News

#791 Newsy z dnia 28.09.2019

Z sobotnich wydarzeń: Niebezpieczny błąd w Lightning Network został naprawiony; Pracownik centrum badań jądrowych ukarany za nielegalny mining; EBC: Stablecoiny nieodpowiednie jako substytut pieniędzy; Aktualna sytuacja na giełdach.

Niebezpieczny błąd w Lightning Network został naprawiony:

Popularna sieć płatności działająca na łańcuchu Blockchain Bitcoina cierpiała na długotrwałą lukę w kodzie – za pomocą której atakujący mogliby pozbawić użytkowników pieniędzy.

Chociaż pierwotnie oznaczono ją publicznie 30 sierpnia przez dewelopera Rusty Russella, pełen opis szczegółowo ujawniający, w jaki sposób osoba atakująca może wykorzystać tę lukę, został wydany w piątek.

Osoba atakująca może twierdzić, że otwiera kanał, lecz albo nie zapłaci peerowi, albo nie zapłaci pełnej kwoty.

–  napisał Russell.

Lightning Network to protokół płatności warstwy 2, który umożliwia ultraszybkie i prawie bezkosztowe transakcje na łańcuchu Bitcoina. Aby użytkownicy mogli wysyłać transakcje przez ową sieć, muszą otworzyć tak zwane „kanały płatności”, aby wysyłać i odbierać środki od innych użytkowników.

Bez odpowiednich kontroli osoba atakująca mogłaby udawać, że otwiera nowy kanał płatności i wysyła fałszywe transakcje. Po oszustwie uczciwy użytkownik może następnie odesłać prawdziwe pieniądze atakującemu, nie wiedząc, że poprzednie transakcje były całkowicie sztuczne. Nie jest jasne, ilu użytkowników padło ofiarą takich ataków.

Według Russella wszystkie główne klienty oprogramowania Ligtning zostały zaktualizowane, naprawiając tę lukę. Zapytany, dlaczego ujawnienie luki w zabezpieczeniach zajęło trzy miesiące, Pierre-Marie Padiou – CEO firmy utrzymującej jedną z trzech najpopularniejszych implementacji Lightning – powiedział, że programiści musieli zachować ostrożność.

Problem związany z tą podatnością polega na tym, że kiedy się o tym dowiesz, wydaje się to takie oczywiste. Trzy miesiące to nie długo. To dość krótki czas, ponieważ musisz dać użytkownikom czas potrzebny na aktualizację. … Wielu użytkowników tego nie robi.

– powiedział Padiou.

Dodał, że programiści Lightning nie chcieli ryzykować ujawnienia tej luki, dopóki nie byli absolutnie pewni, że żaden użytkownik nie był zagrożony.

Pracownik centrum badań jądrowych ukarany za nielegalny mining:

Pracownik centrum badań jądrowych w mieście Sarow w Rosji został ukarany grzywną za nielegalne wydobywanie Bitcoinów.

Według artykułu opublikowanego przez rosyjski serwis informacyjny Meduza, mężczyzna został ukarany grzywną w wysokości 450.000 rubli (7.000 dolarów) za próbę wydobycia Bitcoinów przy pomocy superkomputera obsługującego petaflop w jego miejscu pracy, Wszechrosyjskiego Instytutu Badań Naukowych w Sarowie w Rosji.

Sarow, około 230 mil na wschód od Moskwy, jest zamkniętym miastem, ponieważ jest rosyjskim centrum badań nad bronią jądrową.

Sąd wydał wyrok w dniu 17 września. Pracownik badań jądrowych został skazany za niezgodny z prawem dostęp do informacji komputerowych i naruszenie zasad przechowywania informacji.

Jak niedawno poinformowaliśmy, armeńska firma informatyczna została oskarżona o nielegalne uzyskanie dostępu do energii elektrycznej i wykorzystywanie jej do wydobywania kryptowalut. Armeńska Narodowa Służba Bezpieczeństwa twierdziła, że firma informatyczna zainstalowała sprzęt wydobywczy kryptowaluty w jednej z swoich elektrowni wodnych, w wyniku czego nielegalnie zużyła 1,5 mln kilowatogodzin energii elektrycznej – o wartości ponad 150.000 dolarów – w przeciągu 1,5 roku.

EBC: Stablecoiny nieodpowiednie jako substytut pieniędzy:

Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC), podzielił się swoimi poglądami na temat stablecoinów, przyszłości aktywów kryptograficznych i możliwej cyfrowej formy euro.

W liście skierowanym do członka Parlamentu Europejskiego Evy Kaili, prezes EBC zauważył, że Europejski System Banków Centralnych (ESBC) ściśle monitoruje rozwój sytuacji w branży kryptowalut.

ESBC analizuje krypto-aktywa i stablecoiny w celu zrozumienia ich potencjalnych implikacji dla polityki pieniężnej, bezpieczeństwa i wydajności płatności i infrastruktury rynkowej oraz stabilności systemu finansowego.

– dodał.

Pomimo pozytywnego podejścia do nowych technologii, Draghi najwyraźniej uważa, że stablecoiny i kryptowaluty są ogólnie mało wartościowe.

Jak dotąd stablecoiny i krypto-aktywa miały ograniczone zastosowania w tych obszarach i nie zostały zaprojektowane w sposób, który czyni je odpowiednimi substytutami pieniędzy.

– powiedział.

Draghi dodał, że ze względu na ciągłe innowacje technologiczne i szybką ewolucję w branży kryptowalut, ocena EBC w przyszłości może być inna.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Po upływie 24 godzin na giełdach obserwujemy nieduże wzrosty. Wartość Bitcoina zwiększyła się o 1.6%, Ethereum o 4,6%, XRP o 1,1%, Bitcoina Cash o 4,9% a Litecoina o 1,4%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 3.3 mld dolarów i wynosi obecnie 217.3 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 50.4 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button