#769 Newsy z dnia 06.09.2019
Z piątkowych wydarzeń: Nadchodząca waluta Chin będzie podobna do Libry; JPMorgan ostrzega przed globalnym przyjęciem stablecoinów; Japonia licencjonuje kolejną giełdę; Aktualna sytuacja na giełdach.
• Nadchodząca waluta Chin będzie podobna do Libry:
Najwyższy urzędnik chińskiego banku centralnego potwierdził, że nadchodząca krajowa waluta cyfrowa będzie podobna do tokenu Libra.
Angielskojęzyczna strona internetowa Hongkong Journal opublikowała wiadomości, powołując się na wcześniejsze relacje Shanghai Securities News, które są własnością oficjalnej chińskiej rządowej agencji Xinhua News.
Mu Changchun – zastępca dyrektora Departamentu Płatności Chińskiego Banku Ludowego (PBoC) – powiedział, że chińska waluta cyfrowa będzie obsługiwana na głównych platformach płatności elektronicznych, takich jak WeChat Tencata i wspierana przez Alibaba Alipay.
Tokeny będą gwarantowane przez bank centralny, a tym samym tak samo bezpieczne jak banknoty wydawane przez PBoC, dodatkowo można ich używać bez połączenia z Internetem, aby zapewnić kontynuację transakcji nawet w przypadku awarii sieci komunikacyjnych.
Mówiąc o motywacjach tego kraju do wprowadzenia cyfrowej waluty, Mu argumentował, że moneta pomoże chronić suwerenność walut obcych Chin, nawet jeśli liczne komercyjne zastosowania walut cyfrowych zyskają popularność:
Dlaczego bank centralny nadal stosuje taką cyfrową walutę, skoro dzisiejsze metody płatności elektronicznych są tak rozwinięte? Ma to na celu ochronę naszej suwerenności monetarnej i legalnego statusu waluty. Musimy planować z wyprzedzeniem na deszczowy dzień.
– powiedział.
Jak zauważył Mu, nadchodząca krajowa waluta cyfrowa będzie dążyć do zapewnienia anonimowych płatności przy jednoczesnym zapobieganiu praniu pieniędzy. Wyjaśnił, że chociaż waluta skoncentrowana na płatnościach będzie miała podobieństwo do Libry, nie będzie to bezpośrednia kopia.
• JPMorgan ostrzega przed globalnym przyjęciem stablecoinów:
Nowy rzut stableconów prowadzonych przez Libra może być podatny na awarie w okresach obciążenia sieci. Według opublikowanej analizy JPMorgan, brakuje im krótkoterminowej płynności innych systemów płatności.
W komunikacie dla klientów analitycy podkreślili potencjał znacznego wzrostu stablecoinowych systemów płatności, takich jak Libra. JPMorgan zaleca jednak ostrożność, jeśli sieci staną się odpowiedzialne za znaczną część globalnej aktywności transakcyjnej.
W formie jakiej są obecnie projektowane i proponowane nie uwzględniają one mikrostruktury działania takiego systemu płatności. Ryzyko zablokowania systemu płatniczego, szczególnie w okresach skrajnych warunków, może mieć poważne konsekwencje makroekonomiczne.
– czytamy.
Innym ryzykiem wskazanym w nocie były ujemne zyski. Libra będzie opierać się na dochodach z zabezpieczeń na rachunku rezerwowym walut fiducjarnych. Jednak rentowności większości głównych walut są już ujemne, a trendy wskazują na dalsze globalne luzowanie polityki pieniężnej.
Każdy system, który opiera się na dochodzie z aktywów rezerwowych w celu finansowania kosztów operacyjnych i innych bieżących kosztów, staje się niestabilny w świecie o ujemnej stopie zwrotu […] całkowicie ujemna stopa rezerwy Libra stała się prawdopodobnym (niektórzy twierdzą, że bardzo prawdopodobnym) ryzykiem.
– pisze firma.
• Japonia licencjonuje kolejną giełdę:
LVC Corporation, ramię japońskiego giganta komunikatorów LINE zorientowane na aktywa cyfrowe i Blockchain, uzyskało licencję operacyjną na giełdę kryptograficzną od japońskiego organu nadzoru finansowego.
Platforma handlowa LVC Corp., nazwana BITMAX, umożliwi 80 milionom użytkowników LINE w Japonii kupowanie i sprzedaż wielu głównych kryptowalut. Według CT Japan FSA zezwoliła na handel Bitcoinami, Ethereum, Bitcoinem Cash, Litecoinem i XRP na platformie.
Według opublikowanego komunikatu prasowego, z usług LINE korzysta187 mln użytkowników na całym świecie miesięcznie, a około 50 mln użytkowników zarejestrowało swoją usługę płatności mobilnych LINE Pay.
W lipcu 2018 r. LINE uruchomiła globalną giełdę kryptograficzną zorientowaną na użytkownika BITBOX – i podobno zmieni przeznaczenie infrastruktury zaplecza platformy na zatwierdzoną przez FSA japońską platformę BITMAX.
Ze względu na japońskie wymogi otrzymania licencji na giełdę kryptowalut – obowiązujące od zmiany krajowej ustawy o usługach płatniczych w kwietniu 2017 r. – BITBOX nie jest dostępny dla japońskich handlowców.
LINE uruchomiło swoją natywną kryptowalutę Link pod koniec lata 2018 r. i od tego czasu kontynuuje rozwój ekosystemu tokenów w oparciu o swój Blockchain zorientowany na usługi, Link Chain. Sieć Blockchain umożliwia również bezpośrednie stosowanie zdecentralizowanych aplikacji do platformy przesyłania wiadomości Line.
LINK został wymieniony na BITBOX w październiku 2018 r. Podczas gdy poprzednie doniesienia wskazywały, że BITMAX również będzie obsługiwał transakcje LINK, CT Japan nie wskazał, że FSA oficjalnie autoryzowała token na swojej liście zatwierdzonych kryptowalut na nadchodzącą platformę.
• Aktualna sytuacja na giełdach:
Miniona doba na giełdach wykazała wyraźne ruchy wzrostowe. Bitcoin zwiększył wartość o 2,9%, Ethereum o 2%, XRP o 0,8%, Bitcoin Cash o 4,1% a Litecoin o 3,2%.
Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 6.6 mld dolarów i wynosi obecnie 273 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 51.7 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.