#795 Newsy z dnia 02.10.2019
Ze środowych wydarzeń: Szwajcarski regulator nie jest zaniepokojony Librą; Firmy wspierające Libra mają wątpliwości; Służba celna przechwyciła nielegalnie importowane koparki; Wiceprzewodnicząca KE kwestionuje przyszłość Libry; Aktualna sytuacja na giełdach.
• Szwajcarski regulator nie jest zaniepokojony Librą:
Mark Branson, szef szwajcarskiego organu nadzoru finansowego FINMA, powiedział, że bardziej martwią go ciemne zakątki kryptowalut niż stablecoin Libra Facebooka.
Reuters poinformował, że Bronson jest bardziej nieufny wobec projektów kryptograficznych, które rozwijają się poza oficjalną kontrolą, niż projektu Libra, który według niego „jest wykonywany w sposób przejrzysty”.
Bardziej niepokoję się projektami, które rozwijają się gdzieś w ciemnym zakątku systemu finansowego, rozprzestrzeniają się w cyberprzestrzeni i któregoś dnia stają się zbyt duże, aby je zatrzymać.
– dodał.
Branson wyjaśnił, że Libra będzie podlegać tym samym surowym przepisom, które mają zastosowanie do banków, oprócz surowych przepisów w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy, oraz że Szwajcaria nie zrobi nic, aby zablokować projekt, dodając:
Nie jesteśmy tu po to, aby uniemożliwiać takie projekty. Odpowiemy im z otwartym umysłem, z postawą, że takie same ryzyko wymaga tych samych zasad. Nasze zasady i standardy nie podlegają negocjacji.
• Firmy wspierające Libra mają wątpliwości:
Visa, Mastercard, PayPal i Stripe nie są pewni, czy chcą zostać opłaconymi uczestnikami cyfrowej waluty Libra Facebooka. Jak donosi Bloomberg, powołując się na „ludzi znających sprawę”, czterej giganci płatniczy mają zastrzeżenia co do planów.
Firmy stanowiły część kohorty, która pierwotnie powiedziała, że chce działać jako węzły dla Libra, z zastrzeżeniem opłaty w wysokości 10 mln dolarów. Od tego czasu Libra wywołała poważny sprzeciw ze strony organów regulacyjnych na całym świecie, a czwórka podziela obawy, że ich reputacja może ucierpieć.
Kierownictwo firm płatniczych uważa, że Facebook wyprzedził stopień, w jakim regulatorzy czuli się komfortowo z tym projektem i są zaniepokojeni postrzeganiem, że sieć społecznościowa nie zachowuje się odpowiedzialnie w innych obszarach.
– czytamy.
Ostatnie wydanie pojawia się przed przeprowadzeniem przez Facebooka ceremonii podpisania umowy w Szwajcarii, przyszłej siedzibie opiekuna Libra – Libra Association.
Wydarzenie, które, jak podają te same źródła, może nastąpić już 14 października, umocniłoby niedoszłych członków. W rozmowie z Bloombergiem rzecznik Stripe zdawał się zaprzeczać wyłaniającym się problemom między firmą a Facebookiem, dodając:
Nic się nie zmieniło w sprawie naszego zaangażowania w Librę, odkąd zaczęliśmy uczestniczyć.
Sami szwajcarscy regulatorzy niedawno wyrazili swoje obawy dotyczące Facebooka, jednak dotyczą one prywatności, a mniej działań Libry.
• Służba celna przechwyciła nielegalnie importowane koparki:
Federalna Służba Celna Federacji Rosyjskiej zatrzymała nielegalny import czterech urządzeń do wydobywania kryptowalut z Mongolii do Rosji.
Zgodnie z doniesieniami Coinspot, obywatel Mongolii próbował przemycić cztery urządzenia górnicze z wentylatorami i podłączonymi mikroukładami przez granicę rosyjsko-mongolską na terytorium Rosji.
Służby celne wyjaśniły, że przemytnik został zatrzymany przez celników z Ałtaju podczas kontroli granicznej na wsi Tashanta. Zatrzymany nie mógł dostarczyć żadnych dokumentów prawnych dotyczących sprzętu do wydobywania kryptowalut, który został następnie skonfiskowany przez władze.
Cointelegraph poinformował w czerwcu, że Artem Sychev, pierwszy zastępca dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Informacji w Banku Rosji, powiedział, że oszuści rzadko używają kryptowalut do wypłacania skradzionych pieniędzy. Krajowy bank centralny stwierdził, że przestępcy wolą wypłacać skradzione pieniądze w formie gotówki niż wypłacać je cyfrową walutą.
W Federacji Rosyjskiej to [wypłacanie skradzionych funduszy za pomocą krypto] jest stosowane bardzo rzadko. Tak, czasami kryptowaluty są używane do wypłaty środków, ale teraz nie jest to powszechne, ponieważ atakującemu łatwiej jest zdobyć gotówkę.
– powiedział.
• Wiceprzewodnicząca KE kwestionuje przyszłość Libry:
Margrethe Vestager, mianowana wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, zakwestionowała motywy przyszłego stablecoina Facebooka, Libra.
W wywiadzie dla duńskiego Związku Usług Finansowych, którego fragment opublikowano 1 października, Vestager zajęła się możliwym wpływem wprowadzenia Libry – takim jak konkurencja ze względu na wielomilionową bazę użytkowników Facebooka i zakłócenie konkurencji na rynku usług płatniczych.
To całkiem nowa rzecz, że zaczynamy kwestionować coś, co jeszcze nie istnieje. Jest to jednak tak daleko w przyszłości, że nie możemy stwierdzić, czy to będzie problem. Problemem może być to, że otrzymujesz całkowicie zamknięty ekosystem, który nie ma nic wspólnego z resztą gospodarki.
– argumentowała.
Vestager powiedziała, że komisja zadaje wiele pytań na temat impetu stojącego za Librą i zakresu, w jakim Facebook staje się również platformą sprzedaży, dodając:
Co to znaczy, że masz własną walutę, która działa w tej przestrzeni – i której można używać tylko w tej przestrzeni? A co z wartościami, które zostaną tam złapane? Ci, którzy sprzedają używając Libra jako środka płatniczego, otrzymują specjalną przewagę nad tymi, którzy przychodzą i chcą płacić na wiele innych sposobów?
Chociaż kwestie związane z konkurencją nie są głównym aspektem, o który należy się martwić, zdaniem Vestager kwestią może być stabilność finansowa.
• Aktualna sytuacja na giełdach:
Na giełdach po upływie doby obserwujemy przewagę niedużych spadków. Z czołowej dziesiątki największy spadek widzimy przy Binance Coinie oraz Bitcoinie SV – razem o 1.6%. Drugie miejsce należy do Bitcoina – spadek o 1.4%. Ethereum zmniejszyło wartość o 0.7%, XRP o 0,9% a Bitcoin Cash o 0,3%.
Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 3.5 mld dolarów i wynosi obecnie 220.5 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 49.3 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.