News

#790 Newsy z dnia 27.09.2019

Z piątkowych wydarzeń: ING: CBDC będą dostępne za 2 – 3 lata; Sąd Korei Płd.: giełda musi zwrócić wykradzione środki; Bank centralny Wenezueli rozważa przechowywanie Bitcoina; Bitmain uruchomi nową platformę dla górników; Aktualna sytuacja na giełdach.

ING: CBDC będą dostępne za 2 – 3 lata:

Główny ekonomista holenderskiego banku ING powiedział, że „pełnoprawne” waluty cyfrowe będą opracowywane przez banki centralne w ciągu zaledwie dwóch do trzech lat.

Mark Cliffemight, przemawiając w opublikowanym w przez ING wideo, argumentował, że prowadzony przez Facebook projekt kryptowaluty Libra wywiera presję na władze monetarne. Jeśli Libra ma zostać uruchomiona w 2020 r., banki centralne „musiałyby” zrobić własny krok w tym samym terminie.

Myślę, że już teraz mamy poczucie pilności wśród społeczności ustalającej polityki.

– dodał.

Odnosząc się do korzyści dla banków centralnych, Cliffemight wyjaśnił, że cyfrowa waluta pozwoli bankom zastąpić fizyczną gotówkę, a zatem „przenieść się jeszcze bardziej na terytorium ujemne ze stopami procentowymi”.

Ekonomista powiedział, że „otworzyłoby to cały szereg opcji”, a także zapewniłoby inne sposoby wspierania działalności gospodarczej w przyszłym kryzysie.

Istnieją już wskazówki, że Libra zachęca banki centralne do poważniejszego rozważenia ścieżki cyfrowej waluty.

W tym samym czasie, gdy francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire powiedział, że planuje zablokować Librę w UE w połowie września, ujawnił również, że rozmawiał o stworzeniu „publicznej cyfrowej waluty” z ustępującym prezesem Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghi oraz Christine Lagarde, która obejmie jego stanowisko jeszcze w tym roku.

Oczywiście Chiny są liderem, po tym, jak Libra zachęciła ich do przyspieszenia rozwoju cyfrowego juana. Chiński Bank Ludowy zasugerował, że jest prawie gotowy do uruchomienia, ale zaprzeczył doniesieniom o listopadowym debiucie.

Sąd Korei Płd.: giełda musi zwrócić wykradzione środki:

Sąd Korei Południowej orzekł, że giełda kryptowalut CoinOne musi zwrócić inwestorowi 20.800 dolarów (25 mln won) po tym, jak został zhakowany. Atakujący wykorzystał osobisty login i hasło inwestora, aby ukraść 45 mln won, podczas gdy opcja dziennego limitu wypłat w wysokości 20 mln won miała być włączona. 

Kradzież miała miejsce pod koniec grudnia 2018 r., kiedy skradziono dane logowania do giełdy inwestora CoinOne. Osoba atakująca, która ukryła swój adres IP za pomocą VPN w Holandii, przekształciła wszystkie zasoby kryptowalut inwestora w Bitcoina, który został następnie wycofany z giełdy.

Całkowita wartość skradzionych kryptowalut pod koniec listopada 2018 r. wyniosła około 47,7 mln won, jednak na koncie istniał dzienny limit wypłat wynoszący 20 mln won, co powinno zapobiec pobraniu pełnej kwoty.

Inwestor argumentował, że giełda powinna blokować dostęp z obcych adresów IP, które były inne niż normalny punkt dostępu użytkownika. Sąd orzekł jednak, że nie jest to konieczne zabezpieczenie, które powinna była zastosować giełda. W przypadku braku limitu wypłat sąd orzekł, że giełda jest odpowiedzialna, a zatem musi zapłacić inwestorowi pokrycie dodatkowych strat przekraczających ten limit.

Bank centralny Wenezueli rozważa przechowywanie Bitcoina:

Bank centralny Wenezueli bada możliwości przechowywania Bitcoinów i Ethereum, według anonimowych źródeł, które podobno mają bezpośredni wgląd w tę sprawę.

Według artykułu Bloomberg centralny bank Wenezueli przygląda się bliżej, czy ma możliwość przechowywania kryptowalut. Państwowa spółka naftowa i gazowa Petroleos de Venezuela SA (PSDV) zwróciła się do banku centralnego o zbadanie sprawy po tym, jak producent ropy napotkał trudności w otrzymywaniu płatności od międzynarodowych klientów z powodu sankcji USA wobec obecnego reżimu prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro.

Anonimowe źródła podały, że PSDV chce przenieść Bitcoina i Ethereum do wenezuelskiego banku centralnego, a następnie zlecić instytucji centralnej płacenie dostawcom w kryptowalutach.

W nadziei na przezwyciężenie izolacji od globalnego systemu finansowego, wenezuelski bank centralny podobno analizuje propozycje, w których kryptowaluty będą wliczane do międzynarodowych rezerw kraju, które obecnie osiągają najniższy poziom od 30 lat wynoszący 7,9 mld dolarów.

Bitmain uruchomi nową platformę dla górników:

Chiński gigant sprzętu do wydobywania kryptowalut, Bitmain, uruchomi w październiku platformę łączącą górników kryptograficznych z całego świata z właścicielami farm.

Platforma, nazwana World Digital Mining Map (WDMM), zostanie oficjalnie uruchomiona podczas World Digital Mining Summit (WDMS), który odbędzie się we Frankfurcie między 8 a 10 października, co Bitmain ogłosił w dzisiejszym poście na blogu.

Zgodnie z ogłoszeniem, WDMM będzie pierwszą globalną siecią, która połączy właścicieli sprzętu wydobywczego z farmami wydobywczymi, którzy zapewnią dostępne zasoby energii do ich hostowania za opłatą. Z kolei członkowie sieci uzyskają dostęp do wielu spersonalizowanych usług od Bitmain, w tym pomoc w projektowaniu farm górniczych, połączenia z klientami zagranicznymi do hostowania oraz wsparcie w zakresie operacji, zakupów i budowy.

Aby złożyć wniosek o wpisanie na listę WDMM, właściciele farm górniczych będą musieli podać dane o swoich obecnych urządzeniach górniczych i zdolnościach do przyjmowania innych górników. Właściciele farm górniczych będą mogli ubiegać się o wpis na WDMM podczas wydarzenia WDMS, zauważa post.

Matthew Wang, dyrektor Mining Farm of Bitmain, stwierdził, że WDMM pomoże uczynić mining kryptowalut bardziej zrównoważonym w perspektywie długoterminowej, zapewniając zupełnie nowy sposób łączenia farm wydobywczych i właścicieli sprzętu. Wang nakreślił zaangażowanie Bitmain we wspieranie ciągłego wsparcia dla górników przez cały okres użytkowania sprzętu i wspieranie ogólnego postępu w branży.

Ponadto Bitmain podczas WDMS planuje również ogłosić zwycięzców 10 najlepszych farm górniczych na świecie. Według strony internetowej projektu zwycięzcy otrzymają oficjalną certyfikację i bilety VIP na WDMS. Głosowanie na 10 najlepszych farm nadal jest otwarte.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Miniona doba na giełdach wykazała nieduże wzrosty wszystkich największych kryptowalut. Bitcoin notuje wzrost o 0,7%, Ethereum o 4,1%, XRP o 1,3%, Bitcoin Cash o 2,8% a Litecoin o 2,4%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 6.3 mld dolarów i wynosi obecnie 214 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 59.9 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button