa mniej energii pomimo wzrostu hashrate: 

Zużycie energii Bitcoina staje się coraz bardziej wydajne pomimo, że wskaźnik hashrate nadal osiąga rekordowe poziomy, jak sugerują nowe dane.

Dane z agregatora Statista, pokazały, że pomimo większej mocy obliczeniowej przeznaczonej do wydobywania Bitcoinów, do zasilania tego procesu potrzeba mniej energii elektrycznej. Według jednego wykresu zużycie energii w lipcu wyniosło 69,79 terawatogodzin rocznie. W lipcu 2018 r. liczba ta wyniosła 71,12 terawatów, a wskaźnik hashrate był prawie o 60% niższy niż obecnie.

Hash rate mierzy ogólną moc obliczeniową związaną z przetwarzaniem transakcji Bitcoina. W sierpniu wskaźnik przeszedł 80 kwintylionów hash/s, a obecnie wynosi prawie 90 kwintylionów. W lipcu 2018 r. liczba ta wynosiła około 40 kwintylionów.

Dane wpisują się zatem w ogólną tendencję do zwiększającej się świadomości ekologicznej u górników. Gdy ceny Bitcoinów wzrosły w tym roku, wielu operatorów ogłosiło próby poprawy wydajności.

Badanie przeprowadzone w czerwcu wykazało, że trzy czwarte działalności wydobywczej Bitcoinów jest napędzane odnawialnymi źródłami energii. Producenci sprzętu starali się opracowywać nowe urządzenia o większych możliwościach i niższych wymaganiach energetycznych, takie jak 7-nm Antminer firmy Bitmain, który zadebiutował w listopadzie ubiegłego roku.

• Mobius: Bitcoin powinien mieć pokrycie w złocie: 

Znany inwestor rynków wschodzących, Mark Mobius, uważa, że Bitcoin musi być wspierany przez złoto, aby miał jakąkolwiek wartość.

W wywiadzie dla Squawk Box Mobius, założyciel Mobius Capital Partners, wyraził obawy dotyczące ryzyka związanego z kryptowalutami i technologią Blockchain. Kiedy Joe Kernen, działacz kryptograficzny CNBC, zapytał, czy Mobius uważa, że Bitcoin ma wrodzoną wartość, słynny inwestor unikał bezpośredniej odpowiedzi na to pytanie, twierdząc, że świat naprawdę potrzebuje kryptowaluty, która byłaby wspierana złotem.

Jeśli istnieje kryptowaluta, która jest naprawdę wsparta złotem – i to znaczy, że istnieje znacząca umowa i coś współczesnego w tym rodzaju – to może to być całkiem interesujące.

– mówi Mobius.

Kernen zauważył, że nie ma waluty fiat zabezpieczonej złotem, zadając jednocześnie pytanie, dlaczego jakiekolwiek krypto musi mieć takie samo wsparcie, Mobius przyznał, że kluczem w tej sprawie jest kwestia wiary. Mobius wyjaśnił, że istnieje całe pokolenie ludzi, którzy wierzą w Internet, a także w kryptowaluty, i „to wystarczy”.

Powodem, dla którego ludzie wierzą w dolara amerykańskiego, jest to, że wierzą, że mając dolary w rękach, mogą coś kupić. Jest więc stopień, w którym jeśli kryptowaluta może pozwolić ci coś kupić, a ty uważasz, że tak jest, to jest to w porządku.

– dodał.

Powtarzając swoje ostatnie oświadczenia, że to jest kwestia wiary, czy ludzie wierzą w Bitcoina lub jakiekolwiek inne krypto, weteran inwestycji wciąż podkreślał obawy dotyczące branży, argumentując, że ludzie wkrótce zaczną zdawać sobie sprawę, że kryptowaluty są bardzo ryzykowne.

Co więcej, technologia Blockchain również stanowi poważne ryzyko, zauważył Mobius, stwierdzając, że na Blockchain można się włamać, tak jak na wszystkie technologie stworzone przez ludzi, pomimo jej niezmienności.

20 sierpnia Mobius zasugerował, że kryptowaluty mogą potencjalnie podnieść cenę złota, przewidując, że wzrost wiary w Bitcoina i inne cyber-waluty wywoła popyt na prawdziwe, twarde aktywa, takie jak złoto.

Czołowa firma Korei Południowej uruchomi własną kryptowalutę: 

SM Entertainment, koreański gigant muzyki rozrywkowej, ujawnił plany budowy własnej kryptowaluty i łańcucha Blockchain we współpracy z technologiczną organizacją CT-IA Labs.

Dyrektor generalny CT-AI Labs, Sang-Sik Joo, ogłosił inicjatywę na konferencji deweloperów południowo-koreańskiej giełdy kryptograficznej UpBit, jak informuje lokalna agencja ITChosun. Joo zauważył, że obecnie rozmawiają o projekcie z partnerami, którzy zbudują platformę, jednak szczegóły nie mogą jeszcze zostać ujawnione.

SM Entertainment podobno oczekuje, że platforma Blockchain połączy świat fizyczny i wirtualny. Joo skomentował ten ruch definiując funkcję jaką widzi w Blockchain przy branży rozrywkowej.

Blockchain z punktu widzenia rozrywki jest zdecentralizowanym podmiotem rozrywkowym.

– powiedział.

SM Entertainment to największa południowokoreańska firma z branży rozrywkowej. Strona z danymi firmy na Crunchbase szacuje roczne przychody firmy na 350 mln dolarów.

Przemysł muzyczny był postrzegany jako duża szansa dla technologii Blockchain. Co ciekawe, uważa się, że jest to narzędzie zdolne do jego intermediacji, umożliwiając bezpośrednią interakcję ekonomiczną między fanami i artystami, którzy również uzyskaliby większą część wartości, którą tworzą.

Mastercard dołącza do Marco Polo Network: 

Amerykański gigant usług finansowych Mastercard dołączył do sieci Marco Polo Network zasilanej przez Corda  -która należy do R3 – w celu finansowania handlu.

W opublikowanym komunikacie Mastercard ujawnił swój udział w projekcie, który jest wynikiem współpracy R3 i irlandzkiej firmy technologicznej TradeIX rozpoczętej w 2017 roku. Inicjatywa zapewnia platformę klasy wielu aktywów, która oferuje między innymi usługi pośrednika-maklera i transakcje wielowalutowe.

Platforma Mastercard Track do globalnego handlu między firmami współpracowała z Marco Polo, próbując ułatwić dalszy rozwój i więcej rozwiązań w zakresie finansowania kapitału obrotowego.

Jacques Levet, szef bankowości transakcyjnej Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki w BNP Paribas – jednym z członków sieci Marco Polo – powiedział:

Lepszy przepływ informacji w całym łańcuchu wartości może przynieść znaczące korzyści wszystkim członkom sieci.

Ostatnio Standard Bank, największy bank w Afryce pod względem sumy aktywów, również dołączył do sieci Marco Polo. Standard Bank będzie teraz rozwijać rozwiązania w zakresie finansowania handlu wraz z głównymi globalnymi instytucjami finansowymi, takimi jak BNP Paribas i ING.

W kwietniu Marco Polo wprowadził trzech nowych członków do celów pilotażu i oceny, w tym firmę usług finansowych BayernLB, bank Helaba z siedzibą we Frankfurcie oraz dostawcę usług back office S-Servicepartner.

Aktualna sytuacja na giełdach: 

Na giełdach po upływie doby nadal dominują spadki. W czołowej dziesiątce widzimy jednak dwie pozycje, które wyszły obronną ręką z ogólnego trendu: Binance Coin, który notuje wzrost o 5,5% oraz Monero ze wzrostem o 3,6%. Bitcoin zmniejszył wartość o 0,1%, Ethereum o 3% a XRP o 1,7%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się 0.5 o mld dolarów i wynosi obecnie 266.4 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 50.9 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button